Talentų puoselėtoja

Talentų puoselėtoja

Talentų puoselėtoja

Kelmės meno mokyklos akordeono mokytoja Vaiva Bukantienė šiandien žinoma, nes jos mokiniai yra tapę respublikinių bei tarptautinių konkursų laureatais, pelnę Lietuvos Prezidentės padėkas. Kukli, mokinius į priekį stumianti, jiems sparnus auginanti Vaiva sako, jog talentą reikia ne tik atrasti, bet jį ir puoselėti.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Ar žolė už tvoros žalesnė?

Prieš dešimtmetį į konkursus su mokiniais pradėjusi važinėti Vaiva Bukantienė tiki, jog tai ne tik mokinio talento ugdymas, bet ir mokytojo žinių patikrinimas.

„Mes įtikime, kad žolė už kaimyno tvoros žalesnė. Balsuojame už televizijos projektuose pasirodančius, bet kartais nepastebime šalia mūsų esančių talentų. Tarsi jiems pavydėtume ar nenorėtume jų turėti... O menininkas juk neišdygsta kaip grybas po lietaus. Jam reikia dėmesio. Reikia išauginti sparnus. Kas tuo pasirūpins, jeigu ne kelmiškiai? Juk vėliau tie talentai garsins Kelmę, darys mūsų miestui reklamą, įsitikinusi mokytoja. — Mano dukra studijuoja Londone. Ji pasakoja, jog universitete visi pažįsta ten studijuojantį akordeonistą Martyną Levickį, garsinusį Šiaulius.“

Pasak Vaivos, ir į tarptautinius konkursus pakliūti ne taip lengva. Pretendentus įvertina solidi Lietuvos akordeonistų asociacijos komisija. Ji leidžia arba neleidžia dalyvauti konkursuose. O tapti tarptautinio konkurso laureatu — didžiulis pasiekimas.

Ji ne iš karto drįsusi savo mokinius vežti į konkursus. Pradėjo važinėti į konkursus su talentingomis mokinėmis Evelina Želvyte, Erika Markulyte, Jovita Pociūte.

Pamoka neturi tapti amžinybe

V. Bukantienė sako visuomet stebinti, kaip mokinys jaučiasi jos pamokoje. Ir kaip paglosto širdį, kai mokinys nustemba: „Mokytoja, ar jau pamoka baigėsi? Šitaip greitai?“.

„Tai ir yra mano credo, kad mokiniui nenusibostų pamoka. Kad nenorėtų iš jos išeiti, — atvirai dėsto Vaiva. — Jeigu sukurčiau įtampą, pamoka vaikui truktų visą amžinybę.“

V. Bukantienės nuomone, mokytojas turi labai daug įtakos ugdant mokinio talentą. Jis įkvepia meilę dėstomam dalykui. Mokytoja džiaugiasi, jog Gytis Kaušius subūrė kelių draugų grupę, drauge groja.

Geru žodžiu kelmiškė iki šiol mini savo mokytoją Šiaulių konservatorijoje Marytę Markevičienę. Tebebendrauja su ja. Jos mokinys Gytis Kaušius muzikuoja drauge su M. Markevičienės mokine Egle Bartkevičiūte. Dažną šeštadienį Vaiva, užuot rūpinusis savo buitimi, sėda į automobilį ir važiuoja į Šiaulius repetuoti.

Giminės bruožas — jautrumas muzikai

Vaiva kilusi iš Luokės. Kelis kartus per savaitę važinėdavo po 25 kilometrus į Telšių vaikų muzikos mokyklą. Tėvai palaikė, nes patys buvo jautrūs muzikai. Tėtis griežė smuiku. Įsivaizdavo, kad muzikanto specialybė — itin prestižinė. Ir mamos, ir tėčio giminėje buvo daug muzikantų. Kas grojo violančele, kas gitara, kas smuiku, kas virkdė armoniką ar akordeoną.

Vaivai muzikantės dalią tėvai paskyrė dar kūdikystėje. Kai užgrodavo aukštus garsus, mergaitė krykšdavo iš juoko. Kai išgirsdavo žemus, imdavo verkti. Tėvai neabejojo — bus muzikantė.

