Skun­dų savivaldybė

Skun­dų savivaldybė

Skundų savivaldybė

Dabartinės Šiaulių miesto tarybos kadencija eina į pabaigą, o kur įgyvendinti projektai ir darbai miesto labui? Politikai ginasi, kad projektai stringa dėl skundikų kaltės. Jie esą užverčia teisėsaugos institucijas nepagrįstais skundais, o kol vyksta tyrimai, darbai stoja. Vadinamieji skundikai aiškina ginantys viešąjį interesą.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Skundų rekordai

Bene didžiausias skundų rekordininkas Šiauliuose yra miesto Tarybos narys Artūras Visockas.

Pats save išsikėlęs, jokiai partijai nepriklausantis ir pirmą kadenciją Taryboje dirbantis politikas teisėsaugos institucijoms yra apskundęs ne vieną miesto valdžios sprendimą: dėl kuriamo Menų inkubatoriaus projekto, Viešojo logistikos centro, Šiaulių oro uosto plėtros plano, pro akis neprasprūdo vaizdinė reklama ant „Busturo“ autobusų, Gytarių ir „Romuvos“ progimnazijų renovacija. Jis Vyriausybės atstovui apskundė asocijuotas mokyklų bendradarbiavimo sutartis ir kitas, jo manymu, negeroves.

Prokurorai ir STT darbuotojai nagrinėjo skundus, kilnojo popierių krūvas, kvietė Šiaulių miesto savivaldybės darbuotojus į apklausas, bet paaiškėjo, kad dauguma skundų buvo nepagrįsti.

Buvusiam merui – liūdna

Šiaulių miesto tarybos narys socialdemokratas, buvęs Seimo Antikorupcinės komisijos pirmininkas ir buvęs meras Vytautas Juškus skundus vadina šiukšlių nešimu iš savo kiemo.

„Visa tai vertinu kaip nepatyrimą politikoje. Negi negalima išsiaiškinti vietoje, būtina skųsti dėl smulkmenų?“ – klausė V. Juškus.

Pašnekovo nuomone, „skundikai“ siekia savų interesų – nori būti matomi, stengiasi, kad žmonės apie juos kalbėtų.

„Pažiūrėkime, kas atsitiko su Šiaulių menų inkubatoriumi. Yra galimybė šiam projektui gauti lėšų, tai reikia jį įgyvendinti“, – įsitikinęs V. Juškus.

„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė, kad beveik dvejiems metams įstrigus Menų inkubatoriaus projektui teismuose, projektas pabrango, o rangovas  pabėgo.

Laimėjusi teismus Šiaulių miesto savivaldybė turėjo iš naujo skelbti statybos darbų konkursą ir ieškoti naujų rangovų projektui.

V. Juškus pabrėžė, kad žmonės nejaučia jokios atsakomybės, nors dėl nepagrįstų skundų buvo patirta nuostolių.

„Visi Šiaulių projektai stoja. Lyg nebūtų gana skundų teisėsaugai, išplatinami pareiškimai Seimo nariams, kurie kaip ir kai kurie Tarybos nariai yra didžiausi populistai. Vieną dieną sutinka su projektu, kitą dieną – atvirkščiai. Nesuprasi, ko jie nori“, – stebėjosi V. Juškus.

Jis papasakojo, kad skundimo dvasia iš Šiaulių jau pasiekia ir ministerijas. Ten traukoma pečiais, nes atėjęs vienas Šiauliuose rinktas Seimo narys kalba viena, kitas Seimo narys – kita, trečias – trečia, o atvažiavęs meras dėsto dar ketvirtą nuomonę. „Liūdna dėl Šiaulių“, – apibendrino V. Juškus.

„Man irgi atrodė, kad turiu gaudyti vagis“

„Aš žmogus iš kaimo, o kaime skundikų niekas nemėgdavo“, – juokavo konservatorius, Tarybos narys Jonas Bartkus.

Jo nuomone, Tarybą miesto bendruomenė tam ir išrenka, kad ši atsovautų žmonių interesams ir sutardama tarpusavyje nuspręstų, kurie projektai turi būti plėtojami.

„Man tokie skundai primena sovietmetį. Kai vietoje būdavo nesutariama, važiuodavo „saulės“ parsivežti“, – ironizavo pašnekovas.

Dabar, anot jo, bandymas panaudoti jėgos struktūras, parodo tik politikų silpnumą. Jo nuomone, skundai prieštarauja demokratijos logikai. Tiesa, jis sutiko, kad nusikaltimų pasitaiko, bet jiems tirti yra teisėsaugos institucijos.

J. Bartkaus supratimu, Tarybos nario veikla turėtų būti nukreipta į kūrybą, į rezultatą, o ne skundus.

Skundus J. Bartkus aiškina nepatyrimu.

„Tai – jaunų politikų bėda. Kai aš buvau jaunas politikas, man irgi atrodė, kad svarbiausias mano darbas Savivaldybėje – gaudyti vagis, būti prokuroru“, – sakė politikas. Jam akis atvėrė konsultantas iš JAV, paaiškinęs, kad vagis turi gaudyti policija ir prokurorai, o politikai turi dirbti tam, kad miestas būtų gražesnis ir jaukesnis.

Kai viešasis interesas visai ne toks

"Tvarkietis" Tarybos narys Vidmantas Japertas siūlė išsiaiškinti, kas slepiasi po žodžiais „viešasis interesas“. Kartais, anot politiko, už  jų slypi konkretūs interesai su savanaudiškais motyvais arba skundžiama vien dėl proceso, siekiant susireikšminti.

„Blogiausia, kad miestas, kuriuo visi turėtume didžiuotis, skęsta blogos nuomonės apie jį liūne“, – sakė V. Japertas. Esą dėl to kalta liguista kai kurių politikų reakcija į vykstančius procesus.

