Ty­tu­vė­nų gais­ras nesunai­ki­no visų pėd­sa­kų

Ty­tu­vė­nų gais­ras nesunai­ki­no visų pėd­sa­kų

Tytuvėnų gaisras nesunaikino visų pėdsakų

Kelmės rajono Tytuvėnų vienuolyno gaisras ne tik sunaikino neįkainojamą nacionalinį turtą, galbūt paslėpė galimo nusikaltimo pėdsakus, bet ir atskleidė nemažai paslapčių. Vakar „Šiaulių krašte“ atskleista gudriai užmaskuota Briuselio pinigų naudojimo schema, pagal kurią Tytuvėnų bažnyčia panaudai atiteko viešajai įstaigai.

Šiandien – apie tai, kaip dabartinio Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Zenono Mačerniaus žieduota ranka valdė Tytuvėnų piligrimų centrą ir glaudė savos partijos bičiulius.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Įrodymai – konservatoriaus segtuve

Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos mokytojas, rajono Tarybos narys Egidijus Ūksas surinko neploną segtuvą dokumentų, kurie įrodo, kaip rajono socialdemokratai tvarkėsi Tytuvėnų piligrimų centre.

Surinktas kelerių metų Kelmės rajono savivaldybės, Tarybos bei Tytuvėnų piligrimų centro, jo dalininkų dokumentų pluoštas.

„Gaisras atskleidė, kiek ten būta netvarkos ir kas prie centrui skirtų pinigų labiausiai šildėsi rankas“, – sklaidydamas dokumentus su įrodymais sakė E. Ūksas.

Dirbta be įgaliojimų

Tytuvėnų piligrimų centro dalininkai, o tai reiškia ir valdytojai, yra trys – Kelmės rajono savivaldybė, Šiaulių vyskupija ir Tytuvėnų parapija.

E. Ūkso surinktuose dokumentuose įrodymai, kad, pasikeitus Tytuvėnų parapijos klebonui, įgaliojimai veikti ir pasirašinėti dokumentus raštiškai suteikti naujajam klebonui.

Tuo metu dabartinis Savivaldybės administracijos direktorius Zenonas Mačernius dirbo rajono mero pavaduotoju. 2007 metų gegužę, nutarus steigti Tytuvėnų piligrimų centrą, Z. Mačerniui buvo suteikti riboti įgaliojimai pasirašyti centro steigimo sutartį bei atstovauti Kelmės rajono Tarybai steigiamajame susirinkime.

Tačiau Z. Mačernius apie dvejis metus vadovavo dalininkų susirinkimams, dėliojo antspaudus ant finansinių bei kitokių centro dokumentų, nors nebuvo įgaliotas to daryti.

Tik 2010 metų rugpjūčio 26 dieną Z. Mačerniui suteikti įgaliojimai atstovauti Kelmės rajono savivaldybę viešojoje įstaigoje Tytuvėnų piligrimų centras, bei atlikti veiksmus, priskirtus dalininkų kompetencijai.

Pinigai ir atsakomybė

Administracijos direktoriaus kabinete Z. Mačernius spinduliavo valdžia ir pasitikėjimu.

„Parodykit man tuos dokumentus! Netiesą sakote, kad be įgaliojimų. To nėra. Netiksli jūsų informacija“, – tvirtino direktorius žurnalistei, kuri tik ką vartė dokumentus, įrodančius, kad įgaliojimų nebuvo suteikta.

Vėliau Z. Mačernius bandė atsakomybę permesti rajono Tarybai, kuri, pasak, jo neskyrė bent minimalių lėšų eksploatacijai.

Įsteigtas etatas partijos bičiuliui

Neturėdamas įgaliojimų Z. Mačernius dalininkų susirinkime balsuoja dėl naujo ūkinės dalies vedėjo etato Tytuvėnų piligrimų centre įsteigimo. Vedėju tapo Z. Mačerniaus partijos bičiulis P. Jurkaitis.

Z. Mačernius pasirašo, kad vedėjui skiriamas 1200 litų atlyginimas.

Pakeliamas ir direktorės, kuri netrukus išeis motinystės atostogų, atlyginimas iki 2600 litų.

Z. Mačerniaus parašas yra ir po sprendimu, kad į direktorės pareigas paskirti ūkio dalies vedėją P. Jurkaitį bei mokėti jam direktoriaus atlyginimą.

PASLAPTYS: Kokių dar paslapčių atskleis Tytuvėnų gaisro nuodėguliai? Kas iš tiesų vyko už šių sienų ir po socialdemokratų partiniu kilimu?

Reklamavo savo verslą

Gavęs palaiminimą iš Z. Mačerniaus, P. Jurkaitis pradeda veikti. Už Kelmės rajono savivaldybės lėšas – daugiau, nei 6000 litų – sukūrus Tytuvėnų piligrimų centro tinklapį, ten atsirado ir asmeninio P. Jurkaičio verslo – baidarių nuomos – reklama.

Nors, E. Ūkso teigimu, Tytuvėnuose yra ir daugiau verslininkų, teikiančių baidarių nuomos paslaugas, bet Tytuvėnų piligrimų centro tinklapyje reklamuojamas tik P. Jurkaičio verslas.

„Ar teisėta tokia centro vadovo veikla, ar tai nėra naudojimasis savo tarnybine padėtimi?“, – klausė E. Ūksas.

