
Naujausios
Bandė gelbėti Rusiją
Amerikiečių žurnalistas Džonas Ridas knygoje „10 dienų, kurios sukrėtė pasaulį“, pasakojančioje apie tuos 1917 metų vadinamos Spalio revoliucijos ( iš tikro ginkluoto perversmo) įvykius rašo: „Mes truputį pastoviniavome prie lango, žiūrėdami į rūmų aikštę, kur išsirikiavo trys kuopos kariūnų ilgomis pilkomis milinėmis. Jiems vadovavo aukštaūgis, iš pažiūros labai energingas karininkas, kuris pasirodė man pažįstamas. Tai buvo Laikinosios vyriausybės vyriausiasis karo komisaras Stankevičius. Po kelių minučių dvi iš šių trijų kuopų, garsiai žvangtelėję ant pečių keliamais šautuvais, tvarkingomis gretomis skersai aikštę, pro pagrindinę arką pasuko į pritilusį miestą ir dingoi mums iš akių.
– Nuėjo užimti telefono stoties, – pasigirdo kažkieno balsas“.
Vėliau šis epizodas istorikų bus vertinamas kaip vienintelis bandymas gelbėti 1917 metais Aleksandro Kerenskio vadovaujamą Rusijos Laikinąją Vyriausybę. Po kelerių metų, gyvendamas Berlyne, Vladimiras Stankevičius savo prisiminimuose rašys, kad bolševikai tada laimėjo ne todėl, kad buvo galingi ar juos rėmė žmonės, o dėl to, kad A. Kerenskio valdžia buvo visai bejėgė, pakrikusi ir jos nenorėjo ginti nei kariuomenė, nei liaudis. Po daugelio metų, jau gyvendamas JAV, Stankevičius su juo mielai bendraus, gins jį nuo aršių monarchistų rusų emigrantų, tvirtinančių, kad „niekas nepadarė Rusijai tiek žalos, kaip A. F. Kerenskis“.
Įkvėpdavo aplinkos grožis
Gimė Vladimiras Stankevičius ( nuo 1944 metų Vladas Stanka) 1884 metų lapkričio 16 dieną Biržuose. Jo tėvai Benediktas ir Anelė Sirvydaitė buvo smulkūs bajorai, turėjo du valakus žemės. Po daugelio metų Vladimiras prisimins, kad jų sodyba buvusi ant pietinės Biržų miesto ribos, greta senos Tiškevičių dvaro sodybos, o erdvų ir gerai pastatytą namą supo didelis sodas. Tapęs Vytauto Didžiojo universiteto docentu, profesoriumi, katedros vedėju, įžymiu advokatu, nevengiančiu imtis sudėtingų politinių bylų, jis beveik kasmet su šeima lankysis savo gimtuosiuose Biržuose, gėrėsis senelio pasodintu, pavasario žiedais pasipuošusiu sodu, kai jo žodžiais: „visi medžiai - nesuskaitomos vyšnios, slyvos, obelys ir kriaušės, nekalbant apie alyvų tankius krūmus patvoriuose, žydėjo, kvepėjo, šlamėjo ir dainavo. Aš gerai pamenu kelis savo kūdikystės ir jaunystės akimirksnius, kai aplinkos grožis įkvėpdavo man pasaulio harmonijos nujautimą.“
Maištinga jaunystė
Iki trečios klasės Vladimiras Stankevičius mokėsi Rygoje, Aleksandro gimnazijoje. Po tėvo mirties materialinė šeimos padėtis pablogėjo. Pagelbėjo mamos sesuo, teta Evelina Sirvydaitė, turėjusi gražų ir stiprų balsą, studijavusi dainavimą Vilniuje, Varšuvoje, Italijoje, garsi Peterburgo imperatoriškosios operos solistė. 1890 metais ji savo seserį su sūnumi Vladimiru pakvietė gyventi į Peterburgą. 1903 metais sidabro medaliu baigęs gimnaziją, Vladimiras pasirinko studijas Peterburgo universiteto teisės fakultete. Pradžia nebuvo lengva. Teko uždarbiauti rašant į laikraščius. Tačiau greitai gavo stipendiją, o nuo trečio kurso jau ėmėsi ir mokslinio darbo. Vasaros atostogas dažniausiai praleisdavo Biržuose. Čia susipažino su Ernestu Galvanausku, broliais Jonu ir Martynu Yčais. Maištingais 1905 metais Biržuose ir Vabalninke sakė karštas kalbas už demokratines permainas Rusijos gyvenime. Demokratiškai nusiteikusi Peterburgo universiteto bendruomenė tų kalbų nepalaikė nuodėme, pirmenybę atidavė Vladimiro gabumams. Todėl baigęs Peterburgo universiteto teisės fakultetą, jis buvo paliktas prie baudžiamosios teisės katedros. Rašė ir spausdino žurnaluose straipsnius juridiniais klausimais, rinko medžiagą magistro disertacijai, o 1914 metais buvo paskirtas Peterburgo universiteto privat docentu ir komandiruotas į užsienį. Tačiau išvažiuoti sutrukdė prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas. Nors docentų paskelbta mobilizacija nelietė, bet Vladimiras saugiame užnugaryje likti nepanoro. Jis įstojo į karo mokyklą ir ją puikiai baigęs pradėjo karinę tarnybą.
