Vargonų legendos vėl grojo Radviliškyje

Vargonų legendos vėl grojo Radviliškyje

Vargonų legendos vėl grojo Radviliškyje

Dvi dienas Šiaulių, Kurtuvėnų, Šeduvos bei Radviliškio gyventojai galėjo klausytis vargonų muzikos. Čia vyko trečiasis tarptautinis vargonų festivalis „Vargonų legendos“.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Skambėjo klasika

Į baigiamąjį koncertą Radviliškio Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje sugužėjusiems žiūrovams neužteko vietų atsisėsti. Nemažas būrys vargonų muzikos gerbėjų daugiau nei dvi valandas trukusį koncertą klausė stovėdami.

Susirinkusiems radviliškiečiams skambėjo Volfgango Amadėjaus Mocarto, Jano Krtitle Kucharo, Johano Adolfo Troppmano, Cesaro Franko, Roberto Šumano, Richardo Vagnerio, Felikso Aleksandro Žilmanto, Makso Redžerio, Karlo Marijos Vėberio, Volkerio Brautigamo, Edvardo Elgaro ir kitų autorių kūriniai.

Kūrinius atliko žinomi šalyje ir užsienyje vargonininkai – Bernardas Vasiliauskas, Jurgita Kazakevičiūtė, Dovilė Savickaitė, Agnė Petruškevičiūtė.

Radviliškiečiams taip pat koncertavo jauni, bet jau žinomi vargonininkai Rimvydas Mitkus ir Karolina Juodelytė.

Į koncertą įsipynė ir sidabraviškio vargonininko Eugenijaus Janeliūno, šiaulietės Jūratės Minkevičiūtės, radviliškiečio Romualdo Juzukonio pasirodymai. Keletą kūrinių su savo dukra, vargonininke Irena Budryte-Kummer, atliko klarnetininkas, profesorius Radviliškio krašto garbės pilietis Algirdas Budrys.

Rimta muzika reikalinga

Radviliškio krašto garbės piliečio Algirdo Budrio atliekamų kūrinių radviliškiečiai klausėsi jau ketvirtą kartą.

„Nuostabi idėja rengti tokį festivalį. Gerai, kad atsirado tokio konkurso iniciatoriai. Dar pirmą kartą koncertuodamas pastebėjau, kad vargonai šioje bažnyčioje gerai skamba. Koncertuoti savame krašte maloniausia. Pirmuosius du festivalius grojau su maestro Bernardu Vasiliausku, o šiemet pabandysime publiką pakerėti su dukra, nes su ja neseniai grįžome iš Šveicarijos, o artimiausiu metu mūsų laukia koncertas Minske“, – sakė profesorius.

Bernardo Vasiliausko, kuris Radviliškio bažnyčioje buvo koncertavęs ir per pirmuosius du festivalius, nuomone, vargonų skambesys tikrai geras.

„Bažnyčioje daug meno. Vargonai ir jų muzika – tai tik viena iš meno rūšių ir svarbu, kad atsiranda žmonių, kurie surengia tokią šventę sielai. Malonu, kad jūsų mieste gimė idėja rengti tokį konkursą, kad jūsų mieste jauni žmonės propaguoja vargonų muziką. Gražu, kad šiemet šventė surengta dar dviejose bažnyčiose. Tai nuostabu“, – sakė maestro.

Pasak jau trečią kartą Radviliškyje koncertavusios Jurgitos Kazakevičiūtės, vargonai jai – gyvenimo būdas. „Be jų aš negaliu. Jūsų vargonai skamba gana gražiai. Nors norėtųsi ir platesnių gamų, tačiau kaip mažo rajono centre, tai nuostabus instrumentas“, – sakė ji.

Koncerto klausęsis Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis prisipažino negalėjęs praleisti progos ir neatvykti į vargonų muzikos koncertą. „Vargonų muzika atpalaiduoja sielą, leidžia žmogui mąstyti“, – teigė Ekselencija.

Autoriaus nuotr.

KRAŠTIETIS: Radviliškio krašto garbės pilietis, klarnetininkas Algirdas Budrys šiemet koncertavo su dukra Irena Budryte-Kummer.

JAUNIMAS: Radviliškiečiams koncertavo ir jauni, bet jau žinomi vargonų muzikos atlikėjai Karolina Juodelytė ir Rimvydas Mitkus.

MAESTRO: Radviliškyje jau ketvirtą kartą vargonavęs Bernardas Vasiliauskas ir šį kartą buvo šiltai sutiktas radviliškiečių.

KAIMYNAI: Sidabraviškis Eugenijus Janeliūnas festivalyje koncertavo pirmą kartą, šiaulietė Jūratė Minkevičiūtė – antrą.

ATLIKĖJOS: Vargonininkės (iš kairės) Dovilė Savickaitė ir Jurgita Kazakevičiūtė liko patenkintos vargonų skambesiu.

DALYVĖ: Festivalyje pasirodė ir vilnietė, Vilniaus Šventos Onos bažnyčios vargonininkė Agnė Petruškevičiūtė.

PADĖKA: Jo Ekscelencija Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, padėkojęs už nuostabią atgaivą sielą, festivalio dalyviams įteikė knygą apie Kryžių kalną.

ŽIŪROVAI: Radviliškio bažnyčia vos sutalpino norinčius pasiklausyti vargonų muzikos.