Išgirdus šį klausimą, P. Jurkaičio verslo reklama dingo iš Tytuvėnų piligrimų centro tinklapio.

Be įgaliojimų įsteigė muziejų

2010 kovo 24 dieną dalininkų susirinkime nutarta Tytuvėnų piligrimų centre įsteigti muziejų, kuris, paiaškėjo, net negali vadintis muziejumi.

Už steigimą balsuoja ir Z. Mačernius, iki to laiko dar neturintis įgaliojimų atstovauti Savivaldybę dalininkų susirinkime.

Atsisakė audito

Tame pačiame dalininkų susirinkime buvo nutarta neatlikti Tytuvėnų piligrimų centro finansinio audito. Pagal centro įstatus finansinės veiklos auditą privalu atlikti kiekvienais metais.

Dalininkų susirinkimo protokole įrašyti Z. Mačerniaus žodžiai, kad auditui centras neturi lėšų.

Giliau į savivaldybės kišenę

Viename iš prašymų Kelmės rajono tarybai, laikinasis direktorius P. Jurkaitis priekaištavo, kad 2009 metais centrui Savivaldybė skyrė „tik 75 000 litų“.

2011 metais centro biudžetas buvo 107 tūkstančiai litų. 2012 metams centras jau paprašė 237 tūkstančių litų. Rajono biudžeto projekte numatyta skirti 140 tūkstančių litų.

Knygos virto dviračiais

2010 metais rajono Taryba centrui skyrė 6500 litų knygoms įsigyti. E. Ūkso teigimu, buvo žadėta pirkti knygų apie Tytuvėnus ir jas pardavinėti centre po daugiau nei 60 litų.

„Kadangi mačiau tokias knygas internete pardavinėjant po 34 litus, nebalsavau už pinigų skyrimą, bet socialdemokratų traukinys nubalsavo „už“ ir pinigai buvo skirti“, – sakė Tarybos narys.

Po kurio laiko E. Ūksas pasiteiravo, ar knygos jau nupirktos ir kokias pajamas gavo centras?

Atsakymas apstulbino: centro dalininkų susirinkime nutarta pirkti nebe knygas, o dviračius.

Nupirkti 25 dviračiai nebuvo naudojami, nes nepatvirtintas nuomos įkainis.

Po kiek Tytuvėnuose malkos?

Rajono taryba 2011 metų birželį Tytuvėnų piligrimų centrui papildomai skyrė 15 tūkstančių litų.

E. Ūksui panorus išsiaiškinti, kaip šie pinigai buvo panaudoti, vėl išlindo yla iš maišo.

P. Jurkaitis tarybos nariui raštu nurodė, kad buvo pirkta 50 kubinių metrų malkų už 8740 litų.

„Mokėta 174,8 lito už kubinį metrą? Malkos tuo metu kainavo iki 100 litų už kubinį metrą“, – skaičiavo E. Ūksas.

Ryšiai I

Kodėl Z. Mačerniui toks parankus P. Jurkaitis, kuris šioje baisioje istorijoje gali tapti iešmininku? Juos sieja ne tik socialdemokratų partija, bet ir asmeniniai ryšiai. Z. Mačerniaus bičiulė Jolanta Dausinienė yra P. Jurkaičio sesuo.

J. Dausinienė prieš 2007 metų rinkimus dirbo savivaldybės administracijoje. Vėliau su socialdemokratų ešelonu buvo išrinkta į Savivaldybės tarybą. Vėl sugrįžusi dirbti į Savivaldybę pradinių klasių mokytojos išsilavinimą turinti J. Dausinienė įdarbinta Kelmės savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiąja specialiste išmokoms.

– Kokie ryšiai sieja su Z. Mačerniumi? – pasiteiravome pačios J. Dausinienės.

– Jis buvo partijos pirmininkas.

– Ar atsitiktinumas, kad būtent Jūsų brolis tapo Tytuvėnų piligrimų centro vadovu?

– Aš visiškai nesigilinau į tai, – atsakė J. Dausinienė.

Ryšiai II

Paklausėme ir Z. Mačernio, kokie jo ryšiai su P. Jurkaičiu.

– Kelmės rajone yra 35 tūkstančiai gyventojų, 400 socialdemokratų partijos narių ir su visais mano santykiai vienodi, – žieduotus pirštus lenkė Z. Mačernius.

– Bet centro direktoriumi tapo tik vienas.

– O kur matėt įstaigą, kur gali dirbti penki direktoriai? – nustebo Z. Mačernius.

ĮGALIOJIMAI: Kelmės savivaldybės administracijos direktorius Zenonas Mačernius gynėsi, kad atstovavo Savivaldybę Tytuvėnų piligrimų centre be įgaliojimų. Bet dokumentai rodo ką kitą.

NAUDA: Laikinai einančio Tytuvėnų piligrimų centro direktoriaus pareigas Prano Jurkaičio veikla buvo nukreipta ir savo naudai.

DEGĖSIAI: P. Jurkaičiui pradėjus vadovauti Tytuvėnų piligrimų centrui, į muziejų buvo suvežtos vertybės, kurios neseniai virto degėsių krūva.

DOKUMENTAI: Kelmės tarybos narys konservatorius Egidijus Ūksas, surado dokumentus, įrodančius ryšius ir netvarką Tytuvėnų piligrimų centre.

Jono TAMULIO nuotr.