Vilius Puronas prisistatė puroniškai

Vilius Puronas prisistatė puroniškai

Vilius Puronas prisistatė puroniškai

Švęsdamas 65-metį žinomas Šiaulių miesto dizaineris Vilius Puronas pilnutėlėje Šiaulių universiteto bibliotekos salėje pristatė naują savo darbą – keturių tomų knygą „Saulės miesto veidas“ iš serijos „Įdomioji Šiaulių istorija“.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

„Valdininko ataskaita“

Solidžios knygos sutiktuvių stilių padiktavo pats Vilius, kurio valiai pakluso ir vedančioji, ir renginio kalbėtojai.

„Nieko nepadarysi, kai gražiai šneka prie grabo ar per jubiliejų“, – pradėjo savo įžanginę kalbą V. Puronas. Jis sakė, kad tai jo, kaip valstybės tarnautojo, ataskaita, kokios kiti valdininkai kažkodėl neparašo. „40 metų jaučiu Šiaulių pulsą, o šios knygos – žinių konservai – yra visų šiauliečių darbas. Reikia palikti ženklų, kad ateinančios kartos pajustų mūsų darbus, pastangas, protingumą ir kvailumą, lūkesčius“.

Jis trumpai apžvelgė, ką gali skaitytojai rasti kiekviename iš keturių gausiai iliustruotų solidžių tomų. Pirmasis knygos tomas – apie Šiaulių pramonę tarybiniais metais: „Reikėjo ieškoti, kaip ištraukti Šiaulius iš pilkumos, nes buvo toks suvargęs miestas“.

Dizaineris papasakojo, kaip gimė pėsčiųjų bulvaro idėja, kaip prie jos įgyvendinimo prisidėjo tuometinės miesto įmonės. Bulvaras tapo įžymybe, buvo pirmasis toks Tarybų Sąjungoje ir trečiasis Europoje. Už jį V. Puronas buvo apdovanotas Lietuvos komjaunimo premija, apie ką jis net neužsiminė.

Antrasis tomas skirtas Šiaulių įvaizdžio kūrimui, trečiasis – dailės kūriniams Šiauliuose, o ketvirtasis pasakoja apie Šiaulių spaustuves, leidyklas ir knygrišyklas. Šį tomą padėjo rašyti Jonas Nekrašius.

V. Puronas neslėpė, kad yra vertinamas prieštaringai, kas jam įdomu, vadinamas ir „blėkininku“, ir „skardininku“. Renginyje nuskambėjo inžinieriaus A. Lapės perduota padėka V. Puronui, kad Vilius jau pastatė jam paminklą.

„Puronizmas“ tegu klesti

Menotyrininkas profesorius Vytenis Rimkus gavo nelengvą uždavinį – apibendrinti V. Purono leidinį. „Pakliuvau į nelengvą situaciją. Jau yra reiškinys „puronizmas“, ir tai išskirtinis Šiaulių reiškinys. Knygose kiekvienas ras kažką priimtino ir kažką kritikuotino, bet šis darbas ras savo vietą“, – kalbėjo profesorius.

Sukaktuvininką ir naujos knygos autorių sveikino buvę ir dabartiniai miesto vadovai, dizainerio kolegos, universiteto, visuomenės atstovai.

Švento Jurgio parapijos klebonas Egidijus Venckus V. Puroną pavadino ir teologu, ir istoriku, ir humoristu. „Šis žmogus bendrauja su visais. Yra lankstus, bet kartu tvirtas vyras“.

Universiteto prorektorius Teodoras Tamošiūnas dizainerį pavadino rašytoju ir pedagogu, ugdančiu jaunuosius dizainerius universitete.

O vicemerė Daiva Matonienė prisipažino, kad iš V. Purono mokėsi vadybos sugebėjimų. „Vien ko vertas „Lapės“ vežimas naktį prie ežero“, – prisiminė vicemerė. Ji kalbėjo, kad V. Purono kūrybą galima mėgti, galima jos nemėgti, bet nepastebėti neįmanoma.

Buvęs meras Vytautas Juškus prisiminė tuos laikus, kai Televizorių gamykla pėsčiųjų bulvaro tvarkymui paskyrė net milijoną rublių. Kai prasidėjo V. Purono Pakruojo laikotarpis, susijęs su varnomis, V. Juškus pasikvietė dizainerį pokalbio: „Viliau, užteks tau valkatauti – grįžk į Šiaulius“, – prisiminė savo žodžius V. Juškus.

Kitą dieną po knygos pristatymo V. Puronas „Šiaulių kraštui“ prisipažino, kad jam net nepatogu dėl tų visų gyrimų ir sveikinimų.

METAI: Keturių tomų knygą „Saulės miesto veidas“ Vilius Puronas rašė trejus metus.

TONAS: Knygos pristatymo pradžioje Vilius Puronas uždavė smagų, ne akademinį vakaro toną.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.