Vytas Jareckas savo darbą vertina gerai

Biržų rajono meras Vytas Jareckas kaltinamas kyšininkavimu
Biržų rajono merui Vytui Jareckui pareikšti įtarimai dėl dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo
Peripetijos dėl naujosios valdančiosios, merdintys „Biržų vandenys“, praūžę rinkimai į Seimą bei varganas kitų metų biudžetas. Visa tai puiki priežastis pasikalbėti su Biržų rajono meru Vytu Jarecku, priminti apie jo rinkiminius pažadus ir gauti konkrečius bei tikslius atsakymus į rajono gyventojams rūpinčius klausimus.

„BŽ“: Rinkimų metu žadėjote, kad vienas iš Jūsų patarėjų sėdės Biržų rajono savivaldybės pirmajame aukšte ir priiminės gyventojus.  Jūsų patarėjai A. Rudys ir V. Dževeckaitė-Klepeckienė į pirmą aukštą nepersikėlė ir įsikūrė kabinetuose trečiajame aukšte. Karantino metu tai suprantama, tačiau kodėl tai nebuvo padaryta, kai šalyje nebuvo paskelbti apribojimai dėl pandemijos? Kaip vertinate savivaldybės komunikaciją su rajono gyventojais? Ar veikia mero pašto dėžutes, kurias žadėjo pastatyti, kai tapsite rajono vadovu.

V.Jareckas: Galiu drąsiai patvirtinti, kad visi Biržų rajono gyventojai, kurie kreipėsi į savivaldybę, buvo išklausyti, aptartos problemos, kiti atsakymus gavo raštu. Taip pat pats asmeniškai vykau ir susitikinėjau su gyventojais seniūnijose. Komunikacija su gyventojais yra gera. Dėl Jūsų minimų patalpų? Planuojame šias patalpas atnaujinti ir pritaikyti, kad būtų aptarnaujami visi Biržų rajono gyventojai.

„BŽ“: Rinkiminės kampanijos metu į Seimą palaikėte Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatą Audrį Šimą. Tuo metu rajono gyventojai pasisakė už konservatorių Matą Maldeikį ir nepriklausomą kandidatą V. Valkiūną. Kodėl palaikėte „valstiečių“ kandidatą? Kodėl rinkėjai nesuteikė jam įgaliojimų tęsti pradėtus darbus?

V.Jareckas: A. Šimas savivaldos rinkimuose palaikė mano kandidatūrą į merus bei mūsų koaliciją, todėl, aš palaikiau A. Šimo kandidatūrą LR Seimo rinkimuose. Mes gyvename demokratinėje Valstybėje ir rinkėjai patys apsisprendžia, už ką balsuoti ir ką palaikyti vienuose ar kituose rinkimuose.

„BŽ”: Dvejus metus turėjote unikalią galimybę dirbti kaip viena komanda su dviem Seimo nariais – A. Šimu ir V. Rinkevičiumi. Įvardinkite bent penkis konkrečius nuveiktus darbus, kuriuos Jums padėjo įgyvendinti parlamentarai...

V.Jareckas: Iš Jūsų minimų LR Seimo narių visada sulaukdavau patarimų ir pagalbos bendraujant su LR Vyriausybės ir ministerijų atstovais. Nuveiktus darbus jau mato Biržų miesto ir rajono gyventojai.

„BŽ“: Ar ne paradoksas, kas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo S. Skvernelio Vyriausybė, ruošdama 2021 metų šalies biudžetą, ženkliai apkarpė lėšas skirtas rajonams? Biržų rajono biudžetas sumažės apie 1 milijoną eurų. Kaip spręsite šią problemą, iš kur imsite trūkstamas lėšas, jei išliks apkarpytas biudžetas. Ko konkrečiai atsisakysite, kad sutaupyti reikiamą sumą pinigų? Ar tvirtinsite deficitinį biudžetą? Ar Biržų rajono savivaldybė dabar surenka visas planuotas lėšas? Jei ne, iš ko dengsite skirtumą?