Neramūs metai
Po ginkluoto bolševikų perversmo V. Stankevičius 1918 metais sėkmingai pasiekė Lietuvą, nors kelionė iš pilietinių karų sumaišties apimtos Rusijos nebuvo paprasta. Vėliau prisiminimuose rašys, kad „paskutiniuosius 20 kilometrų iki Pskovo, kurį tada valdė vokiečiai, važiavo kaimišku vežimu. Pro vienus Pskovo miesto vartus vokiečiai įleisdavo tik estus, pro kitus – tik latvius. Iki vartų, pro kuriuos buvo leidžiami lietuviai, V. Stankevičiui teko bristi iki kaklo per upę su daiktais ant galvos. Tačiau Lietuvoje jis neužsibuvo. Tikriausiai jautė moralinį įsipareigojimą kovoti prieš bolševikus, kad Rusija būtų laisva, demokratiška, europines vertybes pripažįstanti valstybė. Išvykęs į Kijevą, bandė organizuoti pasipriešinimą bolševikams, nelegaliai lankėsi bolševikinėje Maskvoje, Peterburge. Keletą kartų buvo bolševikų areštuotas. Jo bičiulis Aleksandras Kerenskis jau buvo emigravęs į Prancūziją. 1919 metais Kijeve V. Stankevičius svarstė: kokį kelią rinktis. Rusijos platybėse kovos dar buvo nesibaigusios. Visuose frontuose turėjo pažįstamų. Gal vykti pas Denikiną? Pas Kolčaką? Pas doniečius su generolu Krasnovu? Ar pas lietuvius ir kartu su vaikystės draugais ginti Lietuvos nepriklausomybę? O gal pas lenkus, nes jo gimtoji kalba – lenkų? Galop ryžosi su žmona ir dukrele keliauti Vokietijon. Ketverius metus gyveno Berlyne. Rašė knygas. Jose tarsi numatė kovų draskomos Rusijos imperijos tautų ateitį. 1921 metais Berlyne rusų kalba buvo išspausdinta jo knyga „Rusijos tautų likimai“, kurioje rašoma apie Baltarusiją, Ukrainą, Lietuvą, Latviją, Estiją, Armėniją, Gruziją, Azerbaidžaną, Suomiją, Lenkiją, pateikiami žemėlapiai, istorinės tų tautų apžvalgos. Kita Berlyne išleista knyga pavadinta „Rusija ir Vokietija“. V. Stankevičius rašo, kad šia knyga siekiantis pabrėžti, jog ne nesantaika ir kova, o tautų solidarumas ir taikus bendradarbiavimas yra naudingiausia, praktiškiausia ir tikslingiausia. Berlyne jis taip pat parašė vieną iš pirmųjų didesnės apimties knygą apie garsųjį rusų chemiką Dmitrijų Mendelejevą.
