Pažadino prisiminimus apie tėvus šaulius

Pažadino prisiminimus apie tėvus šaulius

MUMS RAŠO

Pažadino prisiminimus apie tėvus šaulius

Birželio 12 dienos laikraščio „Šiaulių kraštas“ numeryje perskaičiau žurnalistės Reginos Musneckienės straipsnį „Trys Putvinskių kartos patyrė tremtį“.

Tiek caro, tiek sovietinė valdžios kenkė lietuvių tautai. Ko ir norėti, jei net šiomis dienomis rusai kovoja prieš savo brolius slavus ukrainiečius, tai ką jiems reiškia kenkti ir kitataučiams. Straipsnis atgaivino vaikystės prisiminimus.

Mano abu tėvai buvo šauliai. Mama ir jos sesuo buvo ypač aktyvios. Mama visada buvo būrio valdybos nare. Jos sesuo dainavo chore, vaidino dramos ratelyje, lankė mezgimo, kulinarijos ratelius.

Šaulių sąjungos nariais buvo beveik visi mūsų mokytojai (tuomet aš mokiausi V. Kudirkos pradžios mokykloje): vyras ir žmona Galminai, mokytoja Murkienė, jos vyrui Jonui Murkai vaikaičiai statys mieste paminklą.

Mokyklos vedėjas buvo tautininkas mokytojas Ruseckas. Jį 1940 metais liepos mėnesį suėmė, ir jo likimas nežinomas. Žmona šaulė mokytoja Ruseckienė su dukromis išsislapstė ir 1944 metais pasitraukė į Vakarus.

Šauliais buvo gimnazijos mokytojai Jonas Adomaitis, Domas Pinigis. Moterų šaulių būrio vadė vienu metu buvo šaulė Zavistanavičienė, dailininko Šimonio sesuo. Šaulių vaikams, kurių dauguma buvome skautai, buvo ruošiamos šventės šv. Kalėdų, šv. Velykų proga. Kalėdų Senelis ir Velykų kiškis dalindavo dovanėles.

1932 metais pas Šiaulių miesto šaulius svečiavosi Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio žmona Emilija. Apie tai byloja išlikusi nuotrauka.

Niekas nė nepagalvojo, koks likimas ištiks Lietuvą 1940 metais, užėmus sovietams. Šaulių sąjungos nariai buvo suiminėjami, vežami į Sibirą.

Šaulių klubo šeimininkė šaulė Porutienė su sūnumi Pranu išvežti, jos vyras Policijos nuovados viršininkas Porutis suimtas, jo likimas nežinomas. Žmonai su sūnumi pavyko išlikti gyviems, po daugelio metų jie grįžo į Lietuvą. Sūnus Pranas tapo dailininku, gyveno ir kūrė Kaune.

Rašytojo Kazio Jankausko sesuo šaulė Vaišvilienė su šeima taip pat buvo išvežta. Nukentėjo ir daug kitų šaulių, jau nekalbant apie Lietuvos Vyriausybės narius.

Nežinau, kokio stebuklo dėka mūsų šeima liko neišvežta. Tėvai viską buvo susipakavę, apsirengę miegodavome kaip zuikiai, klausydami, ar gatvėje važiuojančios mašinos nesustos prie namų.

Visi prisiminti šauliai jau seniai išėję amžinybėn. Jau ir mes, jų vaikai, atsisveikinę su gyvenimu, likome tik vienas kitas, bebaigiantys devintą dešimtį metų.

Aldona Strumilaitė-Čepulienė

Aldonos Strumilaitės-Čepulienės albumo nuotr.

ŠAULĖS: Šiaulių miesto šaulių būrio moterų skyriaus moterys su svečiais. Antroje eilėje penkta iš kairės – Emilija Putvinskienė. Viršutinėje eilėje penkta iš kairės – Liucija Strumilienė. 1932 metai.

VELYKOS: Šiaulių miesto šaulių būrio moterų skyriaus valdybos surengtas šaulių šeimų vaikams pasilinksminimas – Velykos. 1935 metų balandžio 5 diena.

AUTORITETAS: 1932 metais pas Šiaulių miesto šaulius svečiavosi Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio žmona Emilija. E. Putvinskienė – centre, prie uniformuoto vyro.