Vizijomis ar haliucinacijomis „maitinami“ biržiečiai?

L. Bataitienės nuotr.
Ne veltui savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė prasitarė, kad tokių skaidrių galėjo ir nerodyti - nedarbas rajone didėja, gyventojų mažėja ir ši statistika nepatraukli nei verslui, nei gyventojams.
Vizija be konkretaus įgyvendinimo yra tik haliucinacija – šiuos amerikiečių išradėjo ir verslininko Thomo A. Edisono žodžius priminė nekilnojamojo turto analitikas Mindaugas Kulbokas – vienas iš lektorių, dalyvavusių Biržų forume „Verslas Biržų krašte: realybė, perspektyvos ir idėjos“... Visi pripažino, kad „savivaldybė negali be verslo egzistuoti, kaip ir verslas be savivaldybės“, tačiau Biržų krašte daugiau haliucinacijų nei perspektyvos.

Kas važiuos, jei nebus kur gyventi...

Forumo dalyviai, dar prieš renginį gurkšnodami kavą, dalinosi mintimis apie tai, kad reikia bendrauti ir bendradarbiauti, nes situacija sudėtinga – pinigų vertė keičiasi, darbuotojų poreikis didėja, o norintys dirbti išvyksta uždarbiauti į biržiečių pamėgtą Norvegiją arba kitas šalis, kuriose didesni atlyginimai. Verslui svarbu išsaugoti žmones, o savivaldybei – verslą, kuris yra pagrindinis biudžeto pajamų šaltinis. Nors gyvenimas teka savo vaga, tačiau ir lektoriai pastebėjo, o verslininkai jiems antrino, kad žūt būt reikia į Biržus prisivilioti daugiau verslo, kuris sukurtų naujų darbo vietų, tada žmonės čia įsikurtų, nors... Tiesą pasakius, apsigyventi Biržuose nėra kur, nes išsinuomoti būstą prilygsta loterijai, kurioje lošėjų daug, o laimėtojų – vienetai.

Bendrovės „Newsec Advisers LT“ rinkos tyrimų ir analizės vadovas Baltijos šalyse Mindaugas Kulbokas atkreipė dėmesį, kad šiais metais savivaldybė neišdavė nė vieno leidimo gyvenamojo būsto statybai, pernai tokių leidimų išduota septyni. „Ką veikia jūsų savivaldybės administracijos atsakingi specialistai?“- stebėjosi svečias.

Jo žodžiais, jeigu Biržuose nebus pramonės plėtros, tai neliks nei žmonių, nei atlyginimų – „nieko jūs neturėsite“.

Svečias retoriškai klausė, kur gali apsigyventi į Biržus atvykusi šeima, jeigu parduodama dešimt butų, beveik pusšimtis brangių namų, nuomojami tik keli būstai už daugiau nei 250 eurų, o norintys nuomotis išgali sumokėti apie 160 eurų... Ši statistika nepritrauks nei investuotojų, nei specialistų. „Kodėl išvažiuoja iš Biržų? Su žmonėmis reikia kalbėti nenutylint tiesos. Juk ir Biržuose nori gyventi geriau. Viskas grįžta į normos ribas, jūsų projektai turi būti atgaivinami, statybos kainos normalizuojasi, tačiau būtina turėti strateginę liniją“,- sakė M. Kulbokas.

Jis ragino savivaldybę imtis konkrečių veiksmų – surasti patrauklų žemės sklypą ir atsivesti „Lidl“... Jeigu reikės, tai prievarta... Kad atėję investuotų ir sukurtų naujas darbo vietas. Savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė patikino, kad „Lidl“ buvo pasiūlyti trys sklypai, tačiau verslininkams jie netiko. Beje, šią situaciją vertinti sunku, nes apie didesnę komunikaciją kalbantys savivaldybės vadovai patys nesako, kurie sklypai buvo siūlomi ir kodėl investuotojams jie netiko.

M. Kulbokas siūlo Biržuose statyti daugiabutį namą, o butus išnuomoti atvykstantiems specialistams. „Geriems darbams ir projektams pinigų visada bus“,- įsitikinęs svečias.

I. Varzienė sakė, kad naujoms statyboms leidimai neišduoti dėl geologinių tyrimų, kurie brangiai kainuoja. Tačiau nemažai leidimų išrašyta pastatų rekonstrukcijai. „Praktiškai neturime žemės sklypų mieste, tačiau dabar atliekame apklausas ir tiesiog nėra paklausos... Bet jeigu ji būtų, prie Rokiškio kelio parengti sklypai individualių sklypų statybai“,- kalbėjo administracijos direktorė. Ji akcentavo, kad daugiabučio statyti savivaldybė negali dėl skolinimosi limito.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/