Žaibais geriau grožėtis iš tolo, nes maldos gali nepadėti

Ž. Maniko nuotr.
Fotografas Žydrūnas Manikas užfiksavo įspūdingą žaibą virš medžio perdirbimo įmonės ir jos savininkui Remigijui Butėnui ši nuotrauka priminė skaudžią patirtį.
Savaitės pradžioje Biržų rajone blyksėjo žaibai, trankėsi griaustinis. Vieniems šis gamtos reiškinys sukėlė nemažai streso, o fotografai tuo metu džiaugėsi įspūdingais kadrais. Vienas verslininkas ne juokais išsigando, pamanė, kad ruskiai puola...

Didžiuliai nuostoliai po žaibo iškrovos

Vienos didžiausių medienos gaminių įmonės Biržuose savininkas Remigijus Butėnas, pamatęs fotografo Žydrūno Maniko darytą nuotrauką, kurioje žaibas užfiksuotas virš jam priklausančios, biržiečiams gerai žinomos „Tylos“ įmonės, komentavo: „Jau antrą kartą žaibas bando mus sudeginti“.

Verslininkas papasakojo neseniai įvykusią nemalonią istoriją, kai jo įmonėje buvo įrengta apsauga nuo žaibo, tačiau nesuveikė.

„Atsimenu, kad taip galingai trenkė, jog mes visi, buvę gamykloje, net nuo kėdžių nuvirtome. Kiti darbuotojai tiesiog pargriuvo. Išsijungė visos kameros, sutriko elektronika. Garsas buvo toks, lyg kas bombą būtų ant gamyklos numetę. Ne juokais pagalvojome, kad ruskiai puola“,- sakė R. Butėnas.

Jam tąkart žaibas nuostolių pridarė daug ir labai brangiai kainavo tiek žaibolaidžių, tiek sugadintų prietaisų remontas. Specialistai net dvi savaites tvarkė sugadintą įrangą.

„O šis žaibas, didelių nuostolių nepridarė“,- sakė R. Butėnas.

Įspūdinguose kadruose – žaibas

Vieniems rūpi saugumas, kiti gaudo unikalius gamtos reiškinius. Fotografas Žydrūnas Manikas sakė, kad nesinaudoja specialiomis programėlėmis, kurios padėtų „gaudyti“ žaibus.

„Tiesiog pamatęs, kas vyksta už lango, sugalvojau lėkti kur nors ir pabandyti nufotografuoti žaibą“,- sakė Ž. Manikas.

Paklaustas ar sunku „pagauti“ žaibą fotoaparatu, Žydrūnas buvo atviras: „Iš tikrųjų nėra labai sudėtinga, reikia tik žinoti, kokius fotoaparato nustatymus pasirinkti. Žinoma, fotoaparatą reikia statyti ant stabilaus trikojo. Rankose laikant fotoaparatą ar telefoną, nuotrauka gali nepavykti, nes net minimali vibracija gali sugadinti gerą kadrą“.

Susitikimas su kamuoliniu žaibu

Beje, R. Butėnas prisiminė, kaip vieną kartą pamatė kamuolinį žaibą. „Įskrido pro atvirą langą, daužėsi į sienas, jas degindamas. Kritau ant žemės, o žaibo kamuolys praskrido beveik pro pat plaukus, atrodė, kad net jaučiu elektrą. Ne juokais buvo apėmusi baimė. Gerai, kad nesprogo kambaryje, o pasidaužęs į sienas, žaibas išlėkė pro langą į lauką“,- pavojinga patirtimi pasidalino R. Butėnas.

Verslininkas patikino, kad tokios patirtys verčia prisiminti senolių išmintį ir patarimus, kad griaudint ir žaibuojant, reikia uždaryti langus, duris ir išjungti elektros prietaisus. Na, o didelėje įmonėje – investuoti į rimtą apsaugą nuo žaibų.

Reikia rūpintis apsauga

Pasiteiravome ilgametę patirtį įrengiant žaibolaidžius, perkūnsargius, turinčios įmonės UAB „Ežiukai“ direktoriaus Ričardo Rimkaus – ar padaugėja klientų po skaudžių patirčių, susidūrus su žaibais?

„Taip, tikrai padaugėja klientų. Yra išorinė ir vidinė apsauga nuo žaibų. Apie išorinę apsaugą mes tikriausiai visi gerai žinome, nes kiekvienas esame matę žaibolaidžius ant stogo. O vidinė apsauga – tai tarsi specialūs filtrai, kurie neleidžia žaibui „praeiti“ elektros kabeliais. Apie šią apsaugą dar nėra taip plačiai žinoma, bet labai svarbu turėti ją. Jei bus įrengta tik išorinė žaibosauga, ji, deja, neapsaugo nei elektros prietaisų, nei buitinės įrangos, esančios namuose“,- sakė R. Rimkus.

Senolių išmintis veiksminga ir šiandien

Ar yra pasitaikę atvejų, kai net sumontuota šiuolaikinė žaibolaidžių apsauga yra bejėgė prieš gamtos stichiją? „Šimtaprocentinės tiek vidinės, tiek išorinės apsaugos, deja, bet pasaulyje kol kas niekas nėra išradęs. Kad apsaugo devyniasdešimt procentų – taip, galiu garantuoti, bet, kad visu 100 – tikrai ne“,- sakė specialistas.

R. Rimkus pastebėjo, kad nuo kamuolinio žaibo nėra jokios apsaugos: „Jei jus kas nors bandys įtikinti, kad yra kažkokia apsauga nuo kamuolinio žaibo – būkite tikri, kad tai aferistai. Kamuolinis žaibas – ypatingas reiškinys, nuo kurio, deja, niekaip neįmanoma apsisaugoti“.

Jauni žmonės dažniausiai pašiepiamai, su ironija žiūri į vyresnių žmonių patarimus kaip elgtis žaibuojant ar griaudint – kad reikia išjungti elektros prietaisus iš maitinimo įrenginių, kad reikia uždaryti langus, duris ir orlaides... „Nieko keista, jaunimas – dažniausi mūsų klientai. Jie nustoja šaipytis iš vyresnių žmonių pamokymų tada, kai sudega brangūs elektros prietaisai – kompiuteriai, televizoriai, kita buitinė technika... Beje, atjungti pagrindinį elektros įvadą neužtenka, saugiausia žaibuojant visus prietaisus išjungti iš elektros lizdo. Tai – pats pigiausias ir patikimiausias būdas apsisaugoti nuo žaibo“,- komentavo R. Rimkus.