Veršelių supirkėjai – kaip telefoniniai sukčiai?

Veršelių supirkėjai – kaip telefoniniai sukčiai?

Ver­še­lių su­pir­kė­jai – kaip te­le­fo­ni­niai su­kčiai?

Į „Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­ją užė­ję ke­tu­ri Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­kai pa­sa­ko­jo su­si­dū­rę su ne­są­ži­nin­gais ver­še­lių su­pir­kė­jais. Žmo­nės ste­bė­jo­si, kad su­pir­kė­jai priei­na prie duo­me­nų ba­zės, su­ži­no ūki­nin­kų ad­re­sus, te­le­fo­nus ir ko­kius ver­še­lius jie au­gi­na. Pas­kam­bi­nę ar at­va­žia­vę į kie­mą jau tu­ri iš anks­to pa­ruoš­tus do­ku­men­tus ir spau­džia par­duo­ti už jų siū­lo­mą kai­ną.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Nu­ver­ti­na ver­še­lius

Ūki­nin­kė Lai­ma ro­do do­ku­men­tus be ant­spau­dų, ku­riuo­se įra­šy­tas ver­še­lio ko­das ir kai­na už ki­log­ra­mą. Nors ko­das įra­šy­tas kaip bel­gų mė­ly­no­sios te­ly­čios (ko­das 76), ta­čiau mo­te­riai bu­vo pa­siū­ly­ta su­pir­ki­mo kai­na kaip už pa­pras­tą pie­ni­nį ver­še­lį – 0,8 eu­ro.

Mo­te­ris, su­pir­kė­jo įti­kin­ta, kad ver­še­lis dau­giau ne­ver­tas, jį par­da­vė už pa­siū­ly­tą kai­ną. Vė­liau pa­skam­bi­nu­si į UAB Gal­vi­jų cent­rą, su­ži­no­jo, kad jos ver­še­lis čia jau „pa­vir­to“ bel­gų mė­ly­nuo­ju, ir bu­vo nu­pirk­tas už 3,5 eu­ro už kilogramą.

Pa­na­šių is­to­ri­jų pa­sa­ko­jo ir ki­ti ūki­nin­kai: esą ver­šių su­pir­kė­jai, kaž­ko­kiu bū­du su­ži­no­ję ūki­nin­kų duo­me­nis, ko­kius ver­še­lius jie au­gi­na, brau­na­si į na­mus ar­ba skam­bi­nė­ja ir įti­ki­nė­ja par­duo­ti. Ne­re­tai te­le­fo­nu siū­lo vie­ną kai­ną, o at­va­žia­vę ir ap­žiū­rė­ję ver­še­lius kai­ną su­ma­ži­na. Esą ver­šis dau­giau ne­ver­tas.

Re­dak­ci­jo­je ap­si­lan­kę ūki­nin­kai sa­kė, kad vy­res­nio am­žiaus žmo­nės įbau­gi­na­mi, kad ver­še­lius ga­li pa­vog­ti, to­dėl su­tin­ka par­duo­ti ir už mažą kai­ną.

„Jie vei­kia kaip te­le­fo­ni­niai su­kčiai. Už­liū­liuo­ja sa­vo kal­bo­mis. Dau­gu­ma su­pir­kė­jų kartu yra ir drau­di­mo agen­tai. Paė­mę ver­šį, ne­sku­ba už jį ati­duo­ti pi­ni­gų, o siū­lo ap­si­draus­ti na­mą, gy­vy­bę, gy­vu­lius, tech­ni­ką“, – vie­nas per ki­tą pa­sa­ko­jo ūki­nin­kai.

Dėl su­pir­kė­jo po­nia Lai­ma ne­ke­ti­na sė­dė­ti su­dė­ju­si ran­kų, ža­da kreip­tis į Že­mės ūkio in­for­ma­ci­jos ir kai­mo vers­lo cent­rą, o jei­gu rei­kės, – ir į po­li­ci­ją.

