Tvirtovė po gimtinės dangum

Reginos VAIČEKONIENĖS nuotr.
Kratiškiečių Narvidų sodyboje netrūksta svečių. Praėjusią savaitę čia lankėsi Kratiškių bibliotekos jaunieji knygos mylėtojai, jų mamytės ir viešnia kraštietė, buvusi bibliotekos knygų skaitytoja, dabar mokytoja Ingrida Ivanauskaitė iš Molėtų krašto. Sodybos šeimininkė Laura Jierkytė-Narvidė sėdi pirmoje eilėje iš kairės.
Mantas ir Laura Narvidai uždarbiavo užsienyje, bet savo gyvenimo laimę susikūrė grįžę į gimtuosius Kratiškius. Pirktą seną sodybą jauna šeima pavertė šiuolaikiškais jaukiais savo svajonių namais. Pildosi Lauros vaikystės svajonė – kuriamas savitas zoologijos sodas. Laura Jierkytė-Narvidė – ūkininko žmona, dviejų vaikučių mama, Kratiškių kaimo bendruomenės pirmininkė, seniūnaitė, grožio puoselėtoja, konditerė. Visi tik ir veržiasi pas ją į svečius.

Kratiškių kaimo bendruomenės pirmininkė, seniūnaitė Laura Jierkytė-Narvidė pasakoja: Kratiškiai – nemirštantis kraštas. Jaunos šeimos perka sodybas, kuriasi. Kaime imasi verslo.

Narvidai, kaip daugelis vietinio jaunimo, taip pat uždarbiavo užsienyje. Pinigų netaškė, taupė, nes visą laiką svajojo sugrįžti atgal į gimtinę. Laura ir Mantas – vietiniai. Vyras – ūkininkas. Augina mėsinius galvijus.

- Aš irgi kuriu savo ūkį.Triušiai, tarakonai, sraigės, žuvytės, papūgėlės, vištos, kalakutai, žąsys, antys, fazanai, balandžiai. Mano vaikystės svajonėse buvo zoologijos sodas, – šypteli Laura.

Moteris turi ir daugiau pomėgių. Kūrybiškumą žadina šeima. Sūnelio Beno pirmajam gimtadieniui reikėjo torto. Iškepė. Antras tortas – staigmena draugės gimtadieniui. Viešnios paragavo ir nebeatstojo. Taip Laura ir įsisuko į tuos tortus. Ji prie meno. Įvairiose šventėse vaikams ir suaugusiems kuria pramogą – piešinukais dekoruoja veidus.

- Nusipirkome Čepulių sodybą. Buvusių šeimininkų palikimas – tik obelis kieme, ąžuolas ir tvartas. Pagal savo skonį ir galimybes pertvarkėme sodybą. Pasodinome savo sodą, medelius, išsikasėme baseiną. Čia gyvename 10 metų. Auginame sūnų Beną ir dukrelę Miglę, – supažindina su savo vaikučiais Laura.

Tėveliai pasirūpinę pramogomis vaikams. Batutas, namelis, čiuožynės, supynės. Kiemas erdvus. Kiekvienas kampelis – grožio oazė. Lyg vasaros gėlynai visur skleidžiasi Lauros fantazija. Štai tos keturios kriaušės. Labai įdomiai suformuotos. Kelkraščio puošmena.

Iš balandinės ištrūksta balandis, nutūpia čia pat ant senutėlio tvarto stogo ir žvalgosi į šalis. Sparnuočių pasimatymas ar bus?..

Lauros gražuoliai dekoratyviniai paukščiai – už tvarto.

- Mano choristai kalakutai. Ar žinote, kaip reikia jiems diriguoti? – Laura suploja rankomis ir suskamba kalakutų choras.

Tuoj prisistato žąsis. Ponia. Plunksnos banguotos. Išdidi. Ir smalsi. Laura supažindina: skudurinė, dar vadinama Sevastopolio žąsis. Ne vienintelė. Dar kelios atkrypuoja.

- Kažkada čia buvo daržai. Kai atsikraustėm, jie nyko ir nyko, – kalba Laura .

Jos paukščiai turi originalius namus. Gražuolių bramų, Lauros mylimiausių, apartamentai tarp spygliuočių medžių. Veislinių vištų kolekcijoje – gegutiniai, auksiniai kurapkiniai, pilkakaliai tik demonstruoja savo grožį – liepsnojančias skiauteres, vainikuotas kojas, garbanas, spalvas. Tik baltos ir juodos šilkinės vištelės – nedrąsios, kuklinasi, bet ir jas šeimininkė išprašo iš būsto. Tai darbštuolės. Peri ir peri.

Perekšlės po pievą jau gano savo jauniklių vadas. Bėgikai ančiukai ūgtelėję. Būriu neria į tvenkinį atsivėsinti. Viena vištelė šeimininkei rodo prieraišumą – nutūpia ant Lauros rankos ir sukioja savo kuodą į šalis. Iš kur tokia puikorėlė? Kaip ir visi...

- Iš parodų, mugių, augintojų... – vardina paukščių kelius Laura. Ir neslepia: – Prisiperku, o paskui galvoju: kur dėsiu? Norisi kuo įvairesnių paukščių veislių. Bet jie nesutinka tarpusavyje: pešasi, mušasi, todėl apsistojau ties viena rūšimi.

Fazanų pora ir balandžiai karaliauja išskirtinėje pilyje. Jie mėgaujasi savo erdve ir nepriklausomybe.

Paukščiai čia ir žiemoja.

Benas ir Miglė veda pas savo augintines sodo sraiges. Sraigės įsikurūsios aptvare. Benas ir Miglė atsakingi, kad sraigėms netrūktų maisto.

- Mano planuose – afrikinė sraigė, – Laura augina dar vieną svajonę.

Lauros dekoratyvinius paukščius lanko Kratiškių daugiafunkcio centro darželinukai, mokinukai. O praėjusį ketvirtadienį gausus būrys svečių į Narvidų sodybą atgužėjo iš vietos bibliotekos. Vyriausioji bibliotekininkė Aldona Vaičikauskienė Narvidų sodyboje vedė įdomų ir netradicinį renginį – vasaros skaitymus.

Svečius svetingai sutiko, po paukščių karalystę vedžiojo ne tik namų šeimininkė Laura, jos vaikučiai Benas ir Miglė, bet ir senolė kalytė Pupa. Pavėsinėje svečiams čiulbėjo papūgėlės, o čia pat tvenkinyje visų norus gaudė auksinės žuvelės.

Madagaskaro tarakonas irgi iškišo savo galvą ir panoro su paropinėti po Lauros delną ir su visais susipažinti.