
Naujausios
Zenonui Sabaliui – ne vis vien
Šiaulių miesto garbės pilietį, Lietuvos nusipelniusį inžinierių, esperantininką Zenoną Eimutį Sabalį sutiksi dažname renginyje. „Man ne tas pats. Man gaila miesto. Visur, kur važiuoju, lyginu, kaip yra pas mus, ir kaip kitur“, – sako 77-erių šiaulietis. Jis namuose neužsisėdi, kone kasmet „kaip į atlaidus“ keliauja į esperantininkų pasaulinius kongresus.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Suplanuotos dienos
Prieš susitikimą Z. Sabalys prašo iš anksto suderinti laiką, nes jo laukia įvairi veikla.
„Ką aš veikiu? Kur kviečia, ten ir einu. Jei skelbimas yra, vadinasi, irgi kviečia, – šypsosi Z. Sabalys. – Lankau parodas, man įdomu. Abi dukros, anūkai baigė dailės mokyklą, o mane piešimo institute mokė A. Žmuidzinavičius.“
Nueina ir į koncertus, bet Šiauliuose pasigenda klasikos. „Saulės“ koncertinėje įstaigoje skambančią muziką vadina „blėkine“. Puikų įspūdį paliko V. Noreikos ir bičiulių koncertas „Polifonijos“ salėje: „Malonu, kai girdi tikrą muziką.“
Televiziją žiūri retai – žinias, krepšinį, tenisą. Teniso raketė pakabinta ir ant prieškambario laiptų turėklų. „Ričardo Berankio dovana, – paaiškina. – Juk esu teniso tėvas.“ Z. Sabalio dėka Šiauliuose kilo Teniso kortai.
„Skaitau – žinių trūksta, – kalbėdamas apie kasdienybę, šypsosi Z. Sabalys. – Perkilnoju archyvą, jo turiu sukaupęs labai daug. Yra ir didžiulė biblioteka – ne mažiau 3 000 knygų.“
Ant stalo – „Šiaulių krašto“ laikraštis. Anksčiau prenumeruodavo įvairios spaudos, dabar – vienintelį „Šiaulių kraštą“.
Ar tiesa, kad išėjus į pensiją nebelieka laiko? „Taip, taip“, – neabejodamas patikina. Laiko atima ir buitinė rutina, lėtesnis tempas, dažniau apgalvoja: verta-neverta.
Z. Sabalį sutiksi ne tik parodose, koncertuose, bet ir diskusijose aktualiais miestui klausimais: „Man ne tas pats. Man gaila miesto. Visur, kur važiuoju, lyginu, kaip yra pas mus, ir kaip kitur.“
Ėjo paklausyti ir savo apygardos kandidatų diskusijos. „Buvo įdomu, kas per paukščiai. Visi viską žada. O aš galvoju: iš kur jie viską paims?!“
Reikia bent svajoti
Šiauliuose Z. Sabalys gyvena daugiau nei pusę amžiaus. Atvyko dirbti statybos inžinieriumi. Dešimtmetį buvo vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas statybų ir architektūros reikalams, pirmasis pavaduotojas. Atgimimo metais buvo išrinktas į pirmosios kadencijos miesto Tarybą.
Šiandien Z. Sabalį ypač jaudina smunkantis miesto mentalitetas. Kartais pagalvoja: gal manęs nebesupranta?
„Vienoje iš mokslinių konferencijų jaunos mokslininkės sakė: „Nustokime kalbėti, kad esame patrauklūs, nes pas mus žemi atlyginimai.“ Kalbame „pritrauksime investitorius“. Kaip? Virve pritemps? Kuo juos sugundysi? Suprantu, reikia gerų šaligatvių, bet reikia ir kultūrinės aplinkos. Reikalingos investicijos (ir intelektinės), duodančios didelę pridedamąją vertę. Su minimalia alga to nepasieksi. Kokią terpę gaus atvykęs specialistas?“
Mieste Z. Sabalys pasigenda klasikinės kultūros, to, kas buvo prieš karą, kas buvo Viliaus Kazanavičiaus laikotarpiu. V. Kazanavičiaus stilių jis vadina žinių troškimu – duokite pasiūlymų!
Z. Sabalys atkreipė dėmesį ir į kultūros žmonių jaučiamą baimę, atsargumą: „Kai kalbuosi, man pritaria, bet bijo, nes algas gauna čia. Sakoma, tarybiniais metais buvo diktatūra. Taip, politinė, saugumo diktatūra buvo be diskusijų. Bet aš dėl statybos buvau savarankiškas. Kultūros srityje visi prisimena a. a. Z. Gaurilčikienę – kaip buvo į teatrą raginami atvažiuoti aktoriai, prikviesta architektų, dailininkų karta.“
Šiauliuose, sako Z. Sabalys, nėra meno piramidės viršūnės.
Jo manymu, miestui reikia „City Hall“ – miesto salės, kurioje vyktų minėjimai, Vasario 16-osios, Kovo 11-osios šventės, miesto garbės piliečių pagerbimas.
