Socialinės paramos rėtis atsijoja grūdus nuo pelų

Socialinės paramos rėtis atsijoja grūdus nuo pelų

Socialines pašalpas perdavus skirstyti ir mokėti savivaldybėms pastebimas akivaizdus pašalpų gavėjų sumažėjimas. Jau svarstoma, kur bus galima panaudoti sutaupytas lėšas.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Sutaupė 830 tūkstančių litų

Nuo metų pradžios socialinės pašalpos teikimas perduotas savivaldybėms vykdyti kaip savarankiška funkcija. Ji turi daugiau galimybių tikrinti, ar pašalpą žmogus gauna pagrįstai, išmokas skirti tikslingiau – tam, kam tikrai jų reikia.

Šiaulių miesto socialinės paramos skyriaus vedėja Irena Kiurienė sako, jog socialinės pašalpos gavėjų sumažėjo.

Palyginti su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu, vien sausio mėnesį 2013 metais buvo 6303 socialinių pašalpų gavėjai, šiemet sausį – 4346. Per pirmą pusmetį socialinėms išmokoms buvo numatyta skirti 5 milijonus 800 tūkstančių litų, tačiau faktiškai išmokėta 4 milijonai 970 tūkstančių litų. Šiaulių miesto savivaldybė per pusmetį jau sutaupė 830 tūkstančių litų.

„Pasikeitus įstatymui daugiau teisių suteikta savivaldybėms. Gauname daugiau informacijos apie socialiai remtinus asmenis iš Valstybinės darbo ispekcijos, Darbo biržos, Darbo inspekcijos, sužinome iš muitinių, kad asmenys verčiasi kontrabanda“, – vardijo I. Kiurienė.

Socialinės paramos gavėjų sumažėjo ir dėl to, kad asmenys, gaunantys piniginę socialinę paramą ar kompensacijas, pasitelkiami visuomenei naudingai veiklai atlikti.

Skundžia ir be reikalo

Socialinės paramos skyriaus vedėja pažymi, jog suaktyvėjo bendruomenės nariai. Jie informuoja skyrių apie pašalpos gavėjus, galimai gaunančius neteisėtas pajamas, gyvenančius su sugyventiniu, užsiimančius nelegalia veikla.

„Pasitaikė atvejų, kai skundė net tuos asmenis, kurie pas mus paramos negauna. Tačiau yra skundų, kurie iš tikrųjų pasitvirtino“, – komentavo I. Kiurienė.

Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų centre įdarbinta papildomai darbuotojų, kurie rašo buities tyrimo aktus. Pagal naująją tvarką jie rašomi nebe kritiniu atveju, bet kilus įtarimams. Darbuotojai apsilanko namuose, įvertina gyvenamąją vietą, kokias pajamas asmuo gauna, su kuo gyvena.

„Tai taip pat turi didelę reikšmę pašalpų gavėjų sumažėjimui“, – pažymi I. Kiurienė. Jei žmogus atsisako įsileisti į savo namus, pašalpos mokėjimas jam iškart nutraukiamas.

Sutaupytos lėšos – socialinėms programoms

Šiaulių rajono socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotojos Silvos Timinskienės pateiktais duomenimis, liepos 1 dieną pašalpų gavėjų Šiaulių rajone buvo 2932. Palyginti su 2013 metų gruodžio mėnesiu – sumažėjo 529 asmenimis.

„Jau dabar aišku, kad galimybių sutaupyti tikrai bus, – patikino S. Timinskienė. – Savivaldybės administracija metų pabaigoje spręs, kur panaudoti lėšas.“

Jos manymu, pagrindinė socialinių pašalpų gavėjų mažėjimo priežastis – seniūnijose visuomeniniais pagrindais sudarytos Piniginės socialinės paramos skyrimo komisijos (tarybos). Jos svarsto klausimus dėl paramos teikimo ir mokėjimo. Jei asmuo neatvyksta į komisijos svarstymą, pašalpos mokėjimas nutraukiamas.

Nustatyti atvejai, kada gauta išmoka naudojama ne pagal paskirtį, t. y. girtaujama. Tokių situacijų būdavo ir anksčiau, tačiau dabar yra daugiau kontrolės priemonių.

Prabangos nerado

„Bendruomenės nariai nebetyli. Nors skundų nėra daug, bet tai žingsnis į priekį, kad žmonės nebetoleruoja, nebijo įvardinti besinaudojančių socialinės sistemos spragomis“, – sakė S. Timinskienė.

S. Timinskienė pripažįsta, kad nesant informacijos duomenų bazėse ne visada galima nustatyti tikrą žmogaus turtinę padėtį, tačiau iš seniūnijų dar neteko girdėti atvejų, kad atvykus į namus būtų rasta prabanga, nors žmogus gauna socialinę pašalpą.

Tokių situacijų pasitaikė Akmenės rajone, kuri buvo tarp penkių eksperimentinių savivaldybių, kurios pirmosios savarankiškai skirstė paramą nepasiturintiems. Ten pas ilgalaikius bedarbius rasti plazminiai televizoriai, penktos klasės BMW automobiliai.