Daugiau kaip 200 putpelių – tik ūkio pradžia

Daugiau kaip 200 putpelių – tik ūkio pradžia

Daugiau kaip 200 putpelių – tik ūkio pradžia

49-erių metų Bariūnų kaimo (Joniškio rajonas) gyventoja Vilma Navickienė, išėjusi iš darbo pašte, kurį laiką svarstė, kuo galėtų užsiimti. Kartą susėdo abu su vyru aptarti ir paaiškėjo, kad vienas norėtų laikyti bičių, kitas – putpelių. Moters planas jau įvykdytas: įrengtame ūkio pastate cypauja daugiau kaip 200 šių mažų paukštelių, kasdien surenkama apie 60–70 kiaušinių. Tai – tik pradžia.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Paukšteliai penkių aukštų narve

Vilma Navickienė pasitinka prie ūkio pastato, ties kuriuo nepaliauja loti Rudis. Aptvare jam pastatyta ne tik patogi būda, bet ir medinė pakyla. Akivaizdu – šiuose namuose gyvūnais rūpinamasi.

Patalpa, kurioje klykauja svetimą pajutusios skardžiabalsės putpelės, taip pat gražiai sutvarkyta, šviesi, vyro rankomis apšiltinta, įrengtos šildomos grindys.

Prie vienos iš sienų iškilęs penkių aukštų narvas su girdymo indeliais šonuose, lesalų loveliais. Tokių ateityje planuojama įrengti dar kokius tris keturis.

Šeimininkė skuba keisti kraiką, kad paukšteliai gyventų švariai.

„Putpeles lesiname kombinuotaisiais pašarais, malame kukurūzus, kviečius, miežius. Kad gautų daugiau kalcio, duodu maltų kriauklelių. Taip pat įtarkuoju morkų, joms labai naudingi ir įvairių javų želmenys, kurių pati priauginu“, – pasakoja bariūniškė, rodydama ant palangių besirikiuojančias dėžutes, apsipylusias pavasariška žaluma.

Greta dviejuose vadinamuosiuose lopšeliuose ciepsi mažieji kelių dienų ir savaičių putpeliukai.

Kasdien po 70 kiaušinių

Kol kas moteris turi apie 200 mandžūrų, estiškų ir Teksaso broileriais vadinamų putpelių – patinėlių ir patelių. Kasdien surenka apie 70 kiaušinių.

Putpelės kiaušiniai sveria tik iki 20 gramų, tačiau juose yra kur kas daugiau A ir B grupės vitaminų, fosforo, kalio, geležies, kitų maistinių naudingųjų medžiagų negu kelis kartus didesniuose vištos kiaušiniuose. Tačiau žmonės kartais dar nelabai juos priima kaip įprastą maisto produktą.

„Gal tik man taip pasitaikė, bet pardavinėdama esu sulaukusi įvairių reakcijų. Kai kurie žmonės šių kiaušinių purtosi, lyg kokios gyvatės, – juokiasi Vilma Navickienė. – O aš juos siūlau valgyti ne tik įprastai virtus, keptus, bet ir marinuotus. Virtus kiaušinukus reikia nulupti ir puslitrio talpos stiklainiukuose pamarinuoti, pavyzdžiui, sojų padaže. Padažą, jeigu prekybos centre įsigysime koncentrato, praskiedžiame maždaug dvigubu kiekiu vandens. Tokie marinuoti kiaušiniai suteikia savitą skonį mišrainėms, sumuštiniams.“

Dilema: mėsa ar kiaušiniai

Tik nuo šių metų rugpjūčio putpeles auginti pradėjusi moteris dar neapsisprendžia, kuria kryptimi pasukti savo ūkelį – verstis kiaušiniais ar auginti paukštelius dėl mėsos. Ji pastebi, kad kol kas labiau perspektyvu – mėsa.

Pasak V. Navickienės, auginti putpeles nėra labai sudėtinga, bet reikia patalpoje nuolat palaikyti 37 laipsnių šilumos temperatūrą, be to, paukšteliams reikia daug šviesos.

Bene didžiausias išbandymas buvo jų perinimas.

„Nuo 14-os paros stebėjome kiaušinius praktiškai neatsitraukdami, nes jau buvo laikas ristis. Išsiritusius po maždaug 8 valandų iš inkubatoriaus turėjome perkelti į „lopšelį", – pasakoja bariūniškė.

Iš 280 kiaušinių maždaug trečdalis putpelių neišsirito. Kadangi buvo patinėlių perteklius, jie porą mėnesių paauginti mėsai. Vienas suaugęs paukštelis sveria priklausomai nuo veislės nuo 110 iki daugiau kaip 200 gramų.

Pagal išsilavinimą V. Navickienė – buhalterė, kadaise profesiją įgijusi Klaipėdos žemės ūkio buhalterinės apskaitos technikume, dirbusi ūkyje. Vėliau kelerius metus vadovavo kaimo pašto skyriui.

Išėjusi iš darbo moteris papildomai baigė apskaitą Joniškio žemės ūkio mokykloje. Mano, kad atnaujintos žinios niekur neprapuls, galbūt net pravers savo ūkyje.

Autorės nuotr.

AUGINIMAS: Putpeles auginti Vilma Navickienė pradėjo šių metų rugpjūtį.

KIAUŠINIAI: Putpelių kiaušiniai sveria iki 20 gramų, tad vietoje vieno vištos kiaušinio reiktų imti bent tris.

LOPŠELYJE: Išsiperėję putpeliukai kurį laiką praleidžia „lopšelyje“, kur palaikoma aukšta temperatūra, daug šviesos.

NARVAI: Prie vienos iš sienų iškilęs penkių aukštų narvas su girdymo indeliais šonuose, lesalų loveliais.

LESALAS: Putpelėms loveliuose įpilta lesalo: kombinuotųjų pašarų, maltų grūdų.

SKAIČIUS: Kasdien šeimininkė surenka maždaug po 70 kiaušinių.

ŽELMENYS: Želmenų putpelėms lesinti bariūniškė užaugina pati.

STIKLAINIUKAI: Vilma Navickienė putpelių kiaušinius ne tik verda, bet virtus dar ir marinuoja.