Tragedija Tytuvėnuose

Tragedija Tytuvėnuose

Tragedija Tytuvėnuose

Ugnis niokojo vienuolyną ir bažnyčią

Vakar Kelmės rajono Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčią ir bernardinų vienuolyno ansamblį niokojo liepsnos ir laistė žmonių ašaros. Nudegė du milijonus litų kainavęs restauruoto vienuolyno stogas, suniokotas už dešimt milijonų restauruotas vienuolynas, apdegė bažnyčia. Liepsnose lydėsi bažnytinio paveldo lobiai, sudegė vertybės, kurių atkurti neįmanoma.

Regina MUSNECKIENĖ

Gaisrą pajuto klebonas

Gaisras kilo praėjus porai dienų, po to, kai Kultūros paveldo departamentas pasidžiaugė, jog Tytuvėnų vienuolyno ansamblis saugus po nauju stogu ir kad jį aplenkė gaisrai.

Apie nelaimę Tytuvėnuose Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiams šešiolika minučių po keturių pranešė tytuvėniškė moteris. Antras pranešimas gautas po pusvalandžio.

Restauruotame vienuolyne įrengtoje klebonijoje nuo Kalėdų gyvenantį Tytuvėnų parapijos kleboną Rimantą Žaromskį apie ketvirtą valandą nakties pažadino triukšmas virš lubų. Virš jo būsto yra malkų saugykla. Atrodė, jog kažkas mėto malkas.

Atitraukęs lango užuolaidą klebonas išvydo gaisro pašvaistę. Išėjęs į lauką pamatė, jog dega naujasis vienuolyno stogas. Paskambino vienuolyne įsikūrusio Piligrimų centro direktoriui Pranui Jurkaičiui ir parapijiečiams.

Ugniagesiai pritrūko vandens

Pranešimą apie gaisrą gavę ugniagesiai nuskubėjo prie vienuolyno. Pasak Kelmės valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos viršininko Stasio Kvietkaus, vienuolyno stogas jau baigė degti. Gali būti, jog prieš pastebint gaisrą, ugnis pastogėje šeimininkavo jau keletą valandų ar net nuo vakaro. Pro molines stogo čerpes liepsna galėjo neprasimušti.

Priešgaisrinė signalizacija arba buvo išjungta, arba nebuvo išgirsta. Nepatvirtintais duomenimis, vertingą objektą saugojo vietinė signalizacija.

Sukviesti kitų Kelmės rajono komandų ugniagesiai. Vėliau atvyko Šiluvos, Šiaulėnų, Šiaulių priešgaisrinės valdybos ugniagesių komandos, du keltuvai ir gaisro gesinimo koordinavimo štabas su visa įranga.

Kadangi gaisrui gesinti buvo naudojamas ir vandentiekio vanduo, nukrito jo lygis. Buvo išjungti visi vandens gerinimo įrenginiai. Teko tiesti tinklus į netoliese esantį vandens telkinį.

Kai kurių ugniagesių operatyvumui pakenkė ir tai, kad reikėjo atšildyti gaisrinės automobilius.

Iš vienuolyno ugnis persimetė į bažnyčios pastogę. Pro skardinį prieš kelis šimtus metų dengtą bažnyčios stogą veržėsi dūmai, o pro stoglangius — liepsnos. Keltuvais iki stoglangių pakelti ugniagesiai pylė vandenį. Ugnį pavyko sutramdyti tik popietę.

Nuostoliai — milijoniniai

Gaisras padarė milijoninius nuostolius. Nudegė naujas, du milijonus litų kainavęs restauruoto vienuolyno stogas. Suniokotos patalpos antrajame aukšte. Įgriuvo perdangos. Labiausiai nukentėjo Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejus ir jo eksponatai. Sulietos vandeniu antrajame aukšte, arčiau muziejaus, buvusios celės. Apgadintos ir pirmajame aukšte esančios patalpos.

Muziejuje buvo eksponuojami liturginiai reikmenys iš Šiaulių vyskupijos bažnyčių, paveikslai, skulptūros.

Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio vadovas Rytis Budrys sakė, kad muziejuje visi eksponatai sudegę arba išsilydę. Paveldo saugotojai dar tikėjosi, jog bus įmanoma bent metalinius eksponatus restauruoti, tačiau po gaisro įėjus į muziejų, teko nusivilti.

Pasak R. Budrio, iš viso Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ir bažnyčios ansamblyje buvo saugoma 350 registro numerį turinčių kultūros paveldo vertybių. Neregistruotų vertybių galėjo būti ir daugiau. Mat saugumo sumetimais Tytuvėnuose buvo laikomos ir kitų aplinkinių bažnyčių vertybės. Jos perduodamos saugoti klebonui surašant perdavimo aktą.

Gesinant degančią bažnyčios pastogę sulietas vandeniu bažnyčios vidus. Paveikslus, skulptūras ir kitas kultūros paveldo vertybes pradėta evakuoti, vos tik buvo saugu patekti į bažnyčios vidų. Tačiau manoma, jog gaisras padarė ir čia laikytoms vertybėms poveikį. Mat daugelis sulieti vandeniu ir aprūkę. Didesnio poveikio nepadaryta fundatorių Valavičių paveikslams.

Gelbėjo vietos gyventojai

Prie degančios savo šventovės nuo pat paryčių traukė būriai tytuvėniškių. Jie baiminosi, kad ugnies gali neatlaikyti bažnyčios stogo konstrukcijos. Tada Tytuvėnus ištikusi nelaimė padvigubėtų.

