Bend­ro­vė lau­kus trę­šia gry­bų su­bstra­tu

Bend­ro­vė lau­kus trę­šia gry­bų su­bstra­tu

Bendrovė laukus tręšia grybų substratu

Kelmės rajone, Pašiaušės kaime, įsikūrusi „Luganta“ savo žemėje augina javus ir daržoves. Ekologiškų produktų sertifikato siekianti bendrovė laukus tręšia panaudotu substratu, kuriame augo grybai. Substratą perka iš kultūrinius grybus auginančios bendrovės, o jai parduoda javų šiaudus.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

25 metų direktorius

Pašiaušės gyvenvietės pakraštys. Buvusio kolūkio pastatai padalyti į dvi puses. Vienoje – „Šimšės“ žemės ūkio bendrovė, kitoje „Luganta“, kurioje anksčiau šeimininkavo danai.

Didžiulė grūdų saugykla ir pilnas kiemas žemės ūkio technikos. Šalia technikos – mechanizatoriai Romas Barkauskas ir Ramūnas Jurgutavičius. Ruošia žiemai techniką. Vyrai džiaugiasi, jog kaime nesunku rasti darbo – yra net keturios bendrovės.

Dirba šeši mechanizatoriai, žiemą iš viso bendrovėje dirba apie 15 žmonių. Vasarą prireikia daugiau darbo rankų. Bulvių, morkų ir burokėlių priežiūrai kartais darbininkų atsiveža iš kitų kaimų. Įdarbina kelias dešimtis žmonių.

Nedideliame, gamybinėse patalpose įrengtame, biure sutinka 25 metų „Lugantos“ vadovas Tadas Baliutavičius, šalia Pašiaušės, Šiaulių rajone, gyvenančių ūkininkų sūnus.

Tadas baigė ekonomikos studijas Šiaulių universitete. Tuo metu „Lugantai“ reikėjo direktoriaus. Tadas dalyvavo konkurse ir buvo priimtas.

Ne kiekvienas studentas darbo biografiją pradeda nuo direktoriavimo. Tadui, matyt, padėjo ekonomikos žinios ir ūkininkavimo praktinė patirtis. Be to, jis išmano ir apie verslą – turi savo ūkį, Pakapėje yra vandenlenčių verslo bendrasavininkis.

Siekia ekologinio ūkio statuso

Tadas pasakoja, jog „Luganta“ augina ekologiškus kviečius, miežius, kukurūzus, bulves, burokėlius, morkas, tačiau produkcija dar neturi ekologiško produkto sertifikato. Jis turėtų būti suteiktas 2017 metais.

„Luganta“ nenaudoja cheminių trąšų. Laukus ji tręšia panaudotu grybų auginimo substratu. Tai natūrali į juodžemį ar kompostą panaši medžiaga.

Norint pagaminti terpę, kurioje augtų grybai, reikia labai daug šiaudų. Jų nupirkti tiek, kiek reikia, ne visuomet įmanoma. Ūkininkai juos susmulkina ir dažniausia kaip trąšą palieka laukuose.

Pasėjusi netoli tūkstančio hektarų javų bendrovė turi nemažai šiaudų. O svarbiausia – jie ekologiški. Tinka substratui, kuriame bus auginami ekologiški grybai. Šiaudus parduoda grybus auginančiai bendrovei.

Panaudotas substratas bus sugrąžinamas į Pašiaušę. Juo bus tręšiami ekologinio ūkio laukai. „Taip bus tarsi užbaigiamas uždaras ciklas“, – sako T. Baliutavičius.

„Lugantos“ žemės – vidutinio našumo, apie 40 balų. Netręšiant mineralinėmis trąšomis, derlius – mažesnis. Augalus dažniau puola ligos. Tačiau ekologinis ūkininkavimas tausoja aplinką. Be to, siekiama, kad ekologinė produkcija savo kaina būtų prieinamesnė ir įperkama ne tik aukštas pajamas gaunantiems žmonėms. Kol kas ekologišką produkciją lengviau parduoti užsienyje, kur ekologija ir sveika gyvensena daugeliui yra tapusi gyvenimo būdu.

Autorės nuotr.

VADOVAS: „Lugantos“ bendrovės direktorius Tadas Baliutavičius – vienas jauniausių vadovų.

DARBAS: „Lugantos“ mechanizatoriai Romas Barkauskas (kairėje) ir Ramūnas Jurgutavičius džiaugiasi, jog jų kaime yra darbo.

ĮVAIROVĖ: Javus ir daržoves auginančiai bendrovei reikia labai daug specialios technikos ir tokios pat gamybinės bazės.