
Naujausios
Socialinis nerimas – dar vienas šeimos narys
Regina MUSNECKIENĖ
Neseniai rašiau apie kelmiškę Liuciją Kinderienę, priverstą gyventi iš 120 eurų pensijos visą mėnesį. Vis prisimenu ligotos moters akis ir neviltį jose.
Kai kitą dieną po pokalbio jai nunešiau lauknešėlį, viešai prabilti apie savo skurdą išdrįsusi moteris sakė, jog ne visi kaimynai jai pritarė. Klausė, ar tikrai jau taip blogai... Liucijos akyse buvo atsiradę dar daugiau nevilties ir netgi baimės... Bijojo aplinkinių pasmerkimo.
Padlaižiauti polinkį turintys lietuviai eina su nugalėtojais, o ne su vargetomis. Todėl dažnas užsienyje ar Lietuvoje šiek tiek prakutęs jaunikaitis demonstruoja savo turtus pirkdamas ne tai, kas būtina, o tai, kas sukuria turtingo žmogaus įvaizdį. Iš Anglijoje sunkiai uždirbtų pinigų ištaiso puotą visai giminei, kad galėtų pasigirti savo turtais ir gražiu gyvenimu.
Išspausdinus publikaciją „Guliašas iš beržo lapų“, kurioje ir aprašoma Liucijos situacija, savo požiūrį į gyvenimą Lietuvoje ir ligotos moters vargą išreiškė pusšimtis komentatorių.
Deja, ne visi Liucijos gyvenimą priėmė kaip faktą. Vieni klausinėjo, gal moteris nedirbo, neturi darbo stažo, kad tokia maža pensija.
Kiti tvirtino, jog reikia prispausti sūnų ir globotinius, kad padėtų motinai, nors globotiniai dar tik mokosi specialybės ir patys gyvena iš 150 eurų pašalpos, o sūnus ir pats vos užtenka atlyginimo išgyventi didmiestyje. Ne visi juk turime vaikus, kurie „draskosi“, kad padėtų motinoms.
Žinoma, žmonės turi teisę abejoti, svarstyti, klausti. Kai rengiau publikaciją, kalbėjau su esamomis ir buvusiomis Liucijos kaimynėmis. Jos tvirtino, kad moteris buvo labai darbšti. Tik ne visus darbštuolius valdžia ir Dievulis apdovanoja didelėmis pensijomis ir turtais.
Liūdniausia, kad daugelis naujosios santvarkos perauklėtų žmonių jau nebeteko ir gailesčio, nors iki šiol lietuviai labiausiai išsiskirdavo pavydu, kai kam nors sekasi, ir nuoširdžiu gailesčiu, kai ištinka nelaimė.
Liucija žino, kad Lietuvoje yra ir daugiau tokių varguolių kaip ji. Ji – ne viena. Ir kiti turėtų prabilti apie savo skurdą.
Kol dėstomos teorijos, vykdomos įvairios kovos su skurdu programos, pinigai, skirti skurdui mažinti, atitenka plepėtojams, o ne skurstantiems.
Sotiems bepigu malti liežuviais apie skurdą, kurio jie patys nepatiria. O varguolis ir toliau valgo Europos dovanotas kruopas, kurdamas darbo vietas labdaros dalintojams ir plepėtojams.
Tačiau dar baisesniu disonansu Liucijos tragedijai nuskambėjo publikacijoje „Didesnis apetitas kilo po atostogų“ aprašytas Šiaulių rajono valdininkų noras pasidvigubinti priedus prie solidžių beveik du tūkstančius eurų siekiančių algų.
Skurdžioje Šiaulių apskrityje daugelis inteligentų dirba už 500 eurų visą mėnesį. Varguolė Liucija Kinderienė tiek eurų gaus tik per keturis mėnesius. O čia, lydekai paliepus, man panorėjus – 500 eurų priedas prie priedo! Mat valdininkai labai pavargsta, dirba daug viršvalandžių. Tarsi viršvalandžių nedirbtų kiti inteligentai ir darbininkai.
Pas Kelmės rajono ūkininką surengta Lauko diena. Atvažiavo nemažai jo kolegų ūkininkų, su žemės ūkiu susijusių tarnybų atstovų. Bet labiausiai stebino Savivaldybės svita. Mano galva, tokiame renginyje užteko kad dalyvautų Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas, gal dar koks specialistas. Bet kur tau? Sugužėjo aukščiausi vadai, išskyrus merą. Atvažiavo net ir kultūros kuratorė.
Smagu. Groja gyva muzika. Apžiūrinėji sau limuzinus, klausaisi paskaitos, vaišiniesi troškiniu ir kitais skanėstais. Tuomet mintijau, kažin kas dar liko dirbti Savivaldybėje, kol aukštieji ponai „atidirbinėjo“ už darbo laiką, o gal ir už viršvalandžius. Ne darbas, o ištisa šventė! Ir atlyginimas – ne keli suvargę šimteliai eurų!
Kyla klausimas, ar šie žmonės tiek daug kartų vertingesni už mokytoją, gydytoją, inžinierių, mokslininką, auksarankį statybininką? Gal jie turi po devynias galvas, po aštuonias kojas ir aštuonias rankas? Gal jų para turi ne 24, o 40 valandų? Juk daugelis dar pluša ne tik Savivaldybėse, bet turi ir ūkiukus, ir versliukus.
Ar gali jie suprasti ir atjausti tokias liucijas? Ar paskirs joms bent po vienkartinę pašalpą iš Savivaldybėse sutaupytų socialinės paramos pinigų?
Prieš Seimo rinkimus žmonių nepritekliai tampa eikliu politikų žirgu, kuriuo galima išjoti į finišo tiesiąją. Per priešrinkiminius debatus visos partijos gieda „vieną himną iš vienos širdies“. Apie gyventojų pajamų didinimą, mokesčių mažinimą, gyvenimo gerinimą. Paprastas ir kiekvienam rinkėjui aiškus pažadas!
O jeigu visi gyventume gerai, kandidatai turėtų pasukti galvą, kuo sotųjį dar galima nustebinti. Visi jaustųsi laisvesni, protingesni – su tauta tektų diskutuoti, dalintis idėjomis, o ne pažadais.
Deja, šiandien daugelis šeimų ir vienišų žmonių gyvena su socialiniu nerimu. Jis tapęs tarsi dar vienu šeimos nariu.
Joseph Murphy knygoje „Jūsų neribota galia būti turtingiems“ teigia, jog mūsų gerovę lemia gebėjimas susitapatinti su prabangos ir didžiulių turtų šaltiniu. Esą vaizduotė ir savęs vertinimas išjudina pasąmonę ir verčia mus būti tokiais, kokius patys save įsivaizduojame.
Įsivaizduoti ir susitapatinti galima. Vieniems prabangos ir turtų šaltinis susitapatinimas su valdžia, kitiems – su verslu, tretiems – su greitaisiais kreditais.
Biblijoje sakoma, jog žmoniją supa didžiuliai turtai, jų atsargos kaip oro ir vandens yra neišsenkamos. Iš vandenyno gali semti vandens tiek, kiek nori. Vandenynas nė nepajus.
Valdžios misija būtų išmokyti tautą pasiimti tuos turtus ir išmintingai bei saikingai jais naudotis. Bet pirmiausia išmintinga ir kūrybinga turi būti pati valdžia.