„Man estai draugai pasako: mūsų Dievas liepė dirbti, jūsų Dievas liepė atgailauti. Estai pirmiausia dėmesį skyrė kultūrai, latviai, tik atgavę nepriklausomybę, renovavo operos teatrą, o dabar pastatė 1 000 vietų salę Liepojoje – šiemet važiavau specialiai į Liepoją kavos atsigerti. Naują salę pasistatė ir Pernu. Suprantama, pas mus nėra pinigų. Bet turi būti nors svajonė!“
Z. Sabalys apgailestauja, kad mieste nebėra Dainų švenčių. Puikiai prisimena, kaip statė miesto estradą, kurios turtu vadina akustiką. Z. Sabalio nuomone, estradą būtų galima atstatyti, o sulaukus geresnių laikų – ir uždengti. Tik kol kas šie pasiūlymai atsitrenkia kaip į sieną.
Studentų į universitetą, įsitikinęs Z. Sabalys, už ausų nepritempsi. Turi sklisti garsas apie dėstytojus, jų kvalifikaciją. Reikia charizmos. Z. Sabaliui ir dabar malonu prisiminti, kad studentai, dalyvavę anoniminėje apklausoje, jį penkiabalėje sistemoje įvertino 4,5 balo.
Dėmesys kalbai
Šią vasarą Z. Sabalys dalyvavo pasauliniame esperantininkų kongrese, vykusiame Slovakijoje, Nitros mieste, o Birštone – Baltijos šalių esperantininkų dienose.
Ant stalo išdėliota maža ekspozicija: Nitroje įsigyti leidiniai esperanto kalba, bukletai, lankstinukai, pasakojantys apie miestą ir šalį, kitų metų kongreso, vyksiančio Pietų Korėjoje, informacija. Kiekvieną kartą nusiperka ir voką su kongresui skirtu pašto ženklu ir antspaudu.
Nitroje vyko jau 101-asis pasaulinis kongresas, jame dalyvavo beveik 1 300 esperantininkų iš 59 šalių. Šių metų tema – „Socialinis teisingumas – kalbinis teisingumas“. Kongresą globojo šalies prezidentas Andrej Kiska. Slovakijai šie metai ypatingi – liepos 1 dieną šalis perėmė pirmininkavimą Europos Tarybai.
Z. Sabalys paima Karaliaučiuje leidžiamą, Lietuvoje spausdinamą žurnalą esperanto kalba „La Ondo de Esperanto“ ("Esperanto banga"). Žurnalo viršelyje – nuotaikinga nuotrauka iš esperantininkų eisenos Nitroje. Miestas buvo išpuoštas, atidarymas ir uždarymas vyko sporto rūmuose, o kongreso paskaitos – Nitros žemės ūkio universiteto auditorijose.
Atidarymo metu kiekvienai šaliai skiriamas maždaug 20 sekundžių pasveikinimo laikas. Z. Sabaliui įstrigo brito žodžiai: „Aš esu iš bepročių šalies ir sveikinu jus...“ Taip britas išsakė savo požiūrį į „Brexit“. Sveikinimo laišką dalyviams perskaitė ir esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Zamenhofo proanūkės.
Paskaitos skaitytos įvairiomis temomis. Anksčiau aviamodelizmu užsiiminėjusiam Z. Sabaliui įsiminė paskaita, kurioje lektorius kalbėjo apie kuriamus skraidančius automobilius.
Universiteto parke liepą, skirtą kongresui, su bendraminčiais sodino ir pasaulinės esperanto sąjungos prezidentas Mark Fettes.
Nitroje buvo pagalvota ir apie kitus renginius, kuriuos siejo esperanto kalba. Vidurio Europos (Vyšegrado) šalių tarpreliginiame forume kalbėta trimis kalbomis: slovakų, anglų ir esperanto. Šiame renginyje dalyvavo ir Žagarės klebonas Marius Dyglys.
Z. Sabaliui pavyko patekti į tarptautinę konferenciją, skirtą kalbų politikai, joje pranešimą esperanto kalba skaitė eurokomisaras Vytenis Andriukaitis. Pirmą kartą ES istorijoje EK narys kalbėjo esperantiškai.
Nitroje vyko ir esperantininkų medicinos darbuotojų suvažiavimas, surengta mokytojų esperantininkų konferencija.
Domisi aplinka
Z. Sabalys – akylas keliautojas, atreipiantis dėmesį į statinių konstrukcijas, mažąją architektūrą, kasdienybės detales.
Per 80 tūkstančių gyventojų turinčioje Nitroje veikia du universitetai. Vaikščiodamas šiaulietis atkreipė dėmesį, kad studentai, baigę studijas, ant šaligatvio išdažo savo vardus. Jam šis sumanymas pasirodė žavus – raidės išblunka maždaug po 5 metų.
Oras Nitroje buvo karštas, 28–30 laipsnių, bet kalnai mėgsta siurprizus, dangus netikėtai užsitraukdavo ir pasiųsdavo lietaus.
