Tytuvėnų vienuolyne vėl tiksi bomba

Tytuvėnų vienuolyne vėl tiksi bomba

Tytuvėnų vienuolyne vėl tiksi bomba

Piligrimų centre sielovadininkai virsta vaišių organizatoriais

Kelmės rajono Tytuvėnų piligrimų centras po kilusio didžiulio gaisro, sunaikinusio milijoninės vertės unikalias bažnytinio paveldo vertybes, apgadinusio unikalaus vienuolyno ir bažnyčios pastatus, kurių dar net nespėta atstatyti, vėl organizuoja puotas.

Į Jono Pauliaus II piligriminį kelią įtrauktą Europos Sąjungos, valstybės ir Kelmės rajono savivaldybės biudžetų finansuojamą paveldo objektą bandoma paversti komerciniu vestuvių planuotojų biuru su vaišėmis ir gėrimais nukrautais stalais.

Ar vienuolynui lemta sudegti dar kartą?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Platinami skelbimai apie balius

Į redakciją kreipėsi Tytuvėnų gyventojai, nustebę ir neslepiantys pasipiktinimo dėl to, kad Tytuvėnų piligrimų centras unikaliame, gaisro neseniai nuniokotame bažnyčios ir vienuolyno ansamblyje sumanė rengti balius.

„Apie balių organizavimą jau viešai skelbiasi, – tikino tytuvėniškiai. – Jau ir taip gėda žiūrėti, kai aplink bažnyčią ir vienuolyno ansamblį esančios šiukšlių dėžės nebesutalpina po puotos tuščių alkoholio butelių. Negi Piligrimų centre gali dirbti žmonės, kai šventoje vietoje tik baliams rengti teužtenka fantazijos?!“

Internetinėje VšĮ Tytuvėnų piligrimų centro svetainėje bei socialinio tinklo paskyroje iš tiesų yra skelbimai: „Mieli jaunavedžiai, ruošiatės savo gražiai ir ilgai lauktai šventei? Trūksta idėjų ir pagalbos pasiruošiant?“

Toliau skelbimuose rašoma, kad Piligrimų centras gali jaunavedžiams padėti sale, užkandžiais, dekoracijomis ir kitomis paslaugomis.

Valdžia jau puotavo

Praėjusį šeštadienį Tytuvėnų vienuolyno salėje vyko Tytuvėnų seniūno Romo Čerkausko anūkės krikštynų pokylis.

Seniūnas „Šiaulių kraštą“ tikino, kad Tytuvėnų piligrimų centrui mokėjo tik už salės nuomą, o užkandžiai esą buvo pačių į vienuolyną atsinešti.

Nors „Šiaulių kraštui“ tytuvėniškiai liudijo, kad ir valgius seniūno anūkės krikštynoms gamino Piligrimų centro darbuotojos, bet jos tai slepiančios, nes dar neturi leidimo maistui ruošti vienuolyno patalpose.

Šeštadienį vienuolyne – krikštynų pokylis, vaišės ir linksmybės, o sekmadienio vidurdienį Tytuvėnų bažnyčios varpai kvietė į Šv. Mišias, skirtas Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblio 400 metų jubiliejui paminėti. šv. Mišias aukojo J. E. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Jubiliejų minėti į Tytuvėnus sekmadienį atvyko ir Premjeras Algirdas Butkevičius, linkėjęs Tytuvėnams „skleisti tikėjimo šviesą mūsų Tėvynėje“.

Tytuvėniškai, po vienuolyno ir bažnyčios ansamblį 2012 metų sausį nusiaubusio gaisro, taip pat kalbėjo, kad išvakarėse vienuolyne buvo vakarojama prie vaišių stalų iki vėlumos.

„Šiaulių kraštas“ pernai rašė, kad vienuolyno refektorinėje salėje praėjusią vasarą vyko Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorės socialdemokratės Irenos Sirusienės sūnaus vestuvės. Buvo iškilę klausimų, ar I. Sirusienė bei jos artimieji apmokėjo už salės nuomą?

