Naujausios
Sodybos grožį kuria patys
Šiauliečių Bartkevičių sodyboje žydi margaspalvės gėlės, čiurlena fontanėlis, baseinėlyje nardo žuvytės, o kvapnius budlėjų krūmelius lanko margaspalviai drugeliai. Jolanta Bartkevičienė sako, kad jos kieme nėra nieko ypatingo, tiesiog stengiasi kurti tokią aplinką, kurioje būtų gera leisti vakarus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Prie namo nedideliame baseinėlyje šviesiai violetinius žiedus skleidžia vandens lelijos. „Lyg žinodamos, kad sulauksime svečių, pražydo“, – šypsosi ponia Jolanta.
Sodo žibintų apsuptas baseinėlis ypač gražiai atrodo sutemus, kai įsižiebia šviesos.
Sodyboje daug akmenų. Didesni panaudoti alpinariumui, gėlynams, smulkūs – takeliams ir tarpams tarp augalų užpilti, kad mažiau reikėtų ravėti. Sodybos šeimininkė sako, kad akmenų čia, ko gero, daugiau kaip 5 tonos suvežta.
Palei įvažiavimą – iš nedidelių akmenų sumūrytas bortelis, kiek toliau išlikęs akmeninės tvoros fragmentas. „Visas akmenines tvoreles, kaip mokėjo, taip padarė mano tėtis. Nenoriu jų keisti, nes tai – prisiminimas apie tėtį“, – sako moteris.
Kieme yra ir Jolantos mamos gėlių darželis, kuriame auga ir žydi lietuvio akiai įprastos daugiametės gėlės. Nors augalai paprasti, tačiau puikiai įsilieja į bendrą aplinką ir ją papildo. Mamos kampelis išsiskiria liaudiškais motyvais, kurie dar prieš porą metų dominavo visoje sodyboje.
Terasos ar pavėsinės Bartkevičių sodyboje nėra. Pietų stalas su keturiomis kėdėmis įkurdintas obels pavėsyje, o kavos stalelis su dviem kėdėmis – arčiau namo, dekoratyvinio medelio pavėsyje.
Jolanta pasakoja, kad bėgant metams kiemo vaizdas keitėsi: mažėjo daržų, daugėjo vejos, prieš maždaug pusantrų metų išsikasė nedidelį tvenkinį, o žemes panaudojo alpinariumui įrengti.
„Nėra taip, kad atsisėsčiau ir galvočiau, ką čia dar padarius. Dažniausiai mintys kyla stovint prie virtuvės lango, pro kurį matosi visas kiemas. Kartais vyras, pamatęs, kad stoviu ir žiūriu, sako: „Eik nuo lango, vėl ko prisimąstysi“, – juokiasi Jolanta.
Visiškai daržo šeima neatsisakė. Nuo gėlynų jis atskirtas karpoma rūtų gyvatvore ir akmeniniu atitvaru, kurį puošia vazonai su vienmetėmis ryškiaspalvėmis gėlėmis.
Yra ir šiltnamis, aplink kurį taip pat žydi gėlės ir dekoratyvūs krūmeliai, tarp jų – ir budlėjos, dar vadinamos drugelių medžiais.
Apie dekoratyvius krūmus Jolanta perskaitė internete. Labai patiko jų išvaizda ir tai, kad jie žydi iki pat vėlyvo rudens. O kai nuvažiavo pirkti, iš pardavėjo sužinojo, kad budlėjos vadinamos drugelių medžiais, nes jų žiedų kvapas privilioja drugelius.
„Neįsivaizduojate, kas čia darėsi vasarą. Turbūt visi rajono drugeliai pas mus suskrisdavo. Net žiedų per drugelius nesimatydavo. Draugai stebėdavosi, ko tų drugelių pas mus tiek daug“, – šypsosi Jolanta.
Be dekoratyvinių medžių ir krūmų įvairovės, sodyboje auga ir vyšnios, serbentai, obelys. Pastarosios genimos kaip dekoratyvinės, kad būtų neaukštos ir turėtų gražią formą. Nepaisant tokio neįprasto vaismedžiams genėjimo, obelys puikiai dera, o raudonskruosčiai obuoliai atrodo kaip bumbulai ant žalios kepurės.
