Tradicinė aludarystė atgimsta jaunų žmonių idėjose

J. Grubinskaitės nuotr.
Tai – tik maža dalis „Širvėnos bravoro“ darbuotojų“: Tomas Cesevičius, Daividas Kurlis, Audrius Pelanis, Simonas Gutautas.
Rugsėjo 2-3 dienomis į Čepukų kaime įsikūrusį „Širvėnos bravorą“ rinkosi alaus mėgėjai. „Dundulio koštuvių“ festivalio tikslas – tradicinės aludarystės puoselėjimas. Tai – išskirtinio pažinimo renginys, skirtas įmantraus skonio mėgėjams, kuriame netrūko kūrybinių edukacijų, muzikos kiekvieno skoniui, juoko ir gardžios putos.

Aludarystė paveldima

„Širvėnos bravoras“ – 12 metų veikianti lietuviško kapitalo alaus gamykla, kurioje gaminama gira ir per 35 įvairiausio skonio alaus rūšių, pagaminto alaus kiekis per metus siekią 300 – 400 tūkstančių tonų. Gamyklai vadovauja Tomas Cesevičius, o vietoje gaminamą alų vadina „Dundulio“ alumi. Visos receptūros ir skoniai „gimę“ „Dundulių“ mintyse, „nusėda“ į bravoro talpas brandintis.

Gamykla pastatyta 1991 metais, ją įkūrė trys biržiečiai draugai – du iš jų „Biržiečių žodis“ sutiko „Dundulio koštuvėse“ – Petras Jurkonis ir Saulis Zalinkevičius. „Įmonę įkūrėme, turėdami idėją, o Petras buvo geriausias apylinkių aludaris. Geras aludaris – pusė sėkmės. Daug investavome, kūrėme, darėme, net Petro medžiai, kuriuos sodino savo rankomis, išlikę. Gyvavome 15 metų“, – pasakojo S. Zalinkevičius.

P. Jurkonis, mįslingai šypsodamasis, prisiminė tuos laikus, kai aludarystė buvo jo pašaukimas: „Pradėjome nuo labai mažų kiekių, po to pasipylė užsakymai iš visos Lietuvos, šalia gamyklos veikė vietinis baras, kuriame šeštadienio vakarai nepraeidavo be dainų ir šokių“.

Pasak apskričių vadybininko Daivido Kurlio, dabartinis „Širvėnos bravoras“ sujungė daugybę bendraminčių iš visos Lietuvos, kurie vienaip ar kitaip sieja save su aludaryste. Profesijų įvairovė stebina – čia, maišant misą, galima sutikti nuo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų iki archeologų ar dailininkų.

„Geresnio kolektyvo net neįsivaizduoju. Esame skirtingų profesijų atstovai, visi turime bendrą tikslą – puoselėti tradicijas, kurios niekaip nesusijusios su pinigais. Net karščiausios diskusijos – kaip padaryti geresnį alų – baigiasi bendru bokalų pakėlimu“, – šypsojosi D. Kurlis.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com