
Naujausios
Į Lenkiją apsipirkti važiavo ir važiuos
Joniškio neįgaliųjų draugija praėjusį šeštadienį organizavo išvyką į Lenkiją – apsipirkti. Nors šiauliškiai teigia, kad jiems per toli ir kelionės išlaidos per didelės ("Šiaulių kraštas“, „Apsipirkti į Lenkiją – iš Šiaurės Lietuvos dar brangu“, 2016 01 23), dar toliau nuo Lenkijos prie Lietuvos ir Latvijos pasienio gyvenantys joniškiečiai skaičiuoja, kad didesnei šeimai ir didesniu kiekiu perkant galima sutaupyti mažiausiai 50 eurų, atmetus kelionės išlaidas. Kai kam tai – didelė paspirtis.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Minios lietuvių Lenkijoje
„Šeštadienį Suvalkuose parduotuves lankė turbūt vieni lietuviai. Pilna automobilių su lietuviškais numeriais. Žmonės vežimais gabeno ir krovė į bagažines krūvas maisto ir daiktų, pradedant tualetiniu popieriumi, baigiant statybinėmis medžiagomis“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo Joniškio rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Sandrutė Kairaitienė, kuriai tokia išvyka buvo jau ne pirmoji.
„Vienas žmogus tualetinio popieriaus pakuotę su šimtu ritinėlių nešė iškėlęs prieš save kaip paveikslą, kad žeme nesivilktų, kitas, prigrūdęs automobilį, nebetelpančius daiktus „mūrijo“ per atvertą langą, treti spaudė prekes, kad iš lauko galėtų užstumti autobusiuko duris, – šmaikščiai žodžiais matytus vaizdus piešė Dalė Bučienė. – Suvalkų prekybos centre lietuvių buvo jūra, prie dalies lentynų neįmanoma prasibrauti. Kai kurios prekės apie 10 valandą ryto jau buvo iššluotos, pavyzdžiui, kondensuoto pieno – nė kvapo, nors kaina likusi.“
Žmonės pakuotėmis tempė ne tik negendančius produktus, bet ir dešras, pieną, sūrius, įvairius padažus.
Maisto prekės gerokai pigesnės
S. Kairaitienė skaičiuoja, kad dešra, Lietuvoje kainuojanti daugiau kaip tris eurus, Lenkijoje parduodama maždaug euru pigiau. Apvalų sūrį, kuris panašus į lietuvišką „Liliputą“, bet yra lenkų gamybos, pirko maždaug už 1,5 euro. Lietuvoje tokį pat pardavinėja po tris eurus.
„Lenkiškas pomidorų padažas perpus pigesnis negu pas mus, šviežia vištiena – 2,74 euro, Lietuvoje – daugiau kaip keturi eurai. Kiaulienos karbonadinė mėsa – 2,72 euro, Lietuvoje – maždaug euru brangiau. 10 kiaušinių pakuotė – 66 eurocentai, mūsų prekybos centruose nerasi ir už eurą. Lenkijoje apsimoka pirkti ir cukrų, aliejų, konservus“, – vardijo S. Kairaitienė, pažymėdama, kad tik vaisiai, kurie yra atvežami iš šiltųjų kraštų – brangūs.
Lietuvės prekių ieškojo prekybos centruose „Biedronka“ ir „Kaufland“.
Vienodų batų kaina skyrėsi 20 eurų
Joniškietės užsuko į Suvalkų turgavietę, kur mažmeninės prekybos prekės pasirodė taip pat pigesnės. Odines pirštines su kailiuku S. Kairaitienė įsigijo už 9 eurus. Trys poros kojinių sūnui, mėgstančiam avėti sportinius batus, atsiėjo tiek, kiek Lietuvoje kainuoja viena pora.
„Žieminis puspaltis su karakulio kailiu kainavo 66 eurus. Dabar gailiuosi, kad jo nenusipirkau“, – atviravo D. Bučienė.
Odinių rankinių parduotuvėje moterys matė kainuojančių 18 eurų, Lietuvoje, jų teigimu, ir už dermantininę mokėsi penkiais šešiais eurais daugiau.
Žieminius su kulniuku bei kailiu batus, kuriems taikyta 30 procentų nuolaida, Rasa Bagavičienė įsigijo už 25 eurus. Lygiai tokius pat sakė neseniai mačiusi specialioje batų parduotuvėje Lietuvoje. Jie kainavo 45 eurus.
Moterys pasakojo, kad 9 kilogramus universalių skalbimo miltelių pirko už šešis eurus, Lietuvoje mokėtų daugiau kaip dešimt eurų. Pigesnės ir statybinės medžiagos, kai kurios buitinės technikos prekės.
Augustave geriau nei Suvalkuose
Grupė joniškiečių patyrė, kad geriau pirkti Augustave, kuris yra maždaug už 40 kilometrų nuo Suvalkų. Kuo toliau nuo sienos – tuo prekės pigesnės ir lietuvių pirkėjų mažiau. Žinoma, tenka paskaičuoti laiko ir kuro sąnaudas.
Iš viso kelionė į kaimyninę Lenkiją joniškiečiams užtruko 17 valandų. Maždaug 4–4,5 valandos teko važiuoti iki sienos, tiek pat – atgal, trukdė ir rūkas. Autobusiuku vyko 20 žmonių, kiekvienam jų kelionė kainavo 25 eurus.
Sandrutė Kairaitienė stebėjosi, kodėl šiauliškiai, įdėję skelbimą apie kelionę į Lenkiją, norinčiųjų važiuoti skambučių nesulaukė.
„Gal todėl, kad jie nurodė 30 eurų kainą, o mes ėmėme penkiais eurais mažiau. O gal šiauliečiams ne taip aktualu taupyti?“ – svarstė S. Kairaitienė.
Maisto užteks porai mėnesių
Moterys mano, kad, esant didesnei šeimai, pas kaimynus į Lenkiją važiuoti ypač apsimoka, tačiau nenusiviltų ir vienas gyvenantis asmuo, jeigu pirktų rūbų, batų, buitinės technikos. Juk vien pirkdama batus jau minėta R. Bagavičienė sutaupė 20 eurų.
Neįgaliųjų draugijos narė Dalė Bučienė dar 2014-aisiais lankėsi ir įvairių prekių šeimai įsigijo gretimoje šalyje, išleisdama 400 tuo metu dar cirkuliavusių litų.
Moteris apskaičiavo, kad Lietuvoje tos pačios prekės jai būtų atsiėjusios 600 litų, taigi, sutaupyta 200 litų. Priminus apie kelionės išlaidas, joniškietė sakė viską apibendrindama kuro kainą „išminusavusi“.
Šį kartą moterys pasakojo viena išleidusi apie 60, kita – 80 eurų trijų asmenų šeimai. Į šią sumą įėjo ir palaidinė, skalbimo milteliai, kaklo papuošalas. Pirkto maisto – dešros, sūrio, silkės, saldainių, cukraus, arbatos – užteks porai mėnesių.
„Tikrai ne paskutinis kartas. Važiuosime ir ateityje“, – sakė S. Kairaitienė.
Autorės nuotr.
SKIRTUMAI: Sandrutė Kairaitienė stebėjosi, kodėl šiauliškiai, įdėję skelbimą apie kelionę į Lenkiją, norinčiųjų važiuoti skambučių nesulaukė, nes joniškiečių susirinko pilnas autobusiukas ir niekas nenusivylė.
KAINOS: Joniškietės lenkiško prekybos centro kataloge nurodytų prekių kainas zlotais vertė į eurus, prirašydamos greta, ir tada lygino su lietuviškomis.