
Naujausios
Daržovių augintojai klumpa dėl nelygios konkurencijos
„Pailsėk kokią savaitę,“ — tokį pasiūlymą išgirdo Kelmės rajono Girnikų kaimo ūkininkas Algimantas Vaupšas, nuvežęs burokėlių į vieną didžiausių prekybos tinklų. Už kilogramą burokėlių gaunantis 30 centų ūkininkas sužinojo, jog prekybos tinklas iš Lenkijos daržovių gavo dvigubai pigiau.
Regina MUSNECKIENĖ
Mažas PVM padeda užkariauti rinkas
„Apie pelną šiemet tenka užmiršti. Kad tik padengtume daržovių auginimo savikainą,“ — apgailestauja ūkininkas Algimantas Vaupšas, nors daržovių derlius praėjusį rudenį prilygo dviejų vasarų derliui.
Lenkai pigiomis daržovėmis pamaitina Lietuvos rinką. „PVM mokestis Lietuvoje — 21 procentas, Lenkijoje — 5 procentai. Jau vien tai sumažina daržovės savikainą. Be to, zlotas nepririštas prie euro, — kalba apie nelygią konkurencinę kovą Algimantas Vaupšas. — Lenkai visą pasaulį užkariauja. Visais įmanomais būdais stengiasi, kad į jų šalį pareitų pinigai. O pas mus valdžia žiūri, kad tik “užtrumpint„.
Supirkimo kainos smuko kelis kartus
Daržovių augintojas sako, jog pernai užaugo didžiulis derlius, beveik dvigubai didesnis. Be to, padaugėjo daržovių augintojų. Savo poreikiams daržovių pradėjo auginti ir pavieniai gyventojai. Svogūnų sodinukų kainos sėjos pabaigoje siekė 30 litų už kilogramą ir dar nebuvo įmanoma jų gauti.
Taigi daržovių kainos krito perpus, o kai kurių — net keletą kartų.
Algimantas Vaupšas pasakoja pernai už kilogramą šviežių kopūstų gaudavęs po pusantro lito, šiemet — po 25-30 centų. Lenkai atveža dar pigiau — po 14 centų už kilogramą. Už raugintų kopūstų kilogramą pernai mokėdavo pustrečio lito, šiemet — 80 centų.
Už plautas morkas supirkėjai pernai mokėdavo po 1,40 lito, šiemet — po 45 — 50 centų, už neplautas — pernai mokėjo litą, šiemet 30 — 40 centų.
Už kilogramą burokėlių pernai augintojas gaudavo po 1,20 lito, šiemet — po 30 centų.
Gal dėl to geriau vartotojams? Parduotuvių lentynose daržovių kainos beveik nesiskiria nuo pernykščių. Pavyzdžiui, iš ūkininkų už 30 centų pirkti burokėliai parduotuvių lentynose jau kainuoja 99 centus. Prekybininkai tvirtina pernai iš daržovių beveik neuždirbę, todėl nori „atsiimti“ šiemet.
O ūkininkas sako, jog praėjusią vasarą buvo galima ir neauginti daržovių. Būtų geriau apsimokėję perdirbimui jų pigiai nusipirkti. Juolab, kad saugant daržoves šaldytuvuose išnaudota labai daug elektros. Praėjusį sezoną už elektrą užteko 11 tūkstančių, šį reikėjo jau 23 tūkstančių litų.
Gelbsti užsienis ir retesnės daržovės
Ūkininkas dirba per 500 hektarų žemės. Augina 52 hektarus kopūstų, 60 hektarų burokėlių, 56 hektarus morkų. Mažesnius plotus užsodina moliūgais, cukinijomis, pomidorais, agurkais, juodaisiais ridikais, svogūnais, krienais, krapais, petražolėmis ir kitomis daržovėmis. Likusiuose plotuose augina javus. Dėl sėjomainos.
Smarkiai nukritus pagrindinių daržovių kainai, ūkį gelbsti juodieji ridikai, kurių Lietuvoje nedaug auginama, ir kitos retesnės daržovės.
Be to, apčiuopiamesnę naudą neša daržovių perdirbimas. Perdirbimo cechuose raugiami agurkai, ir pomidorai, smulkinami ir fasuojami krienai. Neblogai perkami vakuume fasuotus ir garuose virtus burokėlius bei bulves.
Pagrindinę dalį ūkyje išaugintos neperdirbtos ir perdirbtos produkcijos ūkininkas parduoda Lietuvoje. Nedidelius kiekius parduoda ir Anglijoje, Airijoje, Vokietijoje. Didelių kiekių daržovių reikia Rusijai. Pinigus rusai sumoka iš anksto, prieš pakraunant daržoves. Ūkininkas viliasi, jog į Maskvą išveš dar ne vieną sunkvežimį savo produkcijos.
Teks mažinti darbininkų
Šiuo metu Algimanto Vaupšo ūkyje dirba 80 darbininkų. Ūkis daugeliui aplinkinių kaimų žmonių tampa vienintele darboviete.
Tačiau dėl mažų daržovių supirkimo kainų ir dėl kitų ekonominių priežasčių ūkininkas norėtų perpus sumažinti darbininkų skaičių. Jo paskaičiavimu, nuo kiekvieno kilogramo parduotų daržovių po 4 — 5 centus tenka atlyginimams. Kai tą patį darbą atlieka technika, nuo kilogramo daržovių „nubyra“ tik vienas centas.
Dabar ūkyje yra du morkų rovimo ir vienas kopūstų kirtimo kombainas.
NAUJOVĖ: Vakuume fasuotus, o po to garuose virtus burokėlius gerai perka užsieniečiai.
INVESTICIJOS: Ūkininkas Algimantas Vaupšas sako, jog šiemet į ūkį daug investuota. Nupirktas sandėlis Kolainiuose, pastatytas naujas Girnikuose, pirkta kombainų. Tačiau visos investicijos iš gero praėjusio sezono uždirbto pelno.
KAINA: Šį sezoną kopūstų supirkimo kaina sumažėjo kelis kartus.
PAGALBA: Algimanto Vaupšos ūkis teikia savotišką pagalbą smulkesniems ūkiams. Jų šeimininkai atvažiuoja nekondicinių morkų, kopūstų lapų ir kitokių atliekų savo gyvuliams.
PIRKIMAS: Nors daržovės pigo, tačiau jų pirkimas nesumažėjo. A.Vaupšo ūkio darbininkams dažnai tenka pakrauti didžiules priekabas daržovių.
Autorės nuotr.