Pieštuko virtuozui Šiauliai buvo per dideli

Pieštuko virtuozui Šiauliai buvo per dideli

Pieštuko virtuozui Šiauliai buvo per dideli

Prieš keliolika metų iš Šiaulių į Kelmę gyventi atsikėlęs dailininkas Andrius Seselskas šiuo metu mėgaujasi sėkme. Vasario 10 – ąją bus atidaryta jo grafikos darbų paroda Kelmės kultūros centro dailės galerijoje. Po mėnesio jo darbai keliaus į Seimą. Laukia personalinės parodos Vilniuje, Rygoje, Ispanijoje ir Vokietijoje.

37 metų dailininkui pranašaujama puiki ateitis. Jau dabar jis vadinamas vienu iš stipriausių pieštuku piešiančių grafikų Lietuvoje. Unikali piešimo technika ir siurrealistinis požiūris į pasaulį dailininkui atnešė sėkmę.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Už knygos „Vilniaus padavimai“ Tarptautinės organizacijos IBBY apdovanojimą pelnęs Andrius Seselskas pastaruoju metu girdi daug pagyrimų iš dailės kritikų.

Daugiasluoksniai, dešimtimis kodų paženklinti jo grafikos darbai drauge yra siurrealistiniai. Tai suteikia grafikui unikalumo.

Neseniai Andrius kaip originalus dailininkas pastebėtas ir dviejų vilniečių vadybininkų. Jauni verslo vadybos specialistai darbą dailės srityje išbandė norėdami išpopuliarinti savo mamą dailininkę. Užsiėmė reklama, organizavo parodas ir jos paveikslų perkamumas padidėjo dešimt kartų. Jauni kūrybingi vadybininkai parodas rengia netradicinėse erdvėse.

Didelę sėkmę jie žada ir kelmiškiui dailininkui Andriui Seselskui.

„Jeigu pavyktų už normalią kainą parduoti savo darbus, galėčiau susitelkti būtent kūrybai, – dar labai neįsigyvenęs į pažadus svarsto Andrius. – Iki šiol dirbau visko ir labai daug.“

Jaunas dailininkas iki šiol parduodavo tik vieną kitą savo darbą. Tiesiog nenorėdavo jų parduoti labai pigiai, o mokėti paveikslo vertę atitinkančią kainą parodų lankytojai neturi galimybių.

A. Seselskas dirba dailininku Kelmės kultūros centre. Kuria scenografiją Kelmės mažajam teatrui. Daug įdomių darbų yra padovanojęs kelmiškiams. Pradedant vaikų kiemeliu baigiant aplink Kalėdų eglę važiuojančiu traukinuku ir pačia Kalėdų egle, kuri užpernai buvo išrinkta unikaliausia Lietuvoje.

Menininkas sako labai gerai jaučiasi kūrybos dalelę padovanojęs savo miestui. Įdėtos savos lėšos ir laikas atsiperka dovana besinaudojančiųjų džiaugsmu.

Visa Seselskų šeima turi vidinio atvirai nedemonstruojamo patriotizmo – dirbti savo kraštui neskaičiuojant laiko. Jų kieme plevėsuoja istorinė Lietuvos vėliava. Jie visi keturi: Andrius, žmona Jurgita, sūnus Jonas ir dukra Urtė jaučia pareigą dalyvauti valstybei svarbiose šventėse. Trispalves kepures ir trispalvius šalikus nešioja.

Andrius kilęs iš Kretingos. Studijuodamas Šiaulių universitete dailę ir dizainą susipažino su kelmiške Jurgita. Sukūrė šeimą. Kurį laiką gyveno Šiauliuose. Tačiau vieną dieną pasirodė, jog miestas – per didelis. Jis pasiglemžia daug kūrybinės energijos ir laiko, kurio prireikia įveikti atstumams. Pradėjo statytis namą Jurgitos tėviškėje Kelmėje. Čia rado ramybę sau ir vaikams.

Kai kurie meno žinovai Andriui sako: „Paryžiuje ar Niujorke tu gyventum kaip ponas.“ Bet jam ir jo žmonai Jurgitai labiausiai patinka Lietuva, ramus nedidelis Kelmės miestas. Yra tekę padirbėti ir užsienyje, bet labai ilgėjosi Lietuvos.

„Čia sugebėjome nusiraminti. Neforsuoti įvykių. Viską palikti savieigai ir nekelti sau didelių tikslų, – sako dailininkas. – Gyventi lengviau, kai gyveni pagal išgales. Skolon nepirkdamas brangių daiktų. Neįsipareigodamas žūtbūt ko nors pasiekti.“

Bet ir nekeldamas sau nerealių tikslų dailininkas daug nuveikia savo miesto labui.

