
Naujausios
Ūkininkai reikalauja keisti įstatymus
Joniškio rajono žemdirbiai susirinkime pritarė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) siūlymams kreiptis į Seimą, Vyriausybę dėl priimtų arba artimiausiu metu ketinamų priimti įstatymų pakeitimų, kurie neigiamai atsilieps ūkininkams, guldami ant jų pečių papildoma mokesčių našta.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Žemės ir pelno mokesčiai
„Ar Vatikanui mokesčio dar nėra?“ – juokaudamas į Lietuvos ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkės Lilijos Šermukšnienės vardijamus įstatymų pakeitimus, kurie padidins mokesčių naštą, reagavo Bertaučių kaimo ekologinio ūkio šeimininkas Juozas Albinas Mulevičius.
L. Šermukšnienė pranešė, kad šalies Ūkininkų sąjunga rengia rezoliuciją Seimo kaimo reikalų komitetui, Vyriausybei dėl „blogų įstatymų ūkininkams“.
2011 metų pabaigoje priimtas Žemės mokesčio įstatymo pakeitimas, įsigaliosiantis nuo 2013 metų, pagal kurį nustatomas iki 4 procentų rinkos vertės mokestis už hektarą. Jis gali siekti iki 100 litų.
Pastaruoju metu Joniškio rajone žemdirbiai už žemės hektarą mokėdavo po 20–27 litus. Savivaldybės iki birželio mėnesio turi patvirtinti konkrečią kainą savo rajonuose.
Pasak L. Šermukšnienės, LŪS siekia, kad nustatant mokesčio dydį būtų atsižvelgta ne tik į rinkos kainą, bet ir į žemės našumą, ir mokestis siektų daugiausia iki 50 litų už hektarą.
Kitas galvos skausmas ūkininkams – pelno mokestis, kurį kai kurie Seimo nariai nuo 5 siūlo padidinti net iki 34 procentų.
Lietuvos ūkininkų sąjunga laikosi pozicijos, kad mokestis didėtų iki 15 procentų su pereinamuoju laikotarpiu, kurio metu reiktų mokėti 10 procentų.
Elektros galios lengvata „išnyko“
Taip pat keičiasi įstatymas dėl elektros galios mokesčio.
„Iškovojome, kad ūkininkams galios mokestį reikėtų mokėti tik tris mėnesius per metus – rugpjūtį, rugsėjį, spalį – kada vyksta visi darbai. Tačiau pastaruoju metu padaryti pakeitimai, pagal kuriuos mokestis skaičiuojamas visus metus,“ – aiškino LŪS Joniškio skyriaus pirmininkė.
Ūkininkai neramūs ir dėl artėjančių pavasario darbų. Anksčiau galėdavo žmones kelioms dienoms pakviesti į talką ir atsiskaityti kaip su talkininkais. Tačiau ši lengvata taip pat naikinama.
„Siūlome į rezoliuciją įrašyti punktą, kad ūkininkai turėtų teisę iki 5 dienų samdyti talkininkus,“ – sakė L. Šermukšnienė.
Susirinkę žemdirbiai pritarė išvardintiems Lietuvos ūkininkų sąjungos rengiamos peticijos reikalavimams.
Autorės nuotr.
GRĖSMĖ: Lietuvos ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė sako, žemdirbiai vis apkraunami didesniais mokesčiais, kurių našta tampa nepakeliama.