Jo žodžiais, apskųstas Šiaulių viešojo logistikos centro kūrimo projektas turi visas prielaidas būti sėkmingai įgyvendintas, atsižvelgiant į Šiaulių oro uosto ir pramonės parko plėtrą.

„Žmogus, kuris nedalyvavo kuriant projektą ir nesupranta, ko siekiama šiuo projektu, jį ginčija. „Ekspertui“ su nuline kompetencija patarus, išbraukime projektą iš Šiaulių miesto strateginio plano ir atsisakykime jo kaip valstybei svarbaus ekonominio projekto. Tegul visi įrodinėjimai, kad Šiauliams viešasis logistikos centras yra būtinas, eina perniek“, – ironizavo pašnekovas.

A. Visockas nusivylęs

Viešojo logistikos centro projektą prokuratūrai apskundė Tarybos narys A. Visockas. Jo nuomone, išleista 600 tūkstančių litų studijai, kuri yra netiksli ir nepagrįsta. „Norėjau stabdyti projektą, kol nepadaryta didžiulė žala. Logistikos centrą turi statyti „Lietuvos geležinkeliai“, o ne Šiaulių miesto savivaldybė, – sakė A. Visockas.

Prokuratūra neįžvelgė būtinybės ginti viešąjį interesą dėl šio projekto. Pats A. Visockas įsitikinęs, kad prokurorai ieškojo, kaip nesigilinti į procesą ir paliko jį savieigai. Bet bent jau viešai tapo žinoma, kad „projektas yra tiesiog netinkamas nuo pat pradžių“.

A. Visocko nuomone, teismai neobjektyviai išnagrinėjo ir Menų inkubatoriaus pastato pirkimo peripetijas. Metamus kaltinimus, kad dėl jo skundo projektas pabrango ir buvo užvilkintas, A. Visockas kategoriškai atmeta: „Ne aš sustabdžiau projektą, o Viešųjų pirkimų tarnyba“.

Gal galima klausimus išspręsti kitais būdais?

A. Visockas tvirtino, kad į teisėsaugą kreipiasi tik po to, kai būna išbandytos visos kitos priemonės.

„Aš viską darau nuosekliai. Pirma, klausiu komitete, po to susirašinėju su Administracija, ir tik po to tenka kreiptis į teisėsaugą“, – sakė A. Visockas.

Jis tvirtino, kad geruoju iš Savivaldybės administracijos jis atsakymų negauna: „Administracijoje vyrauja požiūris: piemenėli, ko dabar nori?“

Mato pavojų sau

Tarybos narys konservatorius Aurimas Nausėda kai kuriuos skundus pasirašinėjo kartu su A. Visocku. Jis tiki, kad dalį projektų galima taisyti bendraujant. „Aš to ir siekiu rašydamas paklausimus merui, Administracijos direktoriui, kalbėdamas su Tarybos nariais ir telkdamas jų grupes“, – tvirtino politikas.

A. Nausėda nesutiko su jam klijuojama skundiko etikete.

„Norima pakenkti Tarybos nariams, kai kalbama tokiu stiliumi“, – mano pašnekovas. Savo veiklą jis apibūdino taip: „Viešinu Šiaulių miesto gyventojams ir spaudos atstovams informaciją apie galimus pažeidimus.“

A. Nausėda įžvelgia pavojų dėl savo veiklos: „Kalbėjimas, kad tie Tarybos nariai, kurie skundžia projektus ir daro žalą, gali patys patekti į prokuratūrą, yra psichinė prievarta.“

Jis priminė, kad Baudžiamajame kodekse yra numatyta atsakomybė už kišimąsi į viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą.

Privalo tirti

Šiaulių apygardos prokuratūros atstovas spaudai Martynas Povilaitis „Šiaulių kraštui“ pripažino, kad Tarybos narys A. Visockas yra vienas iš dažniausiai besikreipiančių į prokuratūrą.

Pagal įstatymą prokuratūra privalo patikrinti visus skundus. M. Povilaičio duomenimis, vien pernai buvo gauta 11 su Šiaulių miesto savivaldybe susijusių skundų, iš kurių 3 buvo patenkinti dėl viešojo intereso gynimo: du skundai – dėl vaikų teisių, vienas – dėl rinkliavos už išorinę reklamą. Šiemet buvo gautas vienas su Šiaulių miesto savivaldybe susijęs skundas, kuris dar nėra ištirtas.

Šiaulių apygardos prokuratūra pernai atsisakė tirti 61, šiemet – 17 skundų. „Atlikus aplinkybių patikslinimą nustatyta, kad skundai nepagrįsti“, – sakė M. Povilaitis.

Jono TAMULIO nuotr.

SKUNDAI: Artūras Visockas tvirtino, kad ne visi jo skundai baigėsi nesėkme. „Po prokuratūros įsikišimo šiemet pirmąkart „Busturas“ mokės rinkliavą už reklamą“, – pergale džiaugėsi politikas.

PAVOJAI: Tarybos narys Aurimas Nausėda dėl skundų įtaria galimą „psichinę prievartą“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VERTINIMAS: „Jeigu man dirbant meru, būtų šitaip skundžiama, nieko nebūčiau padaręs. Nei prekybos centrų, nei arenos“, – sakė buvęs Šiaulių meras Vytautas Juškus.

KŪRYBA: „Tarybos nario veikla turėtų būti nukreipta į kūrybą, o ne skundus“, – mano Tarybos narys Jonas Bartkus.

GYNIMAS: „Kai kvestionuojami Tarybos sprendimai ir teisėsaugos institucijos užverčiamos skundais – yra ne viešojo intereso gynimas, o kenkimas jam“, – mano politikas Vidmantas Japertas.