UAB „Tyla“: į trisdešimtmetį vedė veržlumas ir kompromisai

Asmeninio albumo nuotr.
UAB „Tyla“ vadovai Arūnas Vaitaitis (kairėje) su žmona Virginija ir Egidijus Butėnas (dešinėje) su žmona Vitalija.
Nors pradžia buvo sunki, jaunystės ambicijos užmezgė sultingus vaisius. Prieš trisdešimt metų įkurtas kooperatyvas „Tyla“ – šiandien viena didžiausių aukštos kokybės medienos gaminių įmonė Lietuvoje, eksportuojanti daugiau nei 90% produkcijos po visą pasaulį. Ir jeigu ne skirtingų asmenybių vieningumas, ryžtas ir veržlūs charakteriai, kažin ar bendrovė šiemet minėtų šį garbingą jubiliejų... Šia proga kalbiname vieną iš trijų įmonės vadovų – Arūną Vaitaitį.

Atgavus nepriklausomybę nesnaudė

Būsimi stambios įmonės savininkai Arūnas Vaitaitis, Egidijus Butėnas, Laimutis Januševičius ir Virginijus Urbonas susipažino prieš kelis dešimtmečius, dirbdami tuo metu Biržuose veikusiame Buitinio gyventojų aptarnavimo kombinate. 1990 metais, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, staigus perversmas šalyje skatino jaunus žmones kurtis geresnį gyvenimą. Nors pirmaisiais nepriklausomybės metais vyresnioji karta atsisakyti senos tvarkos ir pasiduoti naujajai nenorėjo, jaunimas nesnaudė. Prie E. Butėno ir L. Januševičiaus įkurto kooperatyvo prisijungė ir A. Vaitaitis su V. Urbonu. Kooperatyvas vadinosi „Tyla” ir tuo pačiu pavadinimu , 90-ųjų gruodžio 17 dieną buvo perregistruotas į UAB „Tyla“.

Prekiavo net dėvėtais rūbais

Pirmaisiais gyvavimo metais naujoji įmonė išbandė daug veiklų: aktyviai dalyvavo privatizacijos procese, prekiavo statybinėmis medžiagomis, siūlais, automobiliais, dėvėtais drabužiais, augino gėles. O privatizavę buvusį Biržų darbų vykdytojo barą, užsiėmė ir statybos bei remonto darbais. Jaunųjų verslininkų entuziazmas, ryžtas nerti į nežinomus vandenis ir tikėjimas, kad nieko nėra neįmanomo, galiausiai įmonę pasuko dar viena, bet jau paskutine kryptimi – medienos gamybos. Tiesa, tai įvyko visai atsitiktinai. Sulaukę užsakymo iš Vokietijos, po pirmųjų ir sėkmingai pavykusių medienos gaminių pristatymų užsienio klientui, įmonės vadovai nusprendė šioje srityje ir apsistoti. Laikui bėgant klientų daugėjo, bendrovė plėtėsi.

Sulaukė ir reketininkų dėmesio

Paklaustas, ar tais laikais pradėti verslą buvo sunku, A. Vaitaitis pasakojo apie tuometinės valdžios nepasitikėjimą jaunais verslininkais. Visi tuo metu vadavosi iš sovietinių įpročių, o kai kurie buvę vadovai nesuprato naujų pokyčių ir net trukdė.

Pereinant iš vienos ekonominės sistemos į kitą, visose srityse buvo nemažai chaoso. Pirmieji Lietuvos nepriklausomybės metai buvo neramūs ne tik dėl naujos valdžios ir įstatymų. Tuo metu siautėjo nusikalstamos grupuotės, kurių taikiniais tapdavo verslininkai. Banditai juos persekiodavo, reketuodavo, siūlydavo apsaugą nuo kitų nusikalstamo pasaulio atstovų. Ir jeigu jiems įmonių savininkai nepaklusdavo arba stogo atsisakydavo, nusikaltėliai kenkdavo kaip išmanė: niokodavo jų turtą, gąsdindavo, terorizuodavo. Paklaustas, ar jauniesiems Biržų verslininkams teko su tuo susidurti, A. Vaitaitis sakė, kad anuos laikus pragyveno visi, buvo ir vagysčių ir deginimų, bet išgyveno.

„Pasiūlymų buvo įvairių. Tačiau bet koks ryšys su nusikalstamu pasauliu mums visada buvo tabu. Iš visų jėgų stengėmės išsiversti patys, todėl atsisakėme bet kokių pasiūlymų „pagelbėti“. Manau, kad mums pavyko tą laikotarpį išgyventi su minimaliais nuostoliais“, – kalbėjo A. Vaitaitis.

