
Naujausios
Naujai rankinei nunerti pakanka poros valandų
Aukštelkėje (Šiaulių r.) gyvenanti Jolita Šalkevičienė iš virvučių neria rankines. Didesnę rankinę nuneria per 2 valandas, mažai užtenka ir 40 minučių. Jolita sako, kad tokią rankinę gali nusinerti ir tos, kurioms trūksta laiko bei įgūdžių.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pavyko iš karto
J. Šalkevičienė ant stalo išdėlioja įvairių dydžių ir spalvų rankines. Visos papuoštos „firminiu“ Jolitos simboliu – keturlape gėlyte.
Ant sofos ištiesia vaikiškų megztukų: jais puošiasi neseniai trejų metų gimtadienį atšventęs sūnus. O kur dar riešinės, kepurės, namų dekoracijos.
Megzti J. Šalkevičienė pradėjo būdama 6–7 metų. Parodė mama – užsiėmimas patiko iš karto. Pirmasis Jolitos mezginys buvo liemenė lėlei. Įveikė po truputį, padedant mamai. Kiek vėliau pradėjo ir nerti.
Nertos rankinės – naujausias J. Šalkevičienės atradimas. Didesnę rankinę nuneria per 2 valandas, mažai užtenka ir 40 minučių.
Rankinės neriamos iš specialių virvelių, jų galima įsigyti parduotuvėje. Vienoje pakuotėje būna 200 metrų virvelės. Iš paletės galima išsirinkti norimą spalvą. Pasak J. Šalkevičienės, virvelės kainuoja įvairiai: sandėliuose – 7–9 eurus, parduotuvėse – 12 eurų.
Iš 200 metrų virvutės galima numegzti vieną didesnę rankinę ir dar dvi mažytes.
Rankinei megzti reikalingas storas vąšelis. J. Šalkevičienės rankose – 9 milimetrų.
Nertą rankinę J. Šalkevičienė pamatė sanatorijoje Palangoje. Užkalbino moterį ir išsiaiškino, kaip nunerti.
„Labai paprasta, pavyko iš karto. Žinoma, paskui tobulini. Pavyzdžiui, matai, kad reikia daryti didesnį dugną, nes patogiau susidėti daiktus, piniginę, stabiliau pasidėti“, – sako Jolita.
Kiek nunėrė rankinių, nebesuskaičiuoja. Ypač „karštas“ laikas buvo prieš Kalėdas. „Rankų darbo dovana, jos šiluma visuomet malonesnė, nei pirkta prekybos centruose“, – neabejoja gražiadarbė.
Ir padrąsina: nesvarbu, jei neturite daug įgūdžių. Parduotuvėse yra nebrangių medžiagų, iš kurių galima sukurti labai originalią, mielą rankų darbo dovaną.
Rankinė – ir vienmetei
Jolita ima vąšelį ir pradeda nerti. Užmezga mazgą ir neria virvelę. Įgudę pirštai dirba mikliai – virvelė ilgėja akimirksniu. Vis pridėdama akių, nuneria rankinės dugną. Kitu raštu „keliauja“ aukštyn – neria rankinės šonus. Visa rankinė nuneriama išvien – siūti nereikia.
Kiek užmesti akių, priklauso nuo rankinės dydžio. J. Šalkevičienei yra tekę megzti ir labai mažą rankinę – vienerių metų mergaitei.
„Labai įtraukia, – šypsosi nerdama. – Šis užsiėmimas tinka net ir toms, kurios neturi laiko ir kantrybės.“
Rankines puošia keturlapėmis įvairių spalvų gėlytėmis. Jos – lyg firminis Jolitos ženklas. Kartais į gėlės viduriuką įsiuva sagą.
„Jau galvoju apie kažką kita“, – šypsosi moteris. Puošybos variantų gali būti įvairiausių: kaspinėlis, virvutė.
Vienos rankinės – vienspalvės, kitos kelių spalvų. Tai – fantazijos reikalas. Bet populiariausios – juodos.
Galima į vidų įdėti pamušaliuką, pritvirtinti magnetuką, kad rankinė užsispaustų.
Rankinės privalumas – patogios, lengvai skalbiasi (Jolita skalbyklėje parenka 30 laipsnių temperatūrą).
Iš virvučių galima nusinerti ne tik rankinę, bet ir dubenėlių. Jie, pasak Jolitos, dabar labai madingi. Dubenėliai tinka vaisiams, siūlams ar kitoms smulkmenoms susidėti. Apnėrus stiklainį, galima pasidaryti pieštukinių, žvakidžių.
Vis naujas megztukas
J. Šalkevičienė sako, kad rankdarbiai dabar yra labai populiarūs. „Ant bangos“ yra ir rankinės, ir vaikiški rūbai.
Anksčiau Jolita megzdavo sau ir vyrui, dabar visas dėmesys atitenka sūnui: „Vyras nori, kad numegzčiau vienodus megztinius jam ir vaikui, bet dabar pripratau prie mažų ir mezgu tik vaikui.“
Vaikiškus megztukus mezga iš įvairių siūlų. Rasti skirtingų modelių, raštų padeda internetas.
„Darželyje auklėtojos pastebi, kad vis naujas megztukas, – šypsosi mama. – Labai greit išauga, tad vieno dydžio daug negali prisimegzti.“
Jei suklysta – turi kantrybės ardyti ir pataisyti: „Kartais pagalvoju – gal ne... Bet vis tiek klaidą matai ir tenka išardyti.“
Mezgimas Jolitai – ne darbas, o atsipalaidavimas. „Kaip liga, – juokiasi. – Būna, jau vėlu, reikia miegoti, bet dar norisi pamegzti.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GRAŽIADARBĖ: Jolita Šalkevičienė nedideles rankines nuneria per 40 minučių.
POMĖGIS: Jolitos Šalkevičienės pomėgis – rankdarbiai.
GĖLĖS: Jolita Šalkevičienė gėlytes suklijavo iš moliūgų sėklų. Iš kartono iškirpo apskritimą. Ant jo pagal dydį lipalu priklijavo moliūgų sėklų (jas reikia kruopščiai atsirinkti, kad būtų dailios), į viduriuką – spalvotų pipirų. Kad būtų galima pakabinti, priklijavo juostelę.
Sigitos VAITKAITYTĖS nuotr.
STILIUS: Rankines Jolita Šalkevičienė puošia gėlėmis.
PAŠILTINIMAS: Megztukas su pašiltinimu skirtas pavasariui.
IDĖJA: Modelių ir raštų idėjų Jolita Šalkauskienė ieško internete.
KRUOPŠTUMAS: Mezginiai numegzti itin kruopščiai.
Sigitos VAITKAITYTĖS nuotr.
DUBENĖLIS: Nertas dubenėlis tinka vaisiams sudėti.
PROCESAS
I. Ant storo vąšelio sumezgamas mazgas.
II. Išneriama virvelė.
III. Dugnas neriamas, vis pridedant akių.