Universitetas skaičiuoja naujus studentus

Universitetas skaičiuoja naujus studentus

Universitetas skaičiuoja naujus studentus

Šiaulių universitete (ŠU) nuo rugsėjo pradės studijuoti apie 1330 naujų studentų, tai 14 procentų mažiau nei pernai. Pirmakursių bakalaurų mažėja, bet daugėja magistrantų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Mažėja pora šimtų

Vakar spaudos konferencijoje preliminarius priėmimo rezultatus pagarsino ŠU studijų prorektorius Juozas Pabrėža ir ŠU priėmimo komisijos atsakingoji sekretorė Lina Bivainienė.

Valstybės finansuojamose vietose studijuos 227 pirmakursiai bakalaurai (15 procentų mažiau nei pernai), 353 – mokamose vietose. Iš viso pirmakursių bakalaurų bus 580 (pernai buvo 737).

ŠU pagal mažėjančius priėmimo į valstybės finansuojamas vietas studentų skaičius nėra išskirtinis universitetas. Netgi truputį didesniu procentu jų mažėja ir Klaipėdos universitete, o Lietuvos edukologijos universitete – 35 procentais.

Džiaugiamasi, jog 10 procentų daugiau nei pernai yra priimtų į magistrantūros studijas – 369. Iš jų kas antras studijuos valstybės finansuojamose vietose.

234 nauji studentai priimti į tęstines studijas, o 147 baigusieji kolegijas pradės studijuoti aukštesniuose universiteto kursuose.

J. Pabrėža skaičiuoja, jog naujų studentų bus 1330 arba 14 procentų mažiau nei pernai (tada buvo 1550).

Menai – priekyje

Šiemet pagal valstybės finansuojamas vietas ŠU į priekį išsiveržė Menų fakultetas, sulaukęs 58 studijų krepšelių. Jis vienintelis iš fakultetų valstybės finansuojamų vietų gavo daugiau nei pernai – net 26 procentais. Visi kiti – mažiau, o Gamtos fakultetas – nė vieno.

Antras pagal valstybės finansuojamas vietas yra Technologijos fakultetas ( 54), trečias – Socialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas (30).

PagaI studijų programas daugiausia krepšelių atiteko dailės ir dizaino studijų programai (19). Toliau po 15 krepšelių surinko specialioji pedagogika, muzika, edukologija, elektros inžinerija.

Populiariausiųjų dešimtuke dar yra elektronikos inžinerija (11), sveikatos edukologija (10), mechanikos inžinerija (10), finansų matematika (9), informatikos inžinerija (8).

Šiam dešimtukui atiteko 56 procentai krepšelių, o likusius pasidalijo dar 23 studijų programos.

Šiemet šešios ŠU studijų programos nesurinko reikiamo minimalaus studentų skaičiaus. Pernai buvo 10 tokių programų.

Iš tų šešių programų, nesulaukusių stojančiųjų, trys yra Gamtos fakulteto: fizika ir informatika, optometrija, dekoratyvinė želdininkystė. Kitos trys, likusios be stojančiųjų dėmesio, programos: neformalusis ugdymas ir etika, lietuvių filologija, verslo ekonomika.

J.Pabrėža apgailestavo, kad studentų nesurinko unikalios optometrijos, dekoratyvinės želdininkystės programos.

Atlaikyta „blokada“

Šis priėmimas buvo ketvirtas, vykdomas pagal naująjį Mokslo ir studijų įstatymą. J. Pabrėža teigė, jog jis buvo pats sunkiausias ir sudėtingiausias. Mažėjantį priėmimą lėmusios ir objektyvios, ir subjektyvios priežastys.

J. Pabrėža priminė, jog apskritai mažėja stojančiųjų į šalies aukštasiąs mokyklas, mažinamos ir valstybės finansuojamos vietos. Be to, ŠU turėjo atlaikyti tam tikrą Švietimo ir mokslo ministerijos „blokadą“.

Per patį priėmimo įkarštį ministerija paskelbė kai kurių universitetų tarpinius institucinio vertinimo duomenis.

„Ministerija, kuri turėtų būti lygios konkurencijos garantija, pasėjo nerimą dėl Šiaulių universiteto likimo, – sakė J. Pabrėža. – Bet mes atsilaikėme.“

Tačiau jis neneigė, jog šio priėmimo rezultatai, toliau išliekanti studentų mažėjimo tendencija, vers daryti pertvarkas universitete. Pirmiausia jų neišvengs Gamtos fakultetas.

Regionui reikalingas

Geriausiais laikais – 2006 metais – Šiaulių universitete buvo 11,5 tūkstančio studentų. Prieš ketverius metus, kai pradėta studijų reforma, – 9 tūkstančiai.

Šį rugsėjį bus jau tik 6 tūkstančiai studentų. Bet, anot J. Pabrėžos, universitetas gali gyvuoti ir su 4–5 tūkstančiais studentų.

Šis priėmimas, anot prorektoriaus, parodęs, jog regioninio universiteto poreikis išlieka.

Pirminiais duomenimis, 80 procentų įstojusių į ŠU yra iš Šiaulių regiono ir aplinkinių regionų – Panevėžio, Telšių.

Pernai pirmuoju pasirinkimu ŠU rinkosi 1300 stojančiųjų, šiemet taip pat.

J. Pabrėža priminė, jog daug tikėtasi iš pirmą kartą pritaikyto tikslinio finansavimo, kuris turėjo atitikti ir regiono poreikius. Bet jis praktiškai žlugo.

ŠU teikė paraišką 169 vietoms, dėl jų tarėsi su darbdaviais, o gavo vos 9 vietas.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SKIRSTYMAS: Juozas Pabrėža, ŠU studijų prorektorius, sako, jog studijų krepšelių skirstymo politika turi keistis pagal valstybės ir regiono poreikius, dabar ji nelanksti ir nepalanki regioniniam universitetui. Šalia – Lina Bivainienė, ŠU priėmimo komisijos atsakingoji sekretorė.