Viešbutis ne dėl pelno

Apie vieną iš buvusių susidūrimų su nusikaltėliais dabar mena viešbutis „Tyla“. Toje vietoje anksčiau stovėjo buvusio Biržų Buitinio gyventojų aptarnavimo kombinato pirtis, kuri po sėkmingos privatizacijos, deja, buvo sudeginta.

Jos vietoje verslininkai sumąstė pastatyti viešbutį. Pasak A. Vaitaičio, ši mintis kilo dėl poreikio apgyvendinti įmonės klientus iš užsienio. Viešbučio konferencijų salėje yra posėdžiavę žinomi tų laikų asmenys, pasirašyta ne viena svarbi sutartis. Tačiau A. Vaitaitis pripažino, kad viešbutis niekada įmonei nenešė didelio pelno, nes jo veikla priklauso nuo sezoniškumo. „Tai labiau įmonės vizitinė kortelė negu verslo objektas. Šie metai sulėtino viešbučio veiklą, bet jis vis dar gyvuoja ir ketinimų jo atsisakyti kol kas neturime“, – sakė A. Vaitaitis.

Investavimo strategija

Tam, kad verslą lydėtų sėkmė, pasak A. Vaitaičio, reikia nuolat dirbti ir palaikyti gerus santykius su klientais.

„Svarbiausia sutarti taip, kad abiems pusėms būtų gerai. Tik tokiu būdu pavyks išlaikyti nuolatinius klientus. Yra svarbu ne tik prekė. Su ja susiję daug kitų dalykų: kokybė, bendravimas ir bendradarbiavimas su klientais, jų nenuvylimas, gerų ryšių palaikymas, pasitikėjimas, diplomatija“,- kalbėjo įmonės vadovas.

A.Vaitaičio nuomone, pagrindinė „Tylos“ ilgalaikiškumo ir sėkmės priežastis – investavimas „žingsnis po žingsnio” principu, gerai įvertinant savo galimybes. „Mes visą laiką atsargiai žiūrėjome į įvairią paramą iš ES fondų, kad netaptume priklausomi nuo politinės konjunktūros. Nuo pat įmonės įkūrimo pradžios, didžioji pelno dalis buvo investuojama, o ne iškart naudojama dividentams. O kad tai pasiteisino, įrodo sulauktas jubiliejus“, – sako A. Vaitaitis.

Sutarimą randa trys vadovai

Prieš trisdešimt metų „Tyla“ priklausė keturiems savininkams. Paskui, aplinkybės susiklostė taip, kad po kurio laiko su vienu iš jų – V. Urbonu keliai išsiskyrė. Liko trys pagrindiniai akcininkai, kurie įmonei vadovauja iki šiol: A. Vaitaitis, E. Butėnas ir L. Januševičius. Paklaustas, ar nesunku trims skirtingoms asmenybėms sutarti, A. Vaitaitis sakė, kad per trisdešimt metų buvo visko, bet visada gelbėjo kompromisai.

„Nors ir esame skirtingi, sutarti pavyksta. Kiekvienas esame atsakingas už tam tikrus dalykus. Jeigu vienas jaučia, kad vienoje ar kitoje srityje turi mažiau kompetencijos, darbus perima kitas, kuris tą sritį labiau išmano. Ir taip būdavo visada. Per tiek metų jau susidirbome, todėl tas natūralus bendradarbiavimas ir padėjo išlaikyti mūsų verslą“,- kalbėjo direktorius.

Ilgamečiai darbuotojai – sėkmės garantas

Verslui atidavęs tris dešimtmečius A. Vaitaitis sakė, kad dėl įmonės ateities yra pakankamai ramus: ateis laikas ir akcininkams natūraliai teks pasitraukti nuo aktyvios veiklos.

„Turime gerą specialistų komandą, kurie puikiai tvarkosi ir svarbius sprendimus jau kartais priima patys, todėl, kai teks atsitraukti, pirmiausia turėsime būti tikri, kad įmonė yra gerose rankose“,- kalbėjo direktorius. Šiuo metu bendrovėje dirba virš 200 darbuotojų. A. Vaitaitis džiaugėsi, kad kai kurie iš jų yra ištikimi „Tylai“ virš 20 metų. Taip pat nemažai darbuotojų įmonei jau yra atidavę virš dešimt metų. Pasak direktoriaus, lojalūs, ilgamečiai darbuotojai – vienas iš sėkmingo darbo garantų.