Vaiva baigė Šiaulių konservatoriją, paskui Klaipėdos universitetą. „Kai nemiegu, visuomet mąstau apie darbą,“ — savo fanatišką požiūrį į profesiją pripažįsta jauna moteris.

Ją supranta ir vyro giminė. Vyras Remigijus — taip pat muzikantas, smuikininkas, nors dirba kitokį darbą. Kartais žmoną ir jos mokinius lydi į konkursus. O kaip kitaip? Pasitaiko, kad sostinėje vienu metu vyksta du konkursai. Vienas viename, kitas — kitame miesto gale. Viename savo mokinius drąsina pati Vaiva, kitame — jos vyras.

Vyro tėvas Stasys Bukantis — taip pat muzikantas. Turi muzikos instrumentų kolekciją. Vyresnioji Bukančių dukra Beatričė meno mokykloje baigė fortepijono klasę. Studijuoja Londone. Savo ateitį sieja su menu. Susirado lietuvių bendruomenę. Ten groja armonika. Jaunesnioji dukra Greta baigė šokių klasę meno mokykloje.

Mokytoja žiūri į savo ir ugdomus vaikus, tokius nuoširdžius, mokančius siekti tikslo, vaikštančius nuoga savo sąžine... Ir kartais širdyje suvirpa baimė, ar nenuskriaus jų pasaulis?

SĖKMĖ: Akordeono mokytoja Vaiva Bukantienė tiki, jog pagauti sėkmę galima tik atkakliu darbu. 

 

DARBAS: Daugiau kaip prieš dvidešimtmetį į Kelmės meno mokyklą paskirta dirbti Vaiva Bukantienė niekur nesiblaškė — liko čia visam gyvenimui.

Autorės nuotr.

TALENTAI: Du talentingiausieji Vaivos Bukantienės mokiniai Aurimas Goris (dešinėje) ir Gytis Kaušius kartais muzikuoja kartu.

ĮVERTINIMAS: Latvijoje vykusiame tarptautiniame akordeonistų konkurse Gyčio Kaušiaus ir šiaulietės Eglės Barkevičiūtės grojimą puikiai įvertino docentas iš Rygos Jurijus Ryžovas ir profesorius iš Rusijos Tombovo miesto Romanas Bažilinas.

 

APDOVANOJIMAS: Lietuvos prezidentūroje buvo pagerbti akordeonistas Gytis Kaušius, jo mokytoja Vaiva Bukantienė (kairėje) ir Kelmės meno mokyklos direktorė Asta Bačiauskienė.

PAVELDĖJIMAS: Muzikės talentą mokytoja Vaiva Bukantienė paveldėjo iš savo tėvelio smuikininko Alfonso Šilinsko (groja balalaika), dėdės Tado Šilinsko ir visos muzikalios tėtės ir mamos giminės.

Vaivos BUKANTIENĖS asmeninio albumo nuotr.

Skatina remti jaunus talentus

Vaivos Bukantienės iniciatyva Kelmėje surengtas vieno iš talentingiausių jos mokinių Gyčio Kaušiaus rečitalis. Keturiolikmetis Gytis šiemet baigia akordeono klasę Kelmės meno mokykloje. Tarptautinių konkursų nugalėtojas ir laureatas šiuo metu stokoja gero akordeono, todėl rečitalyje surinkti pinigai bus kaupiami naujos kartos instrumentui. Prisidėti mokytoja kvietė visus, neabejingus talentui ir muzikai.

Norinčius ir galinčius paremti jaunąjį talentą ir padėti jam įsigyti naują kelias dešimtis tūkstančių litų kainuojantį instrumentą prašome pervesti pinigus į sąskaitą: LT 064010043800246486

Prieš penkerius metus mokytoja V. Bukantienė surengė kito savo mokinio Aurimo Gorio rečitalį. Už surinktus pinigus anuomet Aurimas nusipirko dešimt tūkstančių kainuojantį akordeoną. Aurimas jau baigė Šiaulių konservatoriją. Rengiasi muzikos studijoms Londone.