Profesorius ir advokatas
1923 metais sugrįžo į Lietuvą. Iki 1944 metų Kauno ir Vilniaus universitetuose dėstė baudžiamąją teisę. Be jos dar skaitė teisės filosofijos, prekybinės teisės, Klaipėdos krašto teisės paskaitas. Mokėjo sudominti studentus, nes buvo puikus oratorius ir didelis eruditas. Beveik kiekvieną vasarą išsiruošdavo padirbėti į garsiausias Berlyno, Paryžiaus, Londono bibliotekas, nes gerai mokėjo ne tik rusų ir lenkų, bet ir anglų, prancūzų, vokiečių kalbas. Vertėsi advokatūra, aktyviai dalyvavo Lietuvos teisininkų veikloje. Jo, kaip advokato, sekretoriumi dirbęs Andrius Bulota, 1922 metų gegužes 6 dieną surengto pasikėsinimo prieš Lietuvos ministrą pirmininką Augustiną Voldemarą dalyvis, knygoje „Limuzinas Nr. 4“ prisimena, kad profesorius V. Stankevičius rėmė politinius kalinius, šelpė pažangius studentus, „niekada neatsisakydavo paaukoti kelis ar netgi kelias dešimtis litų ir pasirašyti pakištame aukų lape“. Jis buvo patyręs advokatas. Andrius Bulota pasakoja, kad gindamas Mikasę Navikaitę (vėliau sovietinėje Lietuvoje žinomą Michaliną Meškauskienę), jis bandė ją įtikinti, kad teisme būtų sukalbamesnė, vaizduotų nuolankesnę, gal kiek naivoką ir „neerzintų be reikalo“ teisėjų. Kalbėdamas teisme profesorius V. Stankevičius „stengėsi paveikti teisėjų jausmus, priminė, kad jauniems žmonėms būdinga neapgalvoti žingsniai ir gyvenimo klaidos“.
Fantastinio romano autorius
Profesoriaudamas Vladimiras Stankevičius išleido keletą knygų teisės klausimais. 1934 metais pasirodė jo lietuvių ir rusų kalbomis parašytas istorinis ir filosofinis veikalas „Pasaulinės istorijos dinamika“, po trejų metų – ekonominio pobūdžio knyga „ Pasaulinio ūkio dinamika“. 1936 metais A. Kosos slapyvardžiu buvo išspausdintas nuotykinis fantastinis romanas jaunimui „Indijos karaliaus turtai“. Pagrindinis romano veikėjas – jaunas Lietuvos mokslininkas Vladas Stonis, Europoje pripažintas geriausiu Indijos karaliaus Asoko, žymaus valdovo, viešpatavusio 300 metų prieš mūsų erą, epochos žinovu. Romane išsakytos Vlado Stonio mintys ir jo samprotavimai apie Asokos ediktus (įsakymus, paskelbimus) yra paties Vladimiro Stankevičiaus, kuris nuolat domėjosi budizmu ir karaliumi Asoka ( jo knyga apie karalių Asoką buvo išleista lietuvių, vokiečių, rusų, anglų kalbomis) mintys. Net ir Vlado Stonio pavardė labai artima Vladimiro Stankevičiaus pavardei, ypač, kuomet jis, 1944 metais pasitraukęs į Vokietiją, pasivadino Vladu Stanka.
Vokietijoje. Abejonės
Vokietijoje apsistojo biržiečio profesoriaus kunigo Povilo Jakubėno šeimoje. Vėliau persikėlė į netoli Danijos sienos esantį Husum miestelį. Abejojo, ar teisingai pasielgė pasitraukdamas iš Lietuvos. Tiesa, okupacinė sovietų valdžia jam uždraudė verstis advokato praktika, tačiau leido toliau dėstyti universitete. Užsidariusį ir tylų akademiką tai tenkino. Todėl 1945 metų kovo 3 dieną laiške buvusiam Vilniaus universiteto rektoriui Mykolui Biržiškai rašė: „Kas liečia tolimesnius planus, – tai mes neturime jokių. Mano noras – grįžti į Lietuvą, nors ir per Sibirą. Tam tikslui – jei toks apskritai yra pasiekiamas, Husum gal ir patogi vieta. Tačiau įvykiams bręstant niekas nežino, kas ką darys. Mat Lietuvoje iki paskutinės valandos buvau tvirtai įsitikinęs, kad mums reikia pasilikti, ir iki šiai dienai manau, kad padariau didelę klaidą apleisdamas Lietuvą. Padariau sąmoningai, matydamas ir suprasdamas, padariau betiksliai, bet visgi padariau. Kas žino, kokių dar klaidų teks pridaryti. Taigi, nedarau sau jokių planų, sėdžiu ir svajoju, kartais net ant popierio“.