V.Jareckas: Dar spalio mėnesį susipažinęs su parengtu ir pateiktu svarstyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei Lietuvos Respublikos 2021 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu, raštu kreipiausi į Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komitetą, Lietuvos Respublikos finansų ministeriją bei Lietuvos savivaldybių asociaciją, prašydamas peržiūrėti prognozuojamus 2021 metų savivaldybių biudžetų finansinius rodiklius ir Savivaldybės biudžetui prognozuojamas pajamas padidinti bent iki 2020 metų lygio. Lietuvos savivaldybių asociacijos taryba patvirtino pagrindinius LSA siūlymus dėl 2021 metų biudžeto – nemažinti savivaldybių pajamų ir suteikti galimybes vykdyti investicinius projektus įsteigiant naują savivaldybių finansinio savarankiškumo instrumentą – Savivaldybių paskolų ir garantijų fondą. Tikiuosi, kad būsime išgirsti ir drastiškų „diržų veržimosi“ neprireiks.

„BŽ“: Kaip vertinate rinkimų į Seimą rezultatus? Ko tikėtis iš naujos valdžios? Kaip planuojate tiesti tiltus su naująją vyriausybe? Ar pažįstate asmeniškai būsimą premjerę Ingridą Šimonytę?

V.Jareckas: LR Seimo rinkimų rezultatai manęs nenustebino. Tikiuosi reikalingų ir naudingų sprendimų Lietuvai ir Biržų kraštui.

„BŽ”: Į valdžią grįžo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija, iš kurios Jūs prieš kelis metus pasitraukėte. Ar nesigailite, kad palikote šią politinę organizaciją? Kokios pakraipos Jūsų pažiūros šiuo metu? Ar nesiruošiate grįžti į konservatorių gretas?

V.Jareckas: Kiekviena pabaiga – tai pradžia kažko naujo ir nėra dėl ko gailėtis. Mano pažiūros niekada nesikeitė, jos formavosi dešimtmečius ir lieka tos pačios: dėmesys ir pagarba žmogui, meilė Biržų kraštui ir t.t. Ir jos neturi nieko bendra su partiškumu. Ar būsiu vienos, ar kitos partijos narys, mano pažiūros nepasikeis.

„BŽ”: Ar dalyvavote derybose dėl naujos valdančiosios koalicijos Biržų rajono savivaldybės taryboje? Su kuriomis konkrečiai frakcijomis buvote susitikęs? Kodėl nepavyko rasti partnerių? Kodėl nutarėte iškelti V. Rinkevičiaus padėjėjos Stasės Eitavičienės kandidatūrą į mero pavaduotojos? Kokios jos stipriosios ir silpnosios pusės šioms pareigoms?

V.Jareckas: Dėl naujos valdančiosios koalicijos sudarymo derybos tebevyksta. Vieni iš partnerių – tai Lietuvių tautininkų ir respublikonų frakcija. Tik ji nedeleguoja savo atstovų į valdžios postus. Susiklosčius tokioms aplinkybėms S. Eitavičienės kandidatūrą į mero pavaduotojus teikia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcija ir aš jai pritariu. Ji turi daug patirties politikoje dirbant Savivaldybės taryboje, mero pavaduotoja, LR Seimo nario padėjėja.

„BŽ“ Kaip toliau bus vykdoma Biržų rajono švietimo įstaigų tinklo pertvarka? Ar Jums žinoma, kad prie miesto prijungtose kaimų mokyklose ženkliai sumažėjo vaikų? Kaip tai paaiškinate? Kaip vyks toliau optimizacija, jei mero pavaduotoja taps S. Eitavičienė, kuri balsavo prieš kaimo mokyklų prijungimą prie miesto švietimo įstaigų?

V.Jareckas: Biržų rajono švietimo įstaigų tinklo pertvarka jau praeitas etapas. Mes priėmėme skaudžius, bet labai būtinus sprendimus. Mažėjant gyventojų skaičiui rajone, vaikų sumažėjimas, manau, yra natūralus veiksnys, kurį mes ir numatėme. O kaip toliau vyks optimizacija – kalbėsimės su mokyklų bendruomenėmis ir priimsime sprendimus.