Alkoholio buteliai bado akis

Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas teigė, kad jo anūkės krikštynos buvo poros valandų vaikų šventė.

Pasiteiravus seniūno, ar jis pritaria Tytuvėnų piligrimų centro idėjai vienuolyne rengti vestuvių puotas, seniūnas buvo atviras: „Manau, kad vienuolyne rengti balius su šokiais ir šnapsu, ko gero, netinka. Vestuvių balių vienuolyne nelabai įsivaizduoju. Abejoju, ar net ir šampaną po vestuvių iškilmių tinka gerti prie bažnyčios ar vienuolyne“.

Romo Čerkausko teigimu, po savaitgalio prie Tytuvėnų bažnyčios, šalia esančių kultūros namų riogso ir akis bado kalnai tuščių alkoholio butelių. Sekmadienį prieš mišias seniūnas prašąs viešuosius darbus dirbančių žmonių, kad jie surinktų alkoholio butelius, kad einantiems į mišias nebadytų akių.

„Esu įspėjęs, kad čia vieša erdvė ir prie bažnyčios durų gerti nedera. Bet taip būna. Kiti įsigudrina šventoriuje net ir staliuką pasistatyti. Akis bado tie alkoholio buteliai šventoje vietoje. Čia derėtų sielovada užsiimti“, – teigė seniūnas.

„Po baldais“ paslėpti 25 tūkstančiai litų

Birželio mėnesio Kelmės rajono savivaldybės Tarybos posėdyje politikai pritarė Tytuvėnų piligrimų centro prašymui skirti 25 tūkstančius litų iš rajono biudžeto virtuvės įrangai vienuolyne įsigyti.

Tarybos narys, opozicijoje esantis konservatorius Egidijus Ūksas teigė, kad Piligrimų centro virtuvės įrangai pinigai buvo skirti iš sutaupytų socialinėms pašalpoms skirtų pinigų.

„Į šias lėšas gali pretenduoti tik Savivaldybei pavaldžios įstaigos. O viešoji įstaiga nėra pavaldi Savivaldybei“, – teigė E. Ūksas.

Jis siūlys Tarybai kreiptis į Kontrolės komitetą, kad būtų išaiškintas šių lėšų skyrimo teisėtumas.

E. Ūksui kilo klausimų ir dėl prašomos sumos dydžio.

„Piligrimų centro prašyme buvo kalbama, kad 25 tūkstančių litų suma reikalinga virtuvės plieninei įrangai įsigyti, kad galėtų vienuolyne teikti paslaugas. Tačiau baldams reikia tik apie 7 tūkstančius litų. Likusi dalis – 12 tūkstančių litų reikalinga pastatų draudimui sumokėti, nes jau pernai, atrodo, pastatas taip ir liko nedraustas, kita dalis – nepriklausomam auditui, buhelterinėms programoms. Didžiulė suma paslėpta po baldų įsigijimu“, – dėstė E. Ūksas.

Tvirta valdančiųjų globa

E. Ūksas įsitikinęs, kad be akivaizdžios valdančiųjų globos Tytuvėnų piligrimų centras nebūtų taip dosniai Savivaldybės finansuojamas.

E. Ūksas teigė, kad Savivaldybės administracijos direktorė I. Sirusienė dar balandį prašė jai rajono Tarybos suteikti įgaliojimus, kad ji be Tarybos pritarimo galėtų dalyvauti Piligrimų centro dalininkų susirinkimuose ir priiminėti sprendimus.

Tytuvėnų piligrimų centro dalininkai yra trys – Kelmės rajono savivaldybė, Tytuvėnų bažnyčios parapija bei Šiaulių vyskupija.

„Taryba balandžio mėnesį tokių įgaliojimų Administracijos direktorei nesuteikė, nes Piligrimų centrui yra padidintas visuomenės dėmesys ir reikia kuo daugiau skaidrumo. Tačiau artimiausiam Tarybos posėdžiui vėl yra pateiktas analogiškas Administracijos direktorės sprendimas ir vėl bandoma įgauti daugiau galių skiriant pinigų iš Savivaldybės biudžeto būtent Piligrimų centrui“, – sakė E. Ūksas.