Kelmės savivaldybė pristatė A. Seselską „Auksinio fenikso“ apdovanojimui. Šiame konkurse apdovanojami savo miesto kultūrai daug nuveikę žmonės.

Andriui reikėjo surašyti pastarųjų trejų metų savo darbus. Išėjo keli mašinraščio puslapiai. Parodos, logotipai kolektyvų vėliavoms, knygų iliustracijos, dailininkų plenerai, scenografija Mažojo teatro spektakliams, Panevėžio šokių studijai „Pynimėlis“ ir Kretingos vaikų teatrui, prezentaciniai dovanų maišeliai Kelmės muziejui ir daugybė kitų darbų.

Andrius sako, jog tiek daug nuveikti pavyksta todėl, jog labai mėgsta savo darbą.

O kada dailininkas piešia? Tarp pagrindinio Kelmės kultūros centro dailininko darbo ir visų kitų užsiėmimų. Taip paprastai sėda su savo vaikais Jonu ir Urte prie stalo ir piešia.

„Pieštuką įvaldyti gali kiekvienas. Piešti galima išmokti, – sako A.Seselskas. – Tačiau sugalvoti ką piešti turi padėti Dievo duotas talentas.“

Kol kas dailininkas per metus sukurdavo tik po keliolika naujų darbų. Tačiau dabar, kai pajuto, kad jo kūryba domimasi ir pranašaujama puiki ateitis, Andrius sako pasijutęs „ant bangos“ ir viliasi, jog bus galima gyventi tik iš kūrybos.

Drauge su žmona Jurgita jis įtemptai ruošiasi naujai parodai. Joje bus pateikta apie 40 didelio formato grafikos darbų prabangiuose rėmuose. Kuria paveikslų pavadinimus, tekstus prie jų, bukletus. Siūdinasi drabužius su atstpaustais Andriaus grafikos darbais. Į naujos parodos atidarymą šeima investuoja daug savo laiko ir lėšų. Viliasi, kad jos atsipirks. Tai rodo kai kurie ženklai.

Vienos iš didžiausiųjų Rygos galerijų „Reitums“ savininkas, pamatęs kelmiškio dailininko darbus, pažadėjo nemokamai surengti jų parodą. Andriaus darbų parodos laukia keletas Ispanijos ir Vokietijos galerijų.

A. Seselskas mano, jog jo sėkmę lemia pati darbų kūrimo technika. Mažai dailininkų grafikos darbus atlieka vien pieštuku. O piešti juodai balti darbai pastaruoju metu darosi madingi. Be to, originalumo jo darbams priduoda siurrealistinė piešimo maniera.

Siužetai – daugiasluoksniai, duodantys valią ir laisvę juos žiūrinčiojo minčiai bei fantazijai. Jų herojai – pusiau realios, pusiau mistinės būtybės. Labai originaliai dailininko darbuose traktuojama istorija.

„Manau, jog poetas, rašytojas, dailininkas turėtų daug uždirbti, jeigu jie talentingi, – svarsto Andrius. – Yra daug žmonių, kurie gali būti geri savo srities specialistai. Jie gali būti net merais ir kitais politikais. Tačiau nei tikru dailininku, nei rašytoju be talento nebūsi. Daug laiko atidaviau kitiems dalykams, nes reikėjo užsidirbti pragyvenimui. Dabar jaučiuosi išsigryninęs, pasiruošęs koncentruotis į didelius darbus. O pinigai, jei bus lemta, ateis. Jei nebus lemta, neateis. Tikiuosi, jog nemirsime iš bado.“

Vieną iš pagrindinių pastaruoju metu sukurtų savo darbų Andrius pavadino „Išsilaisvinimas“. Jame vaizduoja mergaitę, atsiplėšiančią nuo medžio gabalo. Tai išsilaisvinusios dailininko sielos simbolis.

Asmeninės nuotr.

DAILININKAS: Į Lietuvos dailininkų sąjungą besiruošiantis stoti Andrius Seselskas sako, jog savo meną parduos ten, kur jį labiau vertina ir daugiau moka. Užsienyje rengs parodas. O gyvens visuomet tik Lietuvoje. Čia geriausia terpė kūrybai.

DARNA: Darnoje su savo šeima, savo miestu, savo Tėvyne ir pasauliu norintis gyventi dailininkas Andrius Seselskas žmoną Jurgitą laiko didžiausia pagalbininke rengiant parodas ir ruošiant dovanas Kelmės miestui.

KŪRYBA: Andriaus Seselsko pieštuku kurtuose darbuose užkoduota gili mintis.