Gamino natūralų lūpų balzamą ir virė muilą

Gamino natūralų lūpų balzamą ir virė muilą

Ga­mi­no na­tū­ra­lų lū­pų bal­za­mą ir vi­rė mui­lą

Stun­gių kai­mo (Jo­niš­kio ra­jo­nas) mer­gi­nos ir mo­te­rys vie­ną sa­vait­ga­lio po­pie­tę rin­ko­si į bū­si­mo­sios kos­me­to­lo­gės Ro­ber­tos Ka­no­vie­nės mo­ky­mus, kaip pa­si­ga­min­ti lū­pų bal­za­mo ir mui­lo. Na­tū­ra­lus iš ko­ko­so alie­jaus, vaš­ko, džio­vin­tų ro­žių žied­la­pių ir ki­tų prie­dų pa­ruoš­tas bal­za­mas ne­tru­kus bu­vo iš­ban­dy­tas, jo ir kve­pian­čio mui­lo ren­gi­nio da­ly­vės ža­dė­jo pa­si­ga­min­ti ar­tė­jant di­džiau­sioms me­tų šven­tėms – pui­kiai tiks sim­bo­li­nėms do­va­nė­lėms.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Ro­žių kva­po bal­za­mas iš ko­ko­sų alie­jaus

Šiau­lių vals­ty­bi­nė­je ko­le­gi­jo­je kos­me­to­lo­gi­ją stu­di­juo­janti Ro­ber­ta Ka­no­vie­nė pir­miau­sia su­tei­kė teo­ri­nių ži­nių, pa­pa­sa­ko­jo, ko­kių kenks­min­gų me­džia­gų ga­li­ma ras­ti pra­mo­ni­nė­je kos­me­ti­ko­je ir ko rei­kė­tų veng­ti. Pa­sak jos, sin­te­ti­nių me­džia­gų, ku­rios ga­li su­da­ry­ti pa­vo­jin­gus che­mi­nius jun­gi­nius, kai ku­rio­se prie­mo­nė­se bū­na iki 80 pro­cen­tų. Tad var­to­jan­tiems kos­me­ti­ką vi­sa­da pra­var­tu tu­rė­tų dau­giau ži­nių, o dar ge­riau – da­lį kosmetikos pa­si­ga­min­ti pa­tiems.

Po teo­ri­nės pa­skai­tos R. Ka­no­vie­nė mo­te­ris pa­kvie­tė į lū­pų bal­za­mo ga­my­bą. Jam rei­kė­jo 2 šaukš­tų ko­ko­sų alie­jaus (jis bū­na kie­tos kon­sis­ten­ci­jos), 1 šaukš­te­lio ka­ka­vos svies­to, 1 šaukš­to džio­vin­tų ro­žių žied­la­pių, 1 kap­su­lės A ir E vi­ta­mi­no (bū­na pirk­ti vais­ti­nė­se), 0,5 šaukš­te­lio bi­čių vaš­ko, 3 la­še­lių ete­ri­nio ro­žių alie­jaus. No­rint ki­to­kio kva­po, ga­li­ma pa­si­rink­ti ete­ri­nį alie­jų pa­gal sko­nį: apel­si­nų, cit­ri­nų ar ki­to­kio aro­ma­to.

Bal­za­mas ne­gen­da me­tus

Į me­ta­li­nę vo­ne­lę su van­de­niu, kai­ti­na­mą ant ma­žos ug­nies, įmer­kia­me in­de­lį su ko­ko­sų alie­ju­mi. Jam iš­tir­pus su­be­ria­me ro­žių žied­la­pius ir pa­lai­ko­me apie va­lan­dą, kad iš jų iš­trauk­tų kva­po esen­ci­ją. Vi­są lai­ką van­dens tem­pe­ra­tū­ra tu­ri bū­ti pa­lai­ko­ma to­kia, kad alie­jus vėl ne­su­kie­tė­tų.

Vė­liau alie­jų per­ko­šia­me per sie­te­lį, kad ne­rei­ka­lin­gi ro­žių žied­la­piai at­si­si­jo­tų.

Į alie­jų de­da­me ka­ka­vos svies­tą, pi­la­me šaukš­te­ly­je virš ug­nies iš­tir­pin­tą vaš­ką, įla­ši­na­me ete­ri­nio alie­jaus ir vi­ta­mi­no kap­su­lės tu­ri­nį.

Vis­ką dar tru­pu­tį pa­kai­ti­na­me ant silp­nos ug­nies, ma­sę mai­šy­da­mi. Jei ant stik­lo už­la­šin­tas skys­tis nor­ma­liai stings­ta, jį iš­pils­to­me į pa­ruoš­tus lū­pų bal­za­mui in­de­lius. Jei kon­sis­ten­ci­ja per skys­ta, rei­kia dė­ti šiek tiek dau­giau vaš­ko.

