
Naujausios
KOMENTARAS
Rinkėjo protesto sapnas
Loreta RIPSKYTĖ
Žurnalistė
Ryto saulė vos vos lenda pro storus debesis, regis, savo papilvių vilna braukiančius per medžių viršūnes.
Iš kelių dienų senumo laikraščio iškrenta lankstinukas. Vieną paėmęs į rankas, rinkėjas pamano radęs naudingos informacijos, nes užrašas liudija apie spausdinamus patarimus, kaip naikinti sodo kenkėjus. Amarus galima mirtinai „prigirdyti“ kokakola, „feiriu“ arba ūkiško muilo tirpalu, skruzdes – soda.
Tačiau toliau išlenda skaičius 52 ir kandidato į Seimą pavardė. Rinkėjo kairė akis ima trūkčioti. Netrukus veidas užkaista dar labiau, kai perskaito tolesnį tekstą, kuriame rekomenduojama atsikratyti „politinių kenkėjų“, o tai esą galima padaryti tik vieną dieną per ketverius metus. „Gal taip ir padaryti? – topteli mintis: – neaplenkiant išminčiaus Nr. 52.“
Rinkėjas nušveičia ir apsiauna batus, pasiima pasą, rinkėjo kortelę ir išeina iš dar nerenovuoto daugiabučio namo laiptinės. Jo namas nepateko tarp laimingųjų.
Lauke tyku tarsi prieš audrą. Net nešlama nė vienas lapelis. Tik aukšto klevo viršūnėje nutūpęs kranklys gergždžiu balsu sukrenkši, tarsi norėdamas pasijuokti iš kažkam rimtam pasirengusio žmogelio.
Rinkėjas pėdina gatve, nesutikdamas nė vieno praeivio, tik prasliūkina uodegą nukoręs šuo ir į pakrūmę šmurkšteli kažką įtartinai miauktelėjęs katinas. Ūmai net ima abejoti: gal ne tas rytas, ar ne ta šalis?.. Nors kaip taip galėtų būti?..
Priėjęs rinkimų apylinkės duris, vyras pradžiunga. Viduje būriuojasi keli pažįstami. Tokie pat keistai neramūs ir kartu pakylėti. Niekas neklausia, už ką balsuos ir nesileidžia į diskusijas, tik persimeta vienu kitu žodžiu apie gerą orą.
Tačiau visi vienas po kito net nepriėję prie balsavimo kabinos pasuka link balsadėžės ir paleidžia biuletenius kristi vidun. Juose įtartinai baltuoja apvalios žymos, kurių vieną pasirinkus, reiktų pažymėti.
Rinkėjas, vilkįs baltais marškiniais ir girdėjęs kranklio kalbą, apsižvalgo, gal pasikeitė balsavimo tvarka, bet niekas neišsiduoda ką nors žinantis. Anksčiau balsavusieji suka link durų, o komisijos nariai – kas varto sąrašus, kas su apygardos komisija ar namiškiais kalba mobiliuoju telefonu. Įprasta rutina, daugybę kartų regėta ir patirta.
Rinkėjas kabinoje bando krebždenti popierių šratinuku, kuris pririštas, kad neišsineštų. Rašymo priemonė spyriojasi, gremžia popierių, o priešais kabančių kandidatų veidai ima raukytis. Prakaituojančio žmogaus galvoje kyla kipišas. Jis atsargiai perlenkia biuletenį išilgai, markstydamasis nuo salėje tvieskiančios šviesos, pritapena prie balsadėžės ir lengvai, kaip plunksną, jį paleidžia kristi vidun.
Atlikęs pareigą rinkėjas užsuka į parduotuvę, kur jo, akivaizdžiai pagyvenusio, perkant žolelių trauktinės paprašo asmens dokumento. Jau pasiruošęs iškoneveikti visą pasaulį jis staiga atsimena, kad būtent šią dieną pasą nešiojasi vidinėje striukės kišenėje ir su pasididžiavimu bei pergalingu šypsniu išsitraukęs jį parodo.
Rinkėjas dar turi reikalų sode, tad namo grįžta vėlokai. Išsimaudęs ir užkandęs įsitaiso prie televizoriaus.
Pirmieji balsavimo rezultatai nustebina – balsadėžėse randamas didelis skaičius nepažymėtų biuletenių. Jų yra beveik trisdešimt procentų. Tačiau suskaičiuoti balsai ateina tik iš mažiausiųjų apylinkių, tad, kas ten žino, gal rinkėjai sumąstė kažkokį sąmokslą ar buvo neblaivūs, – taip komentuoja politologai.