Įspūdingai atrodo spirale iškarpyta kelių metrų aukščio tuja. Šios aukštaūgės karpyti pati Jolanta neišdrįso, pasikvietė į pagalbą profesionalą, kuris medį prieš porą metų iškarpė ir dabar retkarčiais prižiūri, kad neprarastų formos. Meistras Jolantai sakęs, kad tai viena aukščiausių tujų Šiaulių rajone.
Spiralinio tujų karpymo mokosi ir pati Jolanta, beje, profesionali kirpėja. Šeimininkė rodo neaukštas tujas, kurias pati iškarpė. Nelengvas darbas – nukirpsi ne tą šakelę, ir jau nebebus formos.
Bartkevičių sodas stebina dekoratyvinių augalų įvairove. „Pavadinimų neklauskit, neįsimenu“, – šypsodamasi įspėja Jolanta.
Įdomesnių augalų ieško mugėse, turguje. Kartais informacijos ieško internete. Susirašo patikusių augalų sąrašą ir keliauja ieškoti.
„Visada stengiuosi rinktis tokius augalus, kad žydėtų vasarą ir rudenį nenuviltų“, – sako moteris.
Pasak moters, vasara tokia trumpa, tad žiedais norisi džiaugtis kuo ilgiau, kad nužydėjus vieniems, žiedais džiugintų kiti. Nesinori greitai pasinerti į rudens pilkumą. Vienmetes gėles Jolanta taip pat renkasi ryškių, gyvų spalvų: raudonas, geltonas, violetines. Vazonuose žydi petunijos, begonijos, pelargonijos.
Moteris, žvelgdama į savo kiemą, sako, kad idėjų dar daug, tik vietos mažai, nesinori perkrauti 9 arų sklypo. Kartais artimieji juokauja, kad Jolanta greitai pas kaimynus pereis.
Iš kur ta meilė grožiui, aplinkos puoselėjimui?
Jolanta šį potraukį greičiausiai bus paveldėjusi iš mamos, kuri dar tais laikais, kai prie namų dominuodavo daržai, jau puoselėjo įspūdingus gėlynus, puošė juos akmenimis, nors tada tai buvo neįprasta. Gražiai savo namų aplinką puoselėja ir Jolantos teta.
Nors ir nedidelis sklypas, kad jis atrodytų gražiai, pasak Jolantos, reikia įdėti daug darbo. Sodybą gražinti Jolantai padeda dukra su žentu, vyras ir mama. Visi prisideda, kad savaitgalius ir vakarus savam kieme leisti būtų malonu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TVENKINUKAS: Prieš pusantrų metų iškastame tvenkinuke šiandien nardo žuvytės, trykšta fontanas, aplinką puošia kruopščiai prižiūrimi augalai. Tiltelį surentė šeimos draugas.
ŠEIMININKĖ: Jolanta Bartkevičienė kurdama namų aplinką stengiasi, kad joje būtų malonu leisti laiką.
TUJA: Kiemo pažiba – aukštaūgė spirale iškarpyta tuja.
ALPINARIUMAS: Apgriuvus akmeninei tvorelei, reikėjo kažko imtis. Jolanta nenorėjo visiškai išardyti tėčio mūrytos tvorelės, todėl sumanė ją apdailinti įrengdama alpinariumą.
AKCENTAS: Medžio kelmas su susipynusiomis šaknimis tapo gėlyno akcentu.
BASEINĖLIS: Ant baltų akmenų pakylos įrengtame baseinėlyje žuydi vandens lelijos. Kompoziciją vakare apšviečia saulės baterijomis kraunami šviestuvai.
DRUGELIAI: Kvapnius budlėjų žiedus net ir rudenį lanko margaspalviai drugeliai.
AKCENTAI: Sodyboje yra ir netikėtų akcentų – pavyzdžiui, ši voveraitė. Tokių akcentų randa sendaikčių turguose.