Užaugo dvimetrinis moliūgas

Fe­lik­so GRUNS­KIO nuo­tr.
Užau­go mo­liū­gas – su­lig šei­mi­nin­ku.
Bir­žie­čio Vla­di­mi­ro so­dy­bo­je šie­met užau­go neįp­ras­ti mo­liū­gai. Ne tra­di­ci­niai ap­va­lūs – oran­ži­niai ar ža­li – o bal­ti ir il­gi, agur­kų for­mos vai­siai. Po­nas Vla­di­mi­ras pa­tį il­giau­sią mo­liū­gą iš­ma­ta­vo – 170 cm il­gio. Pa­sa­ko­jo, jog kas­dien, ka­bė­da­mas ant virkš­čios, mo­liū­gas spar­čiai au­go. To­dėl, kai vai­sius pa­sie­kė že­mę, mo­liū­go šei­mi­nin­kas po juo iš­ka­sė duo­bę, kad mo­liū­gas tu­rė­tų kur dė­tis, į že­mę ne­su­lįs­tų.

Gre­ta il­go­jo mo­liū­go ir mo­liū­gų užau­go trum­pes­ni vai­siai: ke­lio­li­kos ar ke­lių de­šim­čių cen­ti­met­rų il­gio. Mo­liū­gas ir rug­sė­jo pra­džio­je žy­di. Ne­di­de­liais bal­tais žie­dais. Yra de­šim­tys už­megz­tų ke­lių cen­ti­met­rų il­gio, pirš­to sto­ru­mo vai­sių. Sup­ran­ta­ma, jie jau neu­žaugs. Kaip ne kaip – ru­duo.

Šei­mi­nin­kai šių mo­liū­go vai­sių jau ra­ga­vo. La­biau pri­mi­nė agur­kų nei įpras­tų mo­liū­gų sko­nį.

Aiš­ku, kad po­nas Vla­di­mi­ras šie­met užau­gi­no il­ga­vai­sius mo­liū­gus ar­ba il­ga­mo­liū­gius. Ko­kios veis­lės mo­liū­gai bu­vo pa­sė­ti, nė­ra aiš­ku, nes pa­ke­lis nuo sėk­lų iš­mes­tas.

Pa­sak mo­liū­gų ži­no­vų, il­ga­mo­liū­gis – vi­jok­li­nė dar­žo­vė. Au­ga­las ki­lęs iš In­di­jos ir Af­ri­kos, to­dėl dar va­di­na­mas in­diš­ku agur­ku ar­ba viet­na­mie­tiš­ku agu­ro­čiu. Lo­ty­niš­kas il­ga­mo­liū­gio pa­va­di­ni­mas – la­ge­na­ria. Il­ga­mo­liū­gis – ši­lu­ma­mė­gis au­ga­las. Au­gi­na­mas ver­ti­ka­liai, kad vai­siai ka­bė­tų. Au­ga­lui rei­ka­lin­gos stip­rios at­ra­mos. Il­ga­mo­liū­giai užau­gi­na įvai­rios for­mos ir dy­džio vai­sius. Ge­riau­sia, kad vai­siai ne­lies­tų že­mės. Nors yra to­kių il­ga­mo­liū­gio, ku­rių vai­siai, pa­sie­kę že­mę ar žo­lę, pra­de­da ries­tis į vir­šų. Net­ruk­do­mai au­gi­na­mi mo­liū­gai užau­gi­na tai­syk­lin­go vėz­do for­mos vai­sius. Pas­te­bė­ta, jog ska­niau­si bū­na 30–40 cm il­gio vai­siai. Ver­tin­gi. Tu­ri daug vi­ta­mi­nų ir ki­tų nau­din­gų me­džia­gų. Ga­li­ma val­gy­ti švie­žius ar dė­ti į sriu­bas, troš­ki­nius.