„Žmo­nės tu­ri su­ži­no­ti, kaip vei­kia ne­są­ži­nin­gi su­pir­kė­jai, kad bū­tų bud­rūs“, – sa­kė ūki­nin­kau­jan­ti mo­te­ris.

Kai­nas re­gu­liuo­ja už­sie­nio rin­ka

Vos už 64 eu­rus 90 ki­log­ra­mų (są­skai­to­je fak­tū­ro­je svo­ris „nu­kri­to“ iki 80 ki­log­ra­mų) mė­si­nę te­ly­čai­tę nu­pir­kęs su­pir­kė­jas si­tua­ci­ją „Šiau­lių kraš­tui“ ko­men­ta­vo mig­lo­tai. Esą pir­ko kaip juod­mar­gę te­ly­čią, o vė­liau, su­ži­no­jęs rū­šį, par­da­vė bran­giau.

Tai, kad su­pir­kė­jai iš kaž­kur gau­na duo­me­nų apie ūki­nin­kus ir jų au­gi­na­mus gy­vu­lius, pa­šne­ko­vas pa­va­di­no „sap­nų ka­ra­lys­te“. Su­pir­kė­jas ti­ki­no, kad pa­ts ver­še­lių au­gin­to­jų neieš­ko, par­da­vė­jai jį su­si­ran­da per skel­bi­mus.

Vie­nos Šiau­liuo­se vei­kian­čios gy­vu­lių su­pir­ki­mo ir eks­por­to įmo­nės va­do­vas, ne­pa­no­ręs at­skleis­ti sa­vo pa­var­dės, sa­kė gir­dė­jęs, kad kai ku­rie su­pir­kė­jai tu­ri priė­ji­mą prie duo­me­nų ba­zės. Paš­ne­ko­vas spė­lio­jo, gal tai ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jai, gal gal­vi­jų ženk­lin­to­jai, ta­čiau ne­pa­gau­tas – ne va­gis.

„Mes ban­dė­me aiš­kin­tis, bet mums vis ne­pa­vyks­ta. Žmo­nės pa­tys tu­rė­tų kreip­tis į po­li­ci­ją, nes duo­me­nų va­gys­tė yra nu­si­kal­ti­mas“, – sa­kė bend­ro­vės di­rek­to­rius.

Jis paaiš­ki­no ir dėl su­pir­ki­mo kai­nų. Lie­tu­vo­je jo­kios tar­ny­bos ar ins­ti­tu­ci­jos jų ne­re­gu­liuo­ja, tai da­ro už­sie­nio rin­ka. Yra nu­si­sto­vė­ję tam tik­ri su­si­ta­ri­mai, už kiek yra par­duo­da­mi vie­nos ar ki­tos veis­lės ver­še­liai. Ne­pai­sant veis­lės, dar yra įvai­rių niuan­sų, ku­rie pa­di­di­na ar su­ma­ži­na kai­ną.

Kur ieš­ko­ti pa­gal­bos?

Že­mės ūkio in­for­ma­ci­jos ir kai­mo vers­lo cent­ro Gy­vū­nų ir pie­no ap­skai­tos de­par­ta­men­to di­rek­to­rė Dai­va Bei­no­rie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog pa­čių ūki­nin­kų skun­dų dėl ga­li­mai ne­tei­sė­to su­pir­kė­jų priė­ji­mo prie duo­me­nų ba­zės ir ag­re­sy­vaus el­ge­sio su par­da­vė­jais jie ne­ga­vę, ta­čiau žo­di­nio skun­do bū­ta. Skun­dė­si pa­tys su­pir­kė­jai iš Šiau­lių, jie tuo kal­ti­no sa­vo kon­ku­ren­tus. Raš­tiš­ko skun­do de­par­ta­men­tas kol kas ne­su­lau­kė.

Pa­sak D. Bei­no­rie­nės, įmo­nė ga­li pa­tik­rin­ti, ar ne­si­jun­gia­ma ne­le­ga­liai prie duo­me­nų ba­zės, ar ne­nu­te­ka in­for­ma­ci­ja, ta­čiau ne­ga­li kont­ro­liuo­ti su­pir­ki­mo kai­nų ir san­ty­kių tarp su­pir­kė­jų ir par­da­vė­jų.

