Nelegalaus darbo daugėja

Nelegalaus darbo daugėja

Nelegalaus darbo daugėja

Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai Kelmės rajone Jucių kaime jau antrą kartą užfiksavo naują reiškinį. Ūkininko fermoje vaikšto kaimyniniame name gyvenantys vyrai, tačiau jie neigia dirbantys pas ūkininką. Specialistai sako, jog tokių atvejų apskrityje vis daugėja.

Regina MUSNECKIENĖ

Tvirtino atėję pasiskolinti traktoriaus

Praėjusią savaitę „Šiaulių krašto“ žurnalistė, važiuodama Užvenčio link, pakelėje pastebėjo keistą sujudimą. Prie mūrinio namo stovėjo Valstybinės mokesčių inspekcijos automobilis. Šalia automobilio — policininkas ir inspekcijos darbuotojai bei moteris su filmavimo kamera. Mokesčių inspekcijos specialistas, surašęs aktą, prašo pasirašyti dviejų po kiemą vaikštančių vyrų. Šie nesirašo — sako nieko nežinantys. Vieną iš vyrų kažkas nuolat protina telefonu.

Pasirodo, mokesčių inspekcijos specialistai į Jucių kaimą atvažiavo pagal skundą. Esą pas vietinį ūkininką nelegaliai dirba du vyrai. Skundas gautas jau antrą kartą. Pirmą sykį mokesčių inspekcija ūkininko fermą aplankė sausio 26— ąją. Tąsyk rado vyrus mėžiančius mėšlą. Tačiau jie neigė, kad dirba pas ūkininką. Dabar tuos pačius vyrus vėl rado fermoje. Jie vaikštinėjo po pastatą, tačiau vėl neigė dirbantys pas ūkininką. Šįkart vyrai tvirtino atėję pasiskolinti traktoriaus. Važiuosią į mišką malkų.

Netrukus automobiliu atvažiavo ir pats ūkininkas. Prie mokesčių inspekcijos specialistų nesiartino. Sustojęs kitoje kelio pusėje vyrams šaukė, kad jie iki septynioliktos valandos grąžintų traktorių.

Mokesčių inspekcija oficialiai pasikviestė vyrus į Mokesčių inspekciją.

Žiemą ūkiuose darbo mažiau

Ką apie tokią situaciją mano ūkininkai? Mockaičių kaime ūkininkaujantis Algis Paliulis sako žiemą iš viso nesamdąs darbininkų. Nėra pajamų. Iš nedidelės pieno fermos gali išgyventi tik jų šeima.

Pavasarį dažnai pasamdo porą darbininkų. Jie dirba iki lapkričio vidurio.

Jeigu žiemą pasitaiko sunkesnių darbų, organizuoja talką. Talkininkai padeda ūkininkui miško pakirsti, jis talkininkams atsilygina malkomis arba transporto paslaugomis.

Užvenčio seniūnijos Kunigiškių kaimo ūkininkas Stasys Astrauskas sako, jog tokių ūkininkų, kurie žiemą žmones įdarbina visu etatu ir moka jiems po tūkstantį litų, ant rankos pirštų galėtum suskaičiuoti. Juk tūkstantį sumokėdamas darbininkui dar keturis šimtus turi sumokėti valstybei. Iš kur žemdirbiui žiemą paimti tokius pinigus?

„Žiemą ūkyje nėra darbo, — sako ūkininkas. — Darbininkas dvi valandas padirba iš ryto ir dvi vakare. Karves melžiame patys. Tik šeria ir tvartą tvarko samdyti žmonės.“

Astrauskų ūkyje vasarą dirba keturi žmonės. Žiemą jie pasikeisdami naudojasi nemokamomis atostogomis. Savaitę padirba, tris atostogauja. Visai atleisti žmones iš darbo nesinori. Juos ūkininkas pažįsta ir jie savo darbą ūkyje žino. Darbo jėgos dabar netrūksta. Siūlosi žmonės iš kitų rajonų. Bet darbininkams labai trūksta išprusimo ir atsakomybės. Kaime pavyksta rasti tik vieną kitą patikimą žmogų. Daugeliui sumokėjai algą — ir nežinai, ar jis kitą dieną ateis į darbą.

„Situacija — skaudi, — sako Kelmės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Rimkus. — Mokesčių inspekcijai sunku bus įrodyti, kad tie žmonės pas ūkininką dirbo, jeigu jie patys tai neigia. Antra vertus, ir ūkininkui — sudėtinga. Anksčiau dar buvo galima organizuoti talkas, už darbą atsilyginti darbu, už paslaugą — paslauga. Dabar kaip ir neleidžiama. Bet žmogų įdarbinti dėl to, kad kurią nors vieną dieną padaugėja darbo, ūkininkui sudėtinga. Kaip paskui jį atleisi? Darbininką gina įstatymai. O ūkininkas neturi iš ko mokėti. Ir kodėl turi mokėti, jei nėra darbo?“

KOMENTARAS (klfo nelegalus Brazaitiene)

Situaciją komentuoja Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoja Zofija BRAZAITIENĖ:

— Apie publikacijoje minimą įvykį buvo pranešta trumpuoju pasitikėjimo telefonu 1882.

Pernai pastebėta tendencija, kad pasitikėjimo telefonu dažniau buvo pranešama apie darbdavių nemokamus atlyginimus. Šiemet daugiausia skambučių sulaukta dėl Šiaulių apskrityje vykdomos neregistruotos veiklos, po to — dėl darbo užmokesčio vokeliuose. Trečioje vietoje — nelegalus darbas. Per pusantro mėnesio minėtu telefonu iš 21 pranešimo apie pažeidimus Šiaulių apskrityje ketvirtadalis — dėl nelegalaus darbo.

Visi šie atvejai, išskyrus vieną, dar tiriami. Šiemet yra surašyti penki administracinės teisės pažeidimų protokolai būtent dėl nelegalaus darbo.

Mokesčių administratorius įvertina susidariusią situaciją, tačiau yra įpareigotas imtis visų veiksmų, kad šešėlinė ekonomika neplistų, kontroliuoti ūkinę veiklą. Dėl nelegalaus darbo valstybės, socialinio draudimo, savivaldybės biudžetai, kuriais mes visi naudojamės, negauna pajamų.

Siekiame, kad darbdavys — verslininkas ar ūkininkas — suprastų, koks šiuo metu yra svarbus sąžiningas mokesčių mokėjimas ir valstybei, ir jų darbuotojams, ir jiems.

Šiuo konkrečiu atveju kyla visiškai reali grėsmė, dirbant be darbo sutarties, likti ir be atlyginimo. Jokių socialinių garantijų: susirgus nebus pašalpos, susižalojus darbe nebus kas atlygins patirtą žalą. Blogiausiu — mirties — atveju šeima neteks ne tik žmogaus, bet ir negaus pagal įstatymą priklausančių piniginių išmokų.

Yra ir kita medalio pusė: nelegaliu, oficialiai neregistruotu darbu iškraipoma sąžininga konkurencija, atsiranda nusikalstama veikla, o patys nelegaliai dirbantys žmonės taikstosi su tokiais pažeidimais, negalvodami apie savo ir savo vaikų ateitį.

SITUACIJA: Jucių kaimo gyventojai tvirtina, jog į fermą nuėję pasiskolinti traktoriaus.

INSPEKTORIAI: Mokesčių inspekcijos atstovai sakė giną kaimo žmones nuo išnaudojimo.

Autorės nuotr.