Prižiūrimi teisėtvarkos pareigūnų vietos gyventojai kartu su klebonu nukabinėjo paveikslus, gelbėjo kitas bažnytines vertybes ir nešė į saugią vietą. Kiti sėmė vandenį iš sulietų patalpų.

Po vidurdienio užgesinus degančią bažnyčios pastogę ir išnešus vertybes, darbą pradėjo tyrėjai.

Iš Vilniaus atvyko Gaisrinių tyrimo centro ekspertai, apskrities ir vietos kriminalinė policija, prokurorai. Tiriamos įvairios versijos. Neatmetama ir tyčinės veikos.

Vienuolyno pastate yra centrinis šildymas. Katilinė rūsyje. Gaisro židinio zona — palėpėje. Specialistai aiškinasi, kas šioje vietoje galėjo sukelti gaisrą.

Ekspertai nustatys, ar bažnyčią šiuo metu galima ir ar saugu eksploatuoti. Jau sekmadienį dėl gaisro ašarų negalėjęs sulaikyti Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis ketina aukoti Šv. Mišias, kad paguostų ir sutelktų žmones.

Restauruotas prieš pusmetį

Restauruotas turizmo reikmėms pritaikytas vienuolynas ir jame įkurtas Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejus bei Piligrimų centras atidarytas praėjusių metų birželio mėnesį.

Vienuolyną restauravo UAB „Restauracija“ bei jo partnerė kelmiškė P. Račkausko firma „Agrotech“. Restauruoti bei vienuolynui pritaikyti turizmo reikmėms iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirta per dešimt milijonų litų.

Dar pora milijonų litų išleista pakeisti vienuolyno stogams. Stogus dengė UAB "Pireka". Nauji stogai buvo finansuojami Kultūros paveldo departamento ir Privatizavimo fondo lėšomis. Stogai baigti dengti praėjusių metų lapkričio mėnesį.

Tytuvėnų sakralinis ansamblis patenka į Palaimintojo Jono Pauliaus II Piligrimų kelio programą.

Mintys įvairios

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė „Šiaulių kraštui sakė: “Apninka pačios neigiamiausios mintys. Gal tai tik sutapimas, kad pasidžiaugus naujais stogais, įvyko tragedija? Gal restauruojant buvo kas nors netaip padaryta? Bet juk darbus priėmė valstybinė komisija. Tai didžiulis materialus ir kultūrinis nuostolis. Tačiau privalome išsaugoti bent tai, kas liko. Jei susitelksime, vėl atstatysime vienuolyną.„

Ekstremalių situacijų komisijoje tartasi, kaip užkonservuoti nuniokotą vienuolyno pastatą, kad žiema jam dar labiau nepakenktų. Iš karto pradėti atstatymo darbus nėra galimybių, nes nėra lėšų.

Redakcijos žiniomis, pastatas buvo apdraustas visai sumai, kuri išleista jį atstatant.

Premjeras linkėjo stiprybės

Premjeras Andrius Kubilius padėkojo ugniagesiams už  darbą, o Tytuvėnų žmonėms linkėjo stiprybės.

„Tai — didelė ir skaudi nelaimė mums visiems. Esu tikras, kad ekspertai operatyviai ir kvalifikuotai ištirs visas gaisro kilimo priežastis ir aplinkybes. Dėkoju visiems ugniagesiams ir gaisro gesinimo štabui už jų pasiaukojamą darbą, o Kelmės rajono savivaldybės žmonėms ir ypač Tytuvėnų parapijai ir jų tikintiesiems linkiu stiprybės išgyvenant šią tragediją“, - sakė Premjeras A. Kubilius.

Važiuos pas premjerą

Kelmės rajono meras Kostas Arvasevičius šiandien ketina susitikti su kultūros ministru. Pirmadienį vyks pas premjerą Andrių Kubilių. Prieš tai reikės apskaičiuoti, kiek lėšų reikės pastatui konservuoti. Pinigų prašys iš Vyriausybės rezervo fondo. Tikimasi, jog dalį lėšų skirs rotariečiai.

Meras jau buvo susitikęs su draudimo bendrovės atstove. Jeigu draudimas padengs nuostolius, po pusmečio galėtų prasidėti vienuolyno ir bažnyčios atstatymo darbai.

NUOSTOLIAI: Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne kilus gaisrui sudegė apie tūkstantis kvadratinių metrų vienuolyno stogo, apdegė bažnyčios stogo medinės konstrukcijos, nukentėjo vienuolyno sienų freskos.

VYSKUPAS: Šiaulių vyskupą Eugenijų Bartulį vakar žmonės matė nelaikantį ašarų. Tuoj po penktos ryto jis jau buvo Tytuvėnuose.

PAJĖGOS: Vienuolyno stogo ugniagesiams nepavyko išgelbėti. Ugniai persimetus į bažnyčią, visos pajėgos mestos bažnyčios pastogei gesinti.

 

DŪMAI: Iki vidudienio bažnyčios bokštai skendėjo dūmuose.

KAMINAI: Virš bestogio vienuolyno kyšojo tik kaminai.

NETEKTIS: Vienuolyne buvusiame bažnytinio paveldo muziejuje ugnis viską sunaikino.

KLEBONAS: Tytuvėnų parapijos klebonas Rimantas Žaromskis, tik išgirdęs triukšmą virš savo būsto, išsigelbėjo.

UGNIAGESIAI: Gaisrą gesino jungtinės apskrities ugniagesių pajėgos.

MUZIEJUS: Tai, kas liko iš Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejaus.

TALKININKAI: Tytuvėniškiai po gaisro ėmė tvarkyti savo bažnyčią, semti vandenį, sausinti vidų.

Jono TAMULIO, Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.