
Naujausios
Tikrasis įvaizdis – Saulės mūšyje
Kur ir kaip vyko Saulės mūšis? Seržanto majoro Alvydo Tamošiūno nuomone, viena iš perspektyviausių mūšio vietos versijų – Šiaulėnai Radviliškio rajone. „Šiuo metu įvardijama apie 20 mūšio vietų versijų. Kai kur be didesnių diskusijų pastatyti užrašai, kad būtent čia vyko mūšis“, – stebisi A. Tamošiūnas. Jo nuomone, Šiauliai savo įvaizdį turėtų sieti su pergale Saulės mūšyje, o miesto gimtadienis prasidėti karybos paradu.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Kariškos įžvalgos
Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje rugsėjo 29 dieną Saulės mūšio vietos versiją pristatys istorikas Tomas Baranauskas. Jo pranešimo tema „Saulės mūšis – 780 metų“.
Renginyje Saulės mūšio nugalėtojų ginkluotę pristatys joniškiečių karybos istorijos klubas. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų vyriausiasis puskarininkis seržantas majoras Alvydas Tamošiūnas perskaitys istoriškai rekonstruotą Saulės mūšyje išgyvenusio Kalavijuočių ordino riterio laišką Vokiečių ordino didžiajam magistrui. Bus demonstruojamos XIII amžiaus kalavijuočių ir kryžiuočių ginklų kopijos.
Renginys organizuojamas Radviliškyje, nes tema suksis apie vieną iš, A. Tamošiūno nuomone, perspektyviausių mūšio vietos versijų – Šiaulėnus.
– Koks gali būti kariško žvilgsnio indėlis nagrinėjant Saulės mūšio istoriją?
– Apie karą geriausiai išmano kariai. Jie dažniausiai žiūri į mūšį per praktinę prizmę. Jei karys domisi ir gilinasi į istoriją, galima išspausti ir netikėtų įžvalgų.
Profesionalus karys žino fizines, psichologines žmogaus galimybes, jas įvertina ypatingo streso aplinkoje.
Bandykime įvertinti kalavijuočių įveiktus atstumus. Vyko didelė kariuomenė, dauguma žygio dalyvių buvo pėsti, sunkiai ginkluoti. Turėjo judėti ir nemažas karavanas gurguolių su maisto atsargomis, ginklais, palapinėmis. Vedlių vedama kolona, ko gero, judėjo siaurais miško takeliais, judėjimą apsunkino upeliai, be to, regionas pelkėtas.
Priekyje visada eidavo žvalgai, naktį budėdavo sargyba, logistai iš vakaro turėdavo įrengti stovyklą, ryte ją išardyti. Žygio dalyviai per dieną galėjo judėti apie 20–25 kilometrus. Tai turėjo būti labai varginantis žygis ir dalyvių moralė galėjo būti ne aukščiausia. Todėl greičiausiai ir pašlijo vienybė, jos nuvargintiems atėjūnams pritrūko mūšio išvakarėse bei mūšio dieną.
Yra ir daugiau momentų, kuriuos kariai vertintų kiek kitaip.
Veido paieškos
– Dalyvavote Kauno pilies šturmo rekonstrukcijoje. Gal vieną dieną bus atkartotas ir Saulės mūšis?
– Kodėl gi ne? Saulės mūšio rekonstrukcija turėtų būti bent jau Šiaurės Lietuvos tikslas.
Kaune buvau lietuvių būrio vėliavnešiu. Prieš renginį aprengė šarvais. Vieną karį rengia du žmonės. Karys pradedamas rengti nuo kojų, užtrunkama 15–20 minučių.
Tapęs viduramžiu kariu, pradėjau suvokti šarvų svorį, mobilumo galimybes, matymo lauką, ko niekados nebūčiau supratęs iš vadovėlių, filmų.
Prieš atsisėsdamas turi įvertinti, ar bus, kas padės atsistoti. Geriausias būdas ilsėtis, taupyti jėgas, dėvint šarvus, yra gulėti, bet, būdamas vienas, kažin ar beatsikelsi...
Turėjome suvaikščioti į tualetą iki įlįsdami į šarvus, nes vėliau techniškai nebeįmanoma to padaryti. Sakoma, kad viduramžių kariai dvokdavo iš tolo, ir dabar aišku, dėl ko.
Nebegali greitai bėgti, kopti į kalną ar lipti laiptais. Buvo juokinga stebėti, kaip „pikti“ kryžiuočiai, vienas kitą stumdami, iš lėto puolė lietuvius, esančius kalno viršuje.
Masinės apgulties veiksmuose dalyvavo daug savanorių. Lietuvių pusėje kariavo politologas docentas su studentais. Manau, kad jiems tai buvo įsimintiniausia istorijos paskaita.
– Kokią matote Saulės mūšio įprasminimo viziją?
– Šiauliai kildina savo vardą iš pergalės ir kažkodėl tebeieško savo veido. Miestui kaip ir 780 metų, o bando savo įvaizdį realizuoti per pramonę, saldainius, alų. Kur dingsta tie viduramžiai?