Piligrimų centro darbuotojams atlyginimai mokami iš Savivaldybės biudžeto.

Pernai Tytuvėnų piligrimų centrui Savivaldybė buvo skyrusi apie 190 tūkstančių litų, šiemet – apie 160 tūkstančių.

„Skiriant Piligrimų centro vadovus – dabartinę direktorę ir laikinąjį buvusį vadovą – buvo visokių kalbų dėl asmeninių ryšių su valdančiaisiais. Piligrimų centre yra labai glaudžiai persipynę kai kurių politinių ir verslo veikėjų asmeniniai interesai“, – apgailestavo E. Ūksas.

Projekto lėšos plaukioja

E. Ūksas stebėjosi, kad Piligrimų centras lėšų nesistengia užsidirbti iš projektų.

„Kelmėje veikia viešoji įstaiga Verslo informacijos centras, kuris daugiau, kaip pusę visų lėšų užsidirba iš rengiamų projektų. Kodėl Piligrimų centras žiūri tik į Savivaldybės biudžeto kišenę? Taip paprasčiau? Pinigus gauna, o atsiskaityti už skirtas lėšas nelabai ir reikia“, – stebėjosi politikas.

Neseniai Tytuvėnų piligrimų centras pagal parengtą projektą gavo 3 milijonų litų Europos Sąjungos paramą. Projektą, pasak Piligrimų centro direktorės A. Vaitkevičiūtės-Kizienės, rengė Šiaulių įmonė „IPG projektai“. Jie, pasak A. Vaitkevičiūtės-Kizienės, pasiėmė ir projekto administravimo lėšas – apie 45,7 tūkstančio litų.

Jeigu projektą būtų rengęs pats Piligrimų centras, šie pinigai būtų likę centro darbuotojų atlyginimams ar kitoms reikmėms ir nebereikėtų taip dažnai lįsti į Kelmės rajono savivaldybės biudžeto kišenę.

Vestuvių planuotojų virtuvė

Tytuvėniškiai „Šiaulių kraštui“ liudijo, kad didžiausias Piligrimų centro tikslas – sulaukti, kol baigsis vienuolyno ir bažnyčios remontai, renovacijos darbai, kad galima būtų legaliai teikti ne tik salės nuomos, bet ir maisto gamybos paslaugas puotoms ir iš to užsidirbti. Tam, esą, ir norima įsigyti virtuvės įrangą už Kelmės rajono savivaldybės biudžeto pinigus.

Direktorė Asta Vaitkevičiūtė–Kizienė tikino, kad virtuvės įranga reikalinga, nes norima rengti „degustacines programas“.

„Be maisto ruošimo pažymėjimo negalime daryti jokių degustacinių programų“, – tikino centro direktorė.

Kas ta degustacinė programa?

„Girą darysime“, – aiškino direktorė.

Centro internetiniame tinklapyje skelbiama, kad jau greitai vienuolyne bus galima įsigyti „Piligrimų giros“.

Vėliau direktorė pratrūko ir tapo atviresnė: „Nematau, kur problema!? Ar mes negalime padaryti vestuvėms užkandžių? Turim patalpas, kodėl negalime jų išnaudoti?! Jeigu Maisto ir veterinarijos tarnyba leis – ruošim ir maistą! Vestuvininkai nori turėti erdvę sau, kodėl nesuteikti jiems progos ir neužsidirbti?!“

Popieriniai paukšteliai

Direktorei pratrūkus apie vaišių organizavimą, bandėme aiškintis, su „kuo valgoma“ piligrimystė. Juk Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis įtrauktas į didįjį Lietuvos piligrimų kelią, pavadintą šventojo popiežiaus Jono Pauliaus II vardu.

Ką piligrimams, maldininkams gali pasiūlyti Tytuvėnų piligrimų centras?