„BŽ”: Biržų rajono savivaldybės taryba balsavo už UAB „Biržų vandenys“ ir jos direktoriaus R. Martinonio ataskaitos patvirtinimą. Įmonė dirba nuostolingai, vandens nuostoliai rajone siekia 60 procentų, mieste apie 40 procentų. Įmonės direktorius prisipažino, kad neturi vamzdynų brėžinių ir nežino tikslių jų buvimo vietos, taip pat nėra aišku, kiek gyventojų pasijungę prie vandentiekio ir nuotekių sistemos nelegaliai ir nemoka už paslaugas, per 24 įmonės veikimo metus nebuvo pakeisti vamzdynai ir „Biržų vandenų“ direktorius kaip nuostolių priežastį mini didelį vamzdžių susidėvėjimą ir skersmenį. Ar esate patenkintas UAB „Biržų vandenys“ direktoriaus darbu? Kas padaryta per 24 metus, kad Biržų rajone sutvarkyti vandentiekio, nuotekų ir vandens kokybes problemas? Dauguma kaimų iš viso neturi centralizuotų nuotekų ir vandens tiekimo sistemų. Ar girdėjote apie didžiules vandens kokybės problemas Kirdonių kaime? Kaip Jūs, būdamas meru, įtakojote, kad minėti klausimai būtų sprendžiami?

V.Jareckas: UAB „Biržų vandenys“ įmonėje yra atliekamas veiklos auditas, po to susipažinę su audito išvadomis, priimsime sprendimą.

„BŽ”: Kokia Jūsų Biržų rajono vystymosi vizija? Ar turite rajono plėtros planą 3-4 metams į priekį?

V.Jareckas: Visos savivaldybės, ne išimtis ir Biržų rajono savivaldybė, turi savo strateginius plėtros planus, kuriais ir vadovaujasi. Taip pat yra patvirtinta ir Biržų rajono savivaldybės tarybos 2019-2023 m. kadencijos darbų programa, kuri ir yra vykdoma.

„BŽ“: Kas buvo padaryta per dvejus Jūsų valdymo metus dėl investuotojų į rajoną pritraukimą? Ar savivaldybė turi programą kaip pritraukti investicijas į Biržų kraštą ir skatinti verslą kurti darbo vietas?

V.Jareckas: Nestovime vietoje ir šioje srityje. Savivaldybės taryba patvirtino mažesnius pajamų mokesčio tarifus, taikė pajamų mokesčio už verslo liudijimą lengvatas, patvirtino Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros programą. Biržų rajono savivaldybės taryba pritarė projekto „Naujo sklypo Biržų m., Plento g. 2C, įrengimui, sukuriant palankią infrastruktūrą privačioms investicijoms“ įgyvendinimui. Sklypas bus pritaikytas privačioms investicijoms, sukurta verslui reikalinga infrastruktūra: sutvarkyta sklypo teritorija, įrengtos prieigos prie dujotiekio ir elektros tinklų, nutiesti vandentiekio ir nuotekų tinklai, aptverta teritorija ir atvestas apšvietimas iki sklypo.

„BŽ“: Ar esate patenkintas savo darbu Biržų rajono savivaldybės mero poste? Ar jaučiate gyventojų palaikymą, kaip buvo seniūno laikais?

V.Jareckas: Savo darbą vertinu gerai. Labai gaila, kad šių metų planus sujaukė COVID-19 (koronavirusas). Negautos biudžeto pajamos pristabdė Savivaldybės administracijos planus. Dėl to tenka apgailestauti.

„BŽ“: Kokias teigiamas permainas Biržų rajono gyventojų gyvenime matote Jūsų valdymo laikotarpiu?

V.Jareckas: Tai manau tai į šį klausimą galėtų atsakyti biržiečiai ir miesto svečiai. Savivaldybės taryba, administracija aktyviai dirba, kad laiku būtų įgyvendinami miesto viešųjų erdvių projektai, gatvių ir šaligatvių atnaujinimas, vandens ir nuotekų tinklų plėtra, vaikų darželių ir mokyklų pastatų renovavimas atnaujinimas, ir kiti labai reikalingi darbai, kurie keičia Biržų miesto ir rajono veidą, keičia gerina biržiečių gyvenimą į gerąją pusę.