Miesto gimtadienis turėtų prasidėti kariniu paradu, karybos istorijos klubų pasirodymais. Ar dar kuris Lietuvos miestas turi pergalės pavadinimą?
Skaičiau apie diskusijas dėl miesto veido. Kodėl į diskusijas nekviečiami kariai? Šiauliai – vienintelis miestas, turintis karinį aerodromą, kuris nepertraukia veiklos nuo tarpukario. Kodėl neprisimenama Felikso Vaitkaus „Lituanica II“, įveikusi Atlantą? Šis lėktuvas skraidė Šiaulių padangėje ir buvo sovietų sunaikintas Šilėnų pelkėse.
Kodėl Šiauliai neakcentuoja 1919 metų pergalės prieš bermontininkus? Kiek šiauliečių žino apie priemiestyje išlikusią tarpukario lietuvišką fortifikaciją? Ar žino, kur yra išlikusi spėjama dirižablio parkavimo infrastruktūra? Objektus negailestingai naikina laikas ir žmonės.
Kiek šios temos išplėtotos miesto muziejuose? Vilnius, Kaunas, Klaipėda savo istoriją pristato nuo pat ištakų. Kiti sakys, kad šiuose miestuose yra pilys. Pastatykime medinę pilį ant Salduvės: Anykščiuose juk pilis statoma.
Šiauliuose nėra nė vieno karybos istorijos klubo. Entuziastai save realizuoja kituose miestuose. Ko gero, miesto požiūrį į karybos istoriją atspindi Juozo Kumpio vandalų apniokotas kapas. Vienintelis Nepriklausomybės kovose žuvęs karo lakūnas palaidotas būtent Šiauliuose.
Šiaurės Lietuvos istoriją galėtume pristatyti pastatydami modernų karybos muziejų. Tai būtų traukos objektas ir miesto akcentas.
Kas laimėjo Vaterlo?
– Tarnavote Belgijoje. Kokios patirties parsivežėte, lankydamas istorinius objektus?
– Dažniausiai istorija pristatoma be ideologijos: Napoleonas rodomas kaip žymus karvedys, net jei ir pralaimėjo. Ne veltui dauguma žino, kas pralaimėjo Vaterlo mūšį, bet mažai žino, kas laimėjo.
Vaterlo mūšio įprasminimą pavadinčiau vienu įspūdingiausiu Vakarų Europoje. Šalia mūšio lauko supiltas milžiniškas dirbtinis pylimas su monumentu. Greta stovi didelė salė su 360 laipsnių kampo paveikslu. Susidaro įspūdis, kad esi mūšio epicentre. Veikia moderni kino salė, amfiteatras. Naudojant šiuolaikines technologijas, pateikiama mūšio eiga, veiksmų dinamika, kariuomenių atliekami manevrai.
Paviljone galima apžiūrėti vaškines figūras: prie žemėlapio palinkęs susimąstęs Napoleonas, kovingai nusiteikęs mūšio nugalėtojas Velingtonas.
Šalia esančiose tavernose gali atsigerti arbatos Vaterlo puodelyje, ragauti Napoleono kepsnį.
Kartą per metus beveik savaitei čia suvažiuoja istorijos rekonstruktoriai iš visos Europos atkurti mūšį. Susirenka tūkstančiai žiūrovų. Kodėl negalime padaryti ką nors panašaus Šiaurės Lietuvoje? Įprasmintume visas lietuvių pergales: nuo Saulės mūšio iki 1919 metų pergalės prieš bermontininkus, galbūt įtraukiant ir 1949 metų LLKS suvažiavimą.
Karyba visada buvo traukos objektas. Lenkijoje vykstanti Žalgirio mūšio rekonstrukcija nurodoma Europos renginių kataloguose, kalendoriuose, suvažiuoja tūkstančiai dalyvių, keliasdešimt tūkstančių žiūrovų, vyksta tiesioginė transliacija per televiziją. Daugybė lietuvių dalyvauja Žalgirio mūšio minėjimo renginiuose Lenkijoje, o Jauniūnuose Saulės mūšio minėjime randi vos kelis dalyvius.
Kas tuomet ne taip su mūsų Saulės mūšiu? Gal nemokame tinkamai pristatyti pasiektų pergalių?
Dabartinės Lietuvos kariuomenės kariai jau seniai lanko Lietuvos teritorijoje vykusių mūšių vietas, klauso pristatymų, pasakojimų, būna parengti lauko maketai, schemos. Tokią praktiką teko stebėti ir Vakarų šalyse.
Asmeninės nuotr.
VĖLIAVININKAS: Alvydas Tamošiūnas Kauno pilies šturmo inscenizacijoje tapo vėliavnešiu. Šalmą davė pasimatuoti ir sūnui Ąžuolui.
ASMENYBĖ: Istorinės rekonstrukcijos renginiuose dalyvauja nemažai profesionalų karių. Vytauto Didžioje rolę tiek Lietuvoje, tiek užsienyje atlieka Kauno įgulos karininkų ramovės viršininkas majoras Donatas Mazurkevičius.
KARYS: Alvydas Tamošiūnas su XIV amžiaus elitinio Lietuvos kario apranga, ekipuote ir ginkluote, kuri svėrė apie 25–35 kilogramus.