Laikas sėti pomidorus

Laikas sėti pomidorus

Laikas sėti pomidorus 

Lena SKRIPTIENĖ, sodininkystės specialistė:

Jei Jus sužavėjo palangės daržininkystė ir nusprendėte pomidorų daigus išsiauginti šildomam šiltnamiui, sėklas sėkite kovo pradžioje. Jeigu turite nešildomą šiltnamį, tada optimaliausia sėti apie kovo vidurį, galima ir vėliau. Lauko auginimui skirtus pomidorus, sėkite kovo pabaigoje.

O jei panorote „vitaminų kraitelę“ išsiauginti ant palangės savo bute, jau dabar galite “pasiraitoti rankoves“.

Saldžiosios paprikos sėklų sėjos laikas priklauso taip pat nuo to, kur pageidausite daigus sodinti. Jei šie daigai bus skirti šaltajam šiltnamiui, polietileninės plėvelės priedangoms, lauko sąlygoms, tada sėklas sėkite kovo antrąją, trečiąją dekadą, jei į šildomą šiltnamį, kovo pradžia — pats laikas. Aitriosios (karčiosios/aštriosios) paprikos sėja galite užsiimti jau dabar.

Pomidorų daigams užauginti reikės vidutiniškai 45 dienų, o paprikos daigams reikėtų net 60 dienų. Daržovių daigų išauginimo trukmė labai priklauso nuo sėklų sėjos laiko — kuo vėliau sėklos pasėtos, tuo greičiau išauginami jų daigai.

Į dėžę ar atskirus indelius?

Pomidorų daigus galima auginti juos pikuojant ir be pikavimo. Paprikos daigus tikslingiau auginti be pikavimo, t.y. sėkite po vieną sėklą į atskirus gėliapuodžius, durpių tabletes ar durpinius kubelius. Tokiu būdu galite pasisėti ir pomidorų sėklas. Induose pavieniui išauginti daigai bus tvirti, stiprūs. Daigas turės gausią šaknų sistemą, suformuos daugiau lapų bei bus aukštesnis, palyginus jį su jau išpikuotais daigais ar daigais, kurie buvo auginami dėžutėse. Be to, daigai persodinimo metu nepatirs streso..

Reikėtų pagalvoti apie žemę, kurioje tarps Jūsų „ekologiški žalieji vitaminai“. Pradedantiems ir linkusiems eksperimentuoti pasiūlyčiau žemės mišinį pasidaryti iš kompostinės žemės ir smėlio mišinio santykiu (1:0,5). O tiems, kurie pasitiki prekyvietėse siūlomais specializuotais substratais ir žemių mišiniais, reikėtų įsigyti tik sėklų sėjai ir daigų auginimui skirtus durpių substratus bei žemių mišinius. Įsigijus žemę, būtina prieš sėją jį išvėdinti ir išsijoti sietu. Po to žemę tolygiai drėkinti išmaišant. Suspaudus tokią žemę saujoje, tarp pirštų turi prasisunkti vandens lašai. Tai gerai sudrėkintos žemės požymis. Jeigu parinkote tinkamą substratą ar žemių mišinį daigų auginimui, daigai be tręšimo galės augti geras dvi savaites. Joms prabėgus, vertėtų daigus pastiprinti specializuotomis kompleksinėmis trąšomis.

Sėja ir priežiūra

Daigyklas su lizdavietėmis ar be jų, balkono lovelius pripildykite jau paruošto specialaus substrato ar žemių mišinio, jį lengvai suspauskite lentele nuo daigyklos/dėžutės krašto į vidurį. Pomidorų, paprikos sėklos yra stambesnės, tad jas užpilkite substratu 0,5-1,5 cm ir lengvai suspauskite.

Sėklų mulčiavimui tinka dezinfekuotas smėlis, vermikulitas, sijotas durpių substratas. Po mulčiavimo indus uždenkite agroplėvele ar stiklu. Tai palaikys drėgmę. Laistykite silpna, išsklaidyta vandens srove.

Lankydamiesi „Savajame mini darže“ ant palangės atidenkite daigyklas, puodelius ir išvėdinkite, pažiūrėkite ar daigyklų kampai neišdžiūvo. Laiku nuimkite uždangalą, kitu atveju, daigai užaugs kreivi.

Kai Jūsų išauginti pomidorų, paprikos daigai jau turės pirmąjį tikrąjį lapelį, pikiuokite juos į polimerinius ar gražius dekoratyvius puodelius atsargiai išimdami daigelius iš lizdelių su žemės gniutulu, ar su pikavimo lazdele iškeldami po vieną daigelį iš daigyklų, kuriose sėklos buvo pasėtos pakrikai.

Pikiuokite tik sveikus, stiprius, su gerai išvystytomis šaknimis daigus. Prieš daigų pikiavimą, žemę, kurioje auga daigai gerai sudrėkinkite, nes raudami daigelius iš sausos žemės, galite nutraukti šaknis. Sodinkite daigelį giliau negu jis augo prieš tai, sodindami atkreipkite dėmesį į tai, kad neužsilenktų daigelio šaknelė. Jei daigo šaknelė pasirodytų per ilga, ją reiktų nugnybti. Tada ji pradės geriau šakotis.

Ruošiantis daigus sodinti į nuolatinę augimo vietą, jie turi būti pratinami prie lauko sąlygų — prieš pat sodinimą į lauką, siūlyčiau daigyklas bei puodelius, kuriuose auga daigai, palikti nors nakčiai lauko sąlygomis.

PAPRIKA: Aitriosios paprikos žavesys papuoš jūsų namus.

SĖKLOS: Pabandykite sėti ne tik pirktas, bet ir pačių ar kaimynės paruoštas sėklas.

LOVELIS: Jei jau nusprendėte vitaminų derlių išsiauginti ant palangės bute, reikės dekoratyvinių molinių gėliapuodžių ar balkono lovelių. Tada į tarpus tarp pomidorų ir paprikos daigų gražu pasėti vienmečių prieskoninių daržovių ar vienmečių gėlių.

L. Skriptienės archyvo nuotr.