Skaistgirio parkas žaliuoja jau 50 metų

Skaistgirio parkas žaliuoja jau 50 metų

Skaistgirio parkas žaliuoja jau 50 metų

Skaistgirio parkui suėjo penki dešimtmečiai. Įkurtas buvusio kolūkio pirmininko Jono Viliūno, jis iki šiol, dabar jau su atnaujinta estrada, suoleliais, džiugina medžių paunksme.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Grožio puoselėtojui teko kitus įtikinėti

Atvažiavus į Skaistgirį pirmiausia svečio dėmesį atkreipia gražiai sutvarkytas seniūnijos pastatas ir prie jo prisišliejęs parkas su ūksmingais takeliais, gėlynais, estrada. Parkas buvo pasodintas prieš penkiasdešimt metų.

Šviesaus atminimo grožio puselėtojas Jonas Viliūnas, sumanęs kurti parką, ne kartą susidūrė su pasipriešinimu. Nesuprato jo nei rajono valdžia, nei jo paties vadovauto Skaistgirio „Pergalės“ kolūkio brigadininkai: kaip galima 12 hektarų puikios žemės skirti medžiams!

Tačiau J. Viliūnas buvo atkaklus, įtikinėjo, kad parkas bus reikalingas ne tik dabartiniams vietos gyventojams, bet ir ateities kartoms.

Parką projektavo landšafto architektė T. Šešelgienė, vasaros estradą – architektas A. Kiškis. Parkas buvo kuriamas visų jėgomis, kviečiant, organizuojant darbininkų talkas.

Vežė iš Lietuvos ir Latvijos

Parko įkūrėjo dukra Vida Vaitiekūnienė mena, kad ieškant retų augalų buvo išvažinėti visi Lietuvos ir Latvijos medelynai. Vienur sodinukus pirkdavo, kitus gaudavo dovanų. Buvo pasodinti uosialapis klevas, graikinis riešutas, sidabrinis kėnis, geltonžiedis kaštonas, pūkainis, beržai, klevai, liepos, maumedžiai, eglės, pušys, įrengtas krioklys, vasaros estrada.

Vyrai iš skaldos luitų dėliojo tvorelę, moterys kūrė didžiulius alpinariumus.

Žiemai medeliai būdavo aprišami juostomis, kad nenugraužtų kiškiai.

Moteris mena, kad tėtis, vesdamasis anūkėlį parko takeliais, dainuodavo. Širdis jam džiaugėsi iš laimės matant besistiebiančius medžius, vasaros estradoje vykstant renginius.

Skaistgiryje lankydavosi daug ekskursijų, kartais per savaitę po kelias užsukdavo.

Parką dalgiais šienaudavo Stanislovas Vaičiūnas, Juozas Butautis, Česlovas Valuckas. Medeliai dar buvo mažesni už žolę, žiūrėk, jau ir po dalgio ašmenim sodinukas pakliuvęs. Apsidairydavo, ar niekas nemato, ir paslapčiomis į kišenę liauną daigelį įsikišdavo.

Parko priežiūra

Buvo metų, kai parką vienas pats šienaudavo Aleksas Stankus. Kitu laikmečiu parkas buvo išdalintas po gabalėlį gyventojams ir kiekvienas jį turėdavo nušienauti iki nurodytos datos.

Ilgus metus parką prižiūrėjo Renina Donata Sargiūnienė su grupe moterų, vėliau – Veronika Šlipaitienė, Adolfina Vaičiūnienė ir kitos jaunos specialistės.

Parkas patyrė ir blogų metų, kai daug retų medžių ir dalis gėlynų išnyko, nebečiurlena krioklys.

Tačiau jis vis dar turi gyvybės. Prieš kelerius metus jis buvo pavadintas įkūrėjo Jono Viliūno vardu. Neseniai atnaujinta vasaros estrada, suolai.

Pagerbė įkūrėją

Praėjusį savaitgalį į Žolinės šventę suvažiavę žmonės aplankė parko įkūrėjo Jono Viliūno kapą, dalyvavo šventiniame koncerte. Tą dieną parko prieigas papuošė įvairių vietos įstaigų ir organizacijų narių kurtos žolynų kompozicijos.

Renginyje kalbėdamas ilgametis vietos ūkio vadovas Jonas Lingys, darbus perėmęs iš Jono Viliūno, pasakojo, kad ir jam pačiam, tuomet jaunam specialistui, kartu su sodiečiais teko talkinti prie formuojamos vietos renginiams: aikštelės, suolelių ir juos supančių alpinariumų. Pasak jo, pirmtakas perdavė ūkio vairą jam, kai parkui jau buvo penkiolika metų.

Parkas – seniūnijos žinioje

Dabar parku rūpinasi vietos seniūnija. Pasak Skaistgirio seniūnės Virginijos Kaikarienės, parke pluša žmonės, atliekantys viešuosius darbus. Jie pjauna žolę, ravi gėlynus ir takelius, grėbia lapus.

Kasmet seniūnija skelbia akciją „Puoškime savo miestelį“, per kurią gyventojai dovanoja savo auginamų, daugiausia daugiamečių, gėlių, kurios papuošia parko alpinariumus. Vienmečių gėlių gausybę priaugina seniūnijos darbininkė Danutė Čičinskienė.

„Kai griuvo kolūkiai, vyko perversmas ir parko gyvenime. Jis keletą metų buvo tiesiog apleistas ir neprižiūrimas. Perėmusi parką seniūnija rūpinosi jo teisine registracija, buvo atlikti geodeziniai matavimai. Stengiamės prižiūrėti pagal išgales: užpylėme takus skaldele, sodiname gėles, tačiau dar reiktų rekonstruoti takus, įrengti apšvietimą, kuris veikė kolūkio laikais, atstatyti baseinėlį“, – pasakoja seniūnė V. Kaikarienė.

Autorės nuotr.

PARKAS: Skaistgirio parkas, prižiūrimas seniūnijos, vilioja medžių, krūmų įvairove.

GĖLĖS: Daugiamečių gėlių dovanoja vietos gyventojai.

VARDAS: 2009 metais parkui buvo suteiktas jo įkūrėjo Jono Viliūno vardas.

Vidos Urbonienės nuotr.

AIKŠTELĖ: Parke įrengtoje aikštelėje dažnai vyksta renginiai.

GĖLYNAI: Parke netrūksta augalų įvairovės, žydinčių gėlių.

SPECIALISTAI: Nuotraukai sustojo buvę ūkio specialistai, žmonės, kurie sodino parką.

RŪPINTOJOS: Ona Ginkuvienė (kairėje) ir Augutė Jonžienė – iš tų žmonių, kuriems teko rūpintis parko grožiu.

Nuotraukos iš Skaistgirio bibliotekos archyvo

DARBAI: Kuriant Skaistgirio parką dirbo daug žmonių, vykdavo talkos.

KŪRĖJAS: Šviesaus atminimo grožio puselėtojo Jono Viliūno sprendimo kurti parką nesuprato nei tuometė rajono valdžia, nei jo vadovaujamo klūkio brigadininkai: kaip atiduoti 12 hektarų geriausios žemės ne javams ar runkeliams!