No­rint gra­žes­nių spal­vų, bal­za­mą ga­li­ma da­žy­ti mais­ti­niais da­žais.

Toks bal­za­mas, ku­ris minkš­ti­na lū­pų odą, vaš­kas sau­go ją nuo ap­lin­kos po­vei­kio, ga­li bū­ti var­to­ja­mas me­tus lai­ko.

Ir kvap­nus, ir švei­čia­ma­sis mui­las

Mui­lą pa­ga­min­ti dar pa­pras­čiau. Jam rei­kės 100 gra­mų eko­lo­giš­kos mui­lo ba­zės, 10 la­šų ro­žių ar ki­to no­ri­mo kva­po ete­ri­nio alie­jaus, 2–4 la­šų mais­ti­nių da­žų, šiek tiek sė­me­nų ar­ba ki­to­kio alie­jaus ir įvai­rių bi­rių prie­dų. Ga­li­ma į mui­lą dė­ti ci­na­mo­no, ku­ris to­ni­zuo­ja, de­zin­fe­kuo­ja odą, me­det­kų, ku­rios ra­mi­na, žied­la­pių, tų pa­čių ro­žių žied­la­pių ar ki­tų gam­tos me­džia­gų. Taip pat švei­čia­ma­jam mui­lui tik­tų aguo­nos, ru­piai mal­ta ka­va.

Sus­mul­ki­na­me mui­lo ba­zę, su­de­da­me į karš­čiui at­spa­rų indą ir iš­tir­pi­na­me karš­to van­dens vo­ne­lė­je, pa­mai­šy­da­mi me­di­ne men­te­le. Ta­da į ba­zę su­pi­la­me alie­ju­je su­mai­šy­tus bi­rius pro­duk­tus, pa­vyz­džiui, ka­vą, įla­ši­na­me ete­ri­nį alie­jų, mais­ti­nius da­žus. Ma­sę iš­pils­to­me į pa­ruoš­tus in­de­lius.

Pa­sak ren­gi­nį or­ga­ni­za­vu­sios bib­lio­te­ki­nin­kės Dia­nos Ki­de­lie­nės, kai ku­rios mo­te­rys tam pa­nau­do­jo vai­kiš­kus tuš­čia­vi­du­rius žais­liu­kus, taip iš­gau­na­ma įdo­mes­nė for­ma. Ga­li­ma pils­ty­ti ir į įpras­tas kvad­ra­ti­nes ar stač­iakam­pes for­me­les. Taip pat tin­ka mui­lą sluoks­niuo­ti, už­pi­lant sluoks­nį su vis ki­to­kiais prie­dais ar nu­spal­vin­tą ki­tais da­žais.

Stun­gių kai­mo mo­te­rys bib­lio­te­ki­nin­kės pa­kvies­tos į edu­ka­ci­jas, ren­ka­si ne pir­mą kar­tą. Jos jau yra ke­pu­sios ir tar­pu­sa­vy­je da­li­nu­sios py­ra­gų re­cep­tus, miš­rai­nių re­cep­tus, mo­kė­si iš me­džia­gos skiau­čių ant pu­tų po­lis­ti­ro­lo plokš­tės kur­ti vit­ra­žus pri­me­nan­čius pa­veiks­lus.

Dia­nos KI­DE­LIE­NĖS nuo­tr.

SMAL­SU­MAS: Vi­soms da­ly­vėms įdo­mu, koks mui­las išeis iš puo­de kai­ti­na­mų ing­redien­tų.

MUI­LAS: Pa­ga­min­tas mui­las bu­vo su­pils­ty­tas į įvai­rias for­me­les.

ME­DŽIA­GOS: Ro­ber­ta Ka­no­vie­nė ant sta­lo iš­ri­kia­vo rei­ka­lin­gas bal­za­mo ir mui­lo ga­my­bai me­džia­gas: ete­ti­nius alie­jus, džio­vin­tus ro­žių žied­la­pius, mui­lo ba­zę, vaš­ką ir ki­ta.

PA­GAL­BA: Ga­min­ti bal­za­mą Ro­ber­tai ka­no­vie­nei pa­de­da ren­gi­nio or­ga­ni­za­to­rė (de­ši­nė­je) Dia­na Ki­de­lie­nė.

BAL­ZA­MAS: Taip at­ro­do į for­me­les iš­pils­ty­tas ir jau su­stin­gęs lū­pų bal­za­mas.