Kopė į Nitros Kalvarijas, lankė religijos muziejų. Itin patiko Šiuolaikinio meno rūmai ir jų ekspozicija prie Dunojaus.
Kongreso metu siūlytos įvairios ekskursijos, Z. Sabalys pasirinko Bratislavą: Slovakijos sostinėje buvo lankęsis 1987 metais.
Bratislavos pilyje vyko vyriausybių vadovų susitikimas. „Kai vaikščiojome po senamiestį, virš galvų sraigtasparniai skraidė. Susikalbėti negalėjome, jie – rusiški, karkia baisiai“, – juokiasi Z. Sabalys.
Matė ir sovietmečio palikimo: stambiaplokščių namų, skulptūrų, gidė minėjo, jog nemažai senųjų statinių išgriauta komunistiniu laikotarpiu.
Slovakai Z. Sabaliui pasirodė labai draugiški: visada parodys, padės, pasistengs suprasti. „Pas mus jaučiasi, kad žmonės pavargę. Atrodo, ten – laimingesni. Pas mus net mugėje vaikšto susirūpinę.“
Apžavėtas esperanto kalbos
„Aš į esperanto kongresus važiuoju kaip į atlaidus“, – sako Z. Sabalys. Traukia aplinka, esperanto kalbos tobulinimas, susitikimas su pažįstamais, išskirtiniais žmonėmis. Stengiasi nueiti į katalikų arba ekumenines mišias, kur susirenka įvairių tautų žmonės, maldos skaitomos esperanto kalba.
Esperantiškai Z. Sabalys pasikalba ir Lietuvoje – vasarą dalyvavo Birštone vykusiose 52-osiose Baltijos šalių esperantininkų dienose. 1959 metais Z. Sabalys buvo vienas iš šio renginio pradininkų. Šiemet pabendrauti esperantiškai į Birštoną atvyko apie 300 žmonių.
Kai Z. Sabalys susitinka su kitu miesto garbės piliečiu Aloyzu Gudavičiumi, visada kalbasi tik esperantiškai. „Bet retai susitinkame“, – juokiasi.
Ir į elektroninį Z. Sabalio paštą skrieja laiškai esperanto kalba – tokių bus net du trečdaliai.
Z. Sabalys ne tik pats tobulina esperanto kalbą, bet ir moko kitus. Šiaulių universitete dirbo kaip savanoris – be atlyginimo. Bet paslaugų buvo atsisakyta.
Ne vienerius metus Z. Sabalys moko esperanto kalbos nemokamuose kursuose Šiaulių miesto savivaldybės bibliotekos Lieporių filiale. Į kursus ateina įvairaus amžiaus mokiniai – ir gimnazistai, ir Trečiojo amžiaus studentai.
Šiemet kursai, vykstantys kartą per savaitę, prasidės spalio 10 dieną, 17 valandą (tel. pasiteirauti 552 657).
Pirmąjį susitikimą su esperanto kalbos mylėtojais Z. Sabalys skirs Nitroje vykusiam kongresui.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VEIKLA: „Ką aš veikiu? Kur kviečia, ten ir einu. Jei skelbimas yra, vadinasi, irgi kviečia", – šypsosi Z. Sabalys
ASMENYBĖ: Zenonas Sabalys – aktyvus miestietis ir esperanto kalbos puoselėtojas bei skleidėjas.
Zenono SABALIO nuotr.
PARODA: Nitros žemės ūkio universitete eksponuota esperantininkų dalininkų grupės, susikūrusios Vengrijoje, paroda.
SIMBOLIS: Kongresui skirtą liepą sodino ir pasaulinės esperanto sąjungos prezidentas Mark Fettes.
UNIVERSITETAS: Nitros žemės ūkio universitetas, kuriame vyko esperantininkų kongreso paskaitos. Priešais universitetą ant asfalto išrašyti baigusių studijas studentų vardai.
SUSIDOMĖJIMAS: Nuotraukoje Zenonas Sabalys užfiksavo baržą: „Mano specialybė – hidrotechnika, upių reguliavimas, hidroelektrinės ir uostai. Pirmas objektas buvo Ventės Rago krantinė. Kai pamatau upę, alpstu. Aš prie Nemuno užaugau – Šilutėje.“
PAKRANTĖ: Šiuolaikinio meno skulptūros prie Dunojaus.
ATEITIS: Skaidrėje – skraidantį automobilį kurianti komanda.
AUDITORIJA: Paskaitos, koncertai vyko universiteto auditorijose. „Man, kaip statybininkui, labai įdomios gelžbetonio lubos“, – atkreipė dėmesį Zenonas Sabalys.
KONGRESAS: Nitroje (Slovakija) vyko101-asis pasaulinis esperantininkų kongresas.
SKULPTŪRA: Bratislavos gatvės skulptūra.
PANORAMA: Nitros Kalvarijos ir vaizdas į miestą.