Rinkėjas prie televizoriaus pykteli. Nejau tik užgėręs žmogus gali pasielgti būtent taip, kaip nori. Staiga jis supranta, kad išties norėjo įmesti tuščią biuletenį, taip valdžiai, kuri nemato, nelabai prigirdi ir dažnai negerbia, atkeršydamas. Bet tąsyk jam „pagelbėjo“ užakęs šratinukas. O kas atsitiko kitiems 30 procentų?..
Rinkėjui tampa išties įdomu. Jis neatsitraukia nuo ekrano, kur negaliojančių biuletenių skaičius dramatiškai auga. Prisidėjus didesnėms apylinkėms, procentas ima siekti 65, o netrukus jau ir 85 procentus.
Paryčiais pranešama beprecedentė naujiena, rinkimai neįvyko. Per mažai galiojančių biuletenių.
Politikų veidai ekrane atsiranda ir pranyksta tarsi vaiduokliai. Jie nežino, ką atsakyti į žurnalistų klausimus. Vienas veblena apie kažkokį sąmokslą, kitas tvirtina esąs tikras, kad įvykusi masinė klaida ir biuletenius reikės perskaičiuoti, trečias sako negalintis komentuoti to, kas nekomentuotina, bet, jo manymu, turėtų būti pradėta byla, susidomėti atitinkamos tarnybos.
Staiga išnyra žurnalistas gatvėje, su mikrofonu einantis nuo vieno žmogaus prie kito, pateikdamas jiems klausimus, kaip ir kodėl taip jie balsavę. Visi – ilgaplaukis studentas, lazdele pasiramsčiuojanti senolė, jauna šeima su vaikais, būrelis sodo kaimynų – atvirai pareiškia tiesiog įmetę į balsadėžę tuščius biuletenius.
Į klausimą kodėl, atsakymai paprasti ir aiškūs: „todėl, kad jie visi vienodi“, „nes nusibodo gražūs pažadai ir jų neatitinkantys darbai“, „nes jokia partija man nebekelia pasitikėjimo“, „nes visi mano vaikai užsienyje ir tie ponai nieko nepadarė, kad sugrįžtų“, „todėl, kad jie neįgalūs pasiūlyti konkrečių veiksmų plano“, „todėl, kad sąrašuose vis tie patys veidai, o reikia, kad iš esmės jų dauguma būtų pakeista“.
Rinkėjas baltais marškiniais stebeilija į ekraną, negalėdamas patikėti, kad šalyje iš tikrųjų kažkas vyksta...
Tik staiga – juosta nutrūksta, pasigirsta šuns trepenimas už durų. Keturkojis prašosi pavedžiojamas.
Rinkėjas pamažu bunda iš jį sudrebinusio sapno. Visa tai buvo netiesa, tiesa tik prasidės. Šį sekmadienį.
Tokią situaciją įsivaizduoti turbūt sudėtinga. Ir nesiūlau. Tai – utopinė istorija. Bet Nobelio premijos laureatas Jose Saramago savo knygoje „Praregėjimas“ kaip tik aprašo rinkimus, kai neįvardintos valstybės sostinės gyventojai balsuoja tuščiais biuleteniais.
Suskaičiavus paaiškėja, kad tuščių biuletenių yra daugiau negu 70 procentų. Antrasis turas praeina dar prasčiau: tušti jau daugiau kaip 80 procentų biuletenių. Šalyje įvedama nepaprastoji padėtis: keliai į sostinę blokuojami, piliečiai tikrinami melo detektoriumi, jų klausiama, už kokią partiją balsavo.
Sostinė apsiaučiama, piliečių teisė „nieko nedaryti“ paskelbiama terorizmo aktu. „Praregėjime“ žmonės ne iki galo praregi. Jie nežino, ką su tuo praregėjimu veikti. Su savo laisve reikia mokėti gyventi, ir tai nėra lengva.
Dabar Lietuvoje atsiranda siūlančiųjų apskritai neiti balsuoti, nes tik taip galima pakeisti sustabarėjusį partijų mąstymą, kai jų senbuviai pagaliau susivoks esą nepageidautini.
Tačiau negi tokios iš tikrųjų reikia protesto formos, kad didžioji dalis kandidatų rimtai susimąstytų, kur jie eina, dėl ko ir ką iš tiesų sugeba? Toks susidaro įspūdis, žvelgiant į kai kurių partijų visą sąrašą, kai kurių – didesnę ar mažesnę jo dalį. Nes pažadų lavinai pateisinti trūksta konkrečių priemonių, sprendimų variantų.
Bet sekmadienį iš tiesų kviečiu ateiti balsuoti. Ne gadinti biuletenių, bet balsuoti. Ne rinktis „mažesnę blogybę“, bet rinktis SAVO ateitį. Taip suasmeninus padėtį, kyla daugiau minčių, ir galbūt jos nuves geresniu keliu.