Viruso protrūkis suardė aukotojų iš užsienio planus

Rima su vaikais Gerda, Lina ir Šarūnu džiaugiasi suremontuotu namu.
Su Biržų Pagalbos centru ilgus metus bendradarbiauja švedai, danai, amerikiečiai. Užsieniečiai padeda vargingoms šeimoms: padovanoja maisto, drabužių, o kai kuriems net suremontuoja namus ar įveda vandentiekį. Šie kitokie, tačiau paramą gaunančios šeimos neliks be nieko, pasakojo Biržų Pagalbos centro direktorė Regina Židonienė ir ištikimoji pagalbininkė iš Jungtinių Amerikos Valstijų – Libby Myers.

Geradarė neatvyks

Dauguma Biržų rajono gyventojų Libby pažįsta: moteris iš Šiaurės Karolinos jau daugiau dešimtmetį dukart per metus atvyksta į Biržus. Viešėdama kelias savaites ji su savo nedidele komanda padaro daug gerų darbų: vasarą remontuoja nepasiturinčių žmonių namus, o prieš Kalėdas tokių šeimų vaikams dalina dovanas. Libby priklauso labdaros organizacijai Jungtinėse Amerikos Valstijose, yra metodistų bažnyčios narė, bendradarbiauja su Biržų, Papilio ir Pačeriaukštės Pagalbos centrais. Pandemija kasmetinę tradiciją privertė sulaužyti – Libby šiais metais nebeatvyks. O buvo suplanuota dar kelias šeimas padaryti laimingesnes...

Planai pakito, bet paramą žada

R. Židonienė patikino – planai sugriuvo. Pasak direktorės, šiemet buvo ketinta padėti trims šeimoms, dviems – įrengti dušą ir tualetą, o trečiai – įvesti vandentiekio ir nuotekų sistemą. Taip pat Papiliui buvo planuojama padovanoti dušus. Darbuotis šią vasarą planavo ne tik amerikiečiai, bet ir švedai, kurie taip pat dažnai prisideda prie nepasiturinčių gerovės. Tačiau šeimos neliks visai nuskriaustos: karantino metu ir visai neseniai Pagalbos centras gavo maisto siuntą iš Švedijos, netrukus ateis labdara ir iš Suomijos, o vaikučiai per Kalėdas taip pat nebus nuskriausti – dovanėlės iš Jungtinių Amerikos Valstijų jau yra ruošiamos.

Norėtų apsilankyti per Kalėdas

Paklausta, kokie jų misijos Biržuose ateities planai, Libby pasakojo, kad darbai, kuriuos buvo planuojama vykdyti šiais metais bus tęsiami kitą vasarą, jeigu leis sąlygos. Moteris džiaugėsi, kad tos šeimos, kurioms jau yra padėta, noriai sutinka pagelbėti jiems kituose darbuose. Pasak Libby Jungtinėse Amerikos Valstijose situacija dėl pandemijos yra prasta, ypač Šiaurės Karolinoje, kurioje ji gyvena susirgimų ir mirčių skaičius labai didelis, todėl išvykti iš šalies yra uždrausta.

-Liūdna, kad šią vasarą negalėjome atvykti į Lietuvą. Tai pirmas toks kartas per 16 metų. Su tomis šeimomis bendraujame kiekvienais metais, visi jie man – kaip šeima. Todėl kiekvieną vasarą nekantrauju su jais vėl susitikti. Džiaugiuosi, kad Lietuva su virusu susitvarkė, meldžiuosi, kad ir toliau situacija liktų stabili. Manau, kad jūsų šalis galėtų būti mūsiškei kaip pavyzdys šiuo klausimu. Tikiuosi, kad visi draudimai iki gruodžio mėnesio bus panaikinti ir mes galėsime atvykti ir pasidalinti kalėdinėmis dovanomis kaip kasmet,- kalbėjo Libby.

Šeimų yra visokių

Centro direktorė R. Židonienė pasakojo, kad šiuo metu yra Globos centras rūpinasi 48 šeimomis, tad žmonių yra visokių. Įstaiga nuolat bendradarbiauja su socialinėmis darbuotojomis, jos rekomenduoja šeimas, kurioms parama yra labiausiai reikalinga.

-Netrukus mūsų įstaiga švęs dvidešimt metų jubiliejų. Per visą laiką esame matę visko, o globojamų šeimų skaičius niekada nelieka tas pats: laikui bėgant vienoms šeimoms pagalbos jau nebereikia, tačiau atsiranda kitos, kurioms reikia padėti,- kalbėjo R. Židonienė.

Žmonės bijo viešumo

Paklausta, kokią naudą suteikia parama vargingiau gyvenančioms šeimoms ir ar tai visada pakeičia jų gyvenimą į gerą pusę, R. Židonienė pasakojo, jog būna, kad suremontuotas namas ar įvestas vandentiekis žmones paskatina toliau stengtis patiems. O kai kurie pagalbos nevertina: sutvarkius vieną namo galą, sugriauna kitą. Tokie žmonės parama kartais piktnaudžiauja, jiems tai atrodo tarsi savaime suprantamas dalykas, tad ir pasakoti kitiems apie gautą pagalbą nelabai nori, drovisi. Kiti aplinkiniams pasakoja, jog viską pasidarė patys. Centro direktorė tokias šeimas įvardijo ,,gavėjų‘‘ karta, tačiau sakė, kad Pagalbos centro ir jo bendradarbių misija yra sunkiai gyvenantiems žmonėms padėti nelaukiant atsako, o kaip viskas tų šeimų gyvenime klostysis toliau paliekama jų pačių ir Dievo valiai.

Susijusios naujienos