Internetiniame tinklapyje randame piligrimams siūlomą edukacinę programą – iš panaudoto popieriaus susilankstyti šv. Pranciškaus vardu pavadintą paukštelį, už penkis litus ant rankos nusiverti rožinį.

Žadama bitininkystės edukacinė programa, direktorės teigimu, neveikia. Šios programos skirtos daugiausia mokyklinio amžiaus vaikams.

Piligrimams siūloma ir ekskursija po vienuolyną ir bažnyčią. Galima pasivažinėti po apylinkes dviračiais.

Tikėtasi, kad piligrimus į Tytuvėnus trauks bažnytinio paveldo muziejus, į kurį buvo surinkti vertingi eksponatai iš vyskupijos bažnyčių. Tačiau būtent muziejaus patalpose kilus gaisrui, nacionalinės vertybės sudegė.

BUTELIAI: Tytuvėnų piligrimų centro "Facebook" paskyroje skelbiama serija nuotraukų su prierašu „Tytuvėnų refektorinė salė paruošta mažos mergaitės krikštynoms“. Ant stalų vienuolyne ir buteliai, nors tai vaikų šventė.

LINKSMYBĖS: Šventoje vietoje ir dabar nesibodima vartoti alkoholinius gėrimus, nors pastatas dar nebaigtas remontuoti po didžiulio gaisro.

SALĖ: Ši refektorinė vienuolyno salė numatyta baliams.

PINIGAI: Kelmės rajono Tarybos narys Egidijus Ūksas teigia, kad valdantieji socialdemokratai ypač dosnūs Tytuvėnų piligrimų centrui. Skyrė 25 tūkstančius litų virtuvės įrangai vienuolynui pirkti.

GAISRAS: Beveik prieš trejus metus degusiame Tytuvėnų vienuolyne ir bažnyčioje siekiama ne melstis, o rengti balius.

KRIKŠTYNOS: Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas, praėjusį šeštadienį šventęs vienuolyne anūkės krikštynas, sako nepritariąs, kad vienuolyne būtų švenčiamos vestuvės, nes ir taip kiekvieną šeštadienį tušti alkoholio buteliai bado akis.

SIEKIAI: Tytuvėnų piligrimų centro direktorė Asta Vaitkevičiūtė-Kizienė nebeslepia, kad vienuolyne bus ir verdama, ir kepama puotoms.

 

KOMENTARAS

Piligrimystė – sielos kelias

Vos 8 kilometrai skiria Tytuvėnus nuo vieno svarbiausių piligrimystės centrų Lietuvoje – Šiluvos, kur taip pat, kaip ir Tytuvėnuose, veikia Piligrimų centras. Piligrimus sutinkanti ir į dvasinę bei istorinę kelionę po Šiluvą palydinti vienuolė sesuo MODESTA „Šiaulių kraštui“ pasakojo apie piligrimystės esmę, kuri turėtų būti diegiama ir Tytuvėnuose, vietoje planuojamų vienuolyne balių:

– Piligrimystė – esminga sielos kelionė į Dievą. Toje kelionėje, kaip ir šv. Mišiose, galima pražiopsoti, pasižiūrėti grožybių, o galima tobulinti save ir savo sielą tyra malda.

Gyvenimo kelionėje blaškomi įvairių vėjų turime kartais pasakyti sau „stop“. Sielai labai padeda piligriminės kelionės po šventas vietas. Juk tai dalis mūsų didžiosios kelionės pas Dievą, į pačią švenčiausią erdvę. Argi mes ten turime nueiti išsiblaškę?

Kai einama į piligrimystės žygį, išgyvenami tam tikri sunkumai, bet apmąstoma esmė.

Piligrimystė – tai dvasios tobulinimo kelionė išgyvenant fizinius sunkumus, nepatogumus, bet visa tai yra su svarbia intencija – aš ištveriu, ugdau save, savo valią, kad ateitų nušvitimas, grožis.

Daugelis piligrimų aukoja patiriamus sunkumus tam tikromis intencijomis: sprendžiant kokias nors savo ar kitų gyvenimo problemas, sunkumus, paklydimus.