1946 metų sausio 15 dieną angliškai rašytame laiške savo bendražygiui, buvusiam Rusijos Laikinosios Vyriausybės vadovui Aleksandrui Kerenskiui rašo, kad Lietuvoje paliko visą savo turtą, ir dabar antrą kartą yra vargšai, „iš savo gimtosios žemės išrauti pabėgėliai“. Gyvenimo sąlygos pagerėja, kai Stanka gauna leidimą verstis advokato praktika, o dukra Elena pradeda dirbti sekretore ir vertėja Britų vyriausybėje. Persikėlus į Hamburgą, Vladimiras Stankevičius – Stanka išrenkamas vienu iš trijų steigiamo Pabaltijo universiteto rektorių, skaito paskaitas anglų ir vokiečių kalbomis. Nori išvykti į JAV. Laiške A. Kerenskiui rašo: „Mes visi trys ( jis, žmona ir dukra – A.B.) dieną naktį svajojame apie Ameriką, tačiau suprantame, kad tai – tik graži svajonė, ypač turint omenyje, jog neprotingai nepasirūpinome jokiu „amerikiečių dėde“.
Amerikoje
1949 metais jis su žmona ir dukra atvyko į JAV ir iki pat mirties ( mirė 1968 metų gruodžio 25 dieną Vašingtone) dirbo Kongreso bibliotekje. Čia jis parengė studiją apie Arktikos tyrimus Sovietų Sąjungoje (ji buvo išleista tris kartus), studijavo atominės fizikos istoriją, domėjosi mažų tautų likimu ir jų indėliu į pasaulio istoriją, parašė daug straipsnių Bostone leidžiamai Lietuvių enciklopedijai. Mėgstamiausia mokslo šaka gyvenant Vašingtone jam buvo filosofija. Žymus išeivijos istorikas Vincas Trumpa Vladimirą Stankevičių pirmiausia apibūdino kaip filosofą, o jau po to vadino jį istoriku ir teisininku. Pats V. Stankevičius yra rašęs, kad išstudijavęs viso pasaulio šventuosius raštus ir savo mokytoju pasirinkęs indų išminčių karalių Asoką, kuris suformavęs savąją filosofinę sistemą, kurioje pagrindinis žmonių gyvenimo uždavinys yra įkūnyti darną su pasauliu ir savimi. Jis tvirtino, kad „tiesa, kuri teikia skausmą ir kančią, yra ne tiesa, bet klaida; ir klaida, kuri teikia džiaugsmą bei linksmumą, yra ne klaida, o tiesa“.
Karo inžinierius
Visi, pažinoję profesorių V. Stankevičių-Vladą Stanką, prisimena jį kaip nepaprastai plataus akiračio talentingą žmogų. Jis minimas kaip talentingas karo inžinierius, kuris 1915 metais mokė karius žvalgybos ir kaip įrengti įtvirtinimus. Vėliau jis pats, paskirtas darbo baro viršininku, statė įtvirtinimus prie Rygos ir Pskovo. Čia jam pavyko įrengti gerus apkasus, kuriuos ketinta net carui parodyti. 1916 metų pavasarį įrenginėjo užnugario pozicijas prie Dvinsko (Daugpilio). Tais metais V. Stankevičius daug kur karo mokyklose skaitė karininkams paskaitas. Sukūrė modelį prietaiso, kuriuo, neišlipant iš apkaso, galima pakišti miną po priešo spygliuotų vielų užtvara, parengė knygelę apie kulkosvaidžių priedangas. Kartu su dviem Peterburgo inžinerijos akademijos profesoriais parašė ir išleido lauko fortifikacijos vadovėlį. Juo naudojosi net Karo akademijoje. Profesoriui rūpėjo pasaulinio ūkio dinamika, didelių ir mažų tautų likimas, egzistencializmo šviesa ir tamsa, džiaugsmas kaip civilizacijos šaltinis, ir dar daug kas.
Džiaugsmo filosofijos kūrėjas
Jo sena pažįstama ir bičiulė Halina Dilienė 1969 metais „Mūsų sparnuose“ išspausdintame profesoriui skirtame nekrologe rašė, kad „Stankos pasaulėžiūrą galima būtų pavadinti džiaugsmo filosofija. Beveik viskas pasiekiama, kai žmogus džiaugiasi ir kuria, siekdamas džiaugsmo visam, kas gyva. Vladas Stanka (...) kiekvienam rodė džiaugsmą; kiekvienam, be išimties, buvo malonus. (...) Kartą nusiskundžiau, kad štai ir vėl apsiniaukę. Linksmai nusišypsojęs profesorius pasakė: „ Už tai, kai pasirodys saulė, mes ja dar labiau džiaugsimės, o, be to, žiūrėkite, kaip nepaprastai gražiai atrodo vėjo blaškomi ir varomi debesys. Tikra simfonija.“