„Ne­są­ži­nin­gų žai­dė­jų vi­sur yra. Jei­gu at­va­žia­vęs su­pir­kė­jas ne­de­ra­mai el­gia­si, da­ro spau­di­mą, žmo­gus tu­rė­tų kreip­tis į po­li­ci­ją, – pa­ta­ria D. Bei­no­rie­nė. – Jei­gu įta­ria­ma, kad su­pir­kė­jas kaž­ko­kiu bū­du gau­na in­for­ma­ci­ją iš mū­sų duo­me­nų ba­zės, rei­kė­tų į mus kreip­tis raš­tu, ir mes nag­ri­nė­si­me.“

De­par­ta­men­to di­rek­to­rė in­for­ma­vo, kad priė­ji­mą prie duo­me­nų ba­zės tu­ri apie 15 tūks­tan­čių fi­zi­nių ir ju­ri­di­nių as­me­nų: ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jai, gy­vu­lių pro­duk­ty­vu­mo kont­ro­lės asis­ten­tai, Vals­ty­bi­nės gy­vu­lių veis­li­nin­kys­tės prie­žiū­ros tar­ny­bos ins­pek­to­riai. Dau­gu­ma jų yra pa­si­ra­šę kon­fi­den­cia­lu­mo pa­si­ža­dė­ji­mą.

„Vi­sa­da pra­šo­me žmo­nių įvar­dy­ti as­me­nis, ku­riuos įta­ria ne­tei­sė­tai nau­do­jan­tis re­gist­ro duo­me­ni­mis. Mums ta­da bū­na leng­viau su­ras­ti ir pa­tik­rin­ti“, – sa­ko spe­cia­lis­tė.

Priė­ji­mą prie duo­me­nų ba­zės tu­ri ir ke­le­tas ša­lies drau­di­mo įmo­nių, ta­čiau drau­di­kams kiek­vie­na už­klau­sa yra mo­ka­ma.

„Mes ne­se­niai tik­ri­no­me drau­di­kus, ta­čiau ne­ra­do­me to­kio nau­do­to­jo, ku­ris bū­tų daug kaž­ką to­kio žiū­rė­jęs. Jų už­klau­sų skai­čiai tik­rai ne­di­de­li“, – ti­ki­no D. Bei­no­rie­nė.

EPA-EL­TA nuo­tr.

SITUACIJA: Ša­ly­je šiuo me­tu yra apie 65 tūks­tan­čius kar­vių au­gin­to­jų. Jų kas­met vis ma­žė­ja. Ūki­nin­kų ne­ten­ki­na ne tik ma­žos pie­no, bet ir ver­še­lių su­pir­ki­mo kai­nos.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

VER­ŠE­LIS: Ūki­nin­kai sa­ko, kad mė­si­nį ver­še­lį su­pir­kė­jas ga­li „nu­ver­tin­ti“ iki pa­pras­to pie­ni­nio ir ūki­nin­kui pa­siū­ly­ti daug ma­žes­nę kai­ną. Gal­vi­jų cent­re toks ver­še­lis „at­gau­na“ sa­vo ver­tę.

As­me­ni­nė nuo­tr.

PA­TA­RI­MAS: Že­mės ūkio in­for­ma­ci­jos ir kai­mo vers­lo cent­ro Gy­vū­nų ir pie­no ap­skai­tos de­par­ta­men­to di­rek­to­rė Dai­va Bei­no­rie­nė pa­ta­ria gy­vu­lių au­gin­to­jams, įta­rian­tiems, kad su­pir­kė­jai ne­tei­sė­tai nau­do­ja­si re­gist­ro duo­me­ni­mis, kreip­tis į de­par­ta­men­tą su pra­šy­mu iš­tir­ti in­for­ma­ci­jos nu­te­ki­ni­mo šal­ti­nius.