Nuotakos ir šypsosi, ir verkia

Nuotakos ir šypsosi, ir verkia

BULVARO POKALBIAI

Nuotakos ir šypsosi, ir verkia

Šiandien Šiaulių santuokų rūmuose tuokiasi penkiolika porų. Jauniausiam jaunikiui – šešiolika, vyriausiam – 61-eri. Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai išgirsta įvairiausių prašymų: tuoktis per savo gimimo dieną, draugystės pradžios sukaktį ar astrologo išpranašautą dieną.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tuoksis ir iš Filipinų

Ketvirtadienis. Už Šiaulių civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Vilmos Melenienės durų santuokos ceremonijos laukia jaunųjų poros. Įsitempę, bet besišypsantys. Išėjusius iš kabineto jaunuosius plojimais pasitinka artimieji. Jaunosios skruostais nurieda ašaros, bet šypsena nuo veido nedingsta.

Vestuvių pikas, sako V. Melenienė, prasideda maždaug po šv. Velykų ir tęsiasi iki bobų vasaros. Vasaros šeštadieniais Mendelsono maršas skamba 15–20 porų.

Praėjusią savaitę Šiauliuose santuokas įregistravo 43 poros. Šiemet iki rugpjūčio 13 dienos mieste sukurtos 457 šeimos. Pernai per tiek laiko – 520. Bažnyčiose iki rugpjūčio 1 dienos buvo sutuokta 71 pora, pernai – 91.

Šiemet registruotos 25 santuokos su užsieniečiais (įskaičiuojant ir užsienyje sudarytas šiauliečių santuokas). Pernai per metus mišrių santuokų buvo 72.

Sutuoktinių geografijai: Italija, Vokietija (3 poros), JAV, Prancūzija, Jungtinė Karalystė (2), Rusija (4), po vieną – iš Estijos, Nepalo, Čekijos, Baltarusijos, Ispanijos, Latvijos, Albanijos, Indijos, PAR. Šiuo metu dokumentus tvarkosi pora, kuri planuoja atvažiuoti iš Filipinų.

Dažniausiai nuotakos tradiciškai renkasi sutuoktinio pavardę su priesagomis -ienė, -uvienė (261). Sutuoktinio pavardę su galūne, kuri nenurodytų šeimyninės padėties, pasirinko 57 nuotakos, užsienietišką vyro pavardę – 21, dvigubą pavardę – 23, savo pasiliko 11. Buvo ir keletas atvejų, kai vyras rinkosi žmonos pavardę.

Vestuvės – 8 valandą ryto

V. Melenienė džiaugiasi, kad lietuviai darosi vis drąsesni, išsako savo norus ir lūkesčius. Būna, kad prašo tuoktis per savo gimimo dieną, draugystės pradžios sukaktį ar astrologo išpranašautą dieną. Šiemet sulaukta prašymo sutuokti rugpjūčio 8 dieną 8 valandą ryto.

„Mūsų darbo pradžia – nuo 8 valandos. Prašymą vykdėme. Aišku, jie „truputėlį“ vėlavo – porą valandų, bet pranešė, kad vėluos, – šypsosi vedėja. – Kiek leidžia darbo laikas, stengiamės patenkinti visų prašymus.“

Šiaulių mieste, be Santuokų rūmų, populiariausia vieta tuoktis – Ch. Frenkelio vila. Čia žiedus praėjusį penktadienį sumainė ir televizijos laidų vedėjas Algis Ramanauskas-Greitai su išrinktąja Rasa.

Šiemet viena pora tuokėsi gamtoje prie ežero, anksčiau tokių atvejų buvo dažniau. Anksčiau jaunieji santuokai įregistruoti rinkdavosi ir Šiaulių universiteto Botanikos sodą.

„Manau, žmonės bijo rinktis ceremoniją gamtoje dėl netinkamo oro. Jei renkasi, žiūri, kad būtų pastogė“, – sako V. Melenienė.

Ne visos planuotos vestuvės tampa realybe: jaunieji atsiima prašymą tuoktis. Priežastys: nelaimė šeimoje, artimo žmogaus mirtis, netikėtas išvykimas dėl ilgalaikio darbo pasiūlymo. Būna, apgauna vienas kitą, susipyksta.

Pasirenka savaitės dieną

Pasak V. Melenienės, eilinę savaitės dieną dažniausiai renkasi jaunavedžiai, kurie nekelia vestuvių puotos, po santuokos įregistravimo išvyksta į povestuvinę kelionę, išvažiuoja į savo gyvenamąją vietą užsienyje arba vėliau ketina susituokti bažnyčioje.

Darbo dieną dažnai renkasi ir poros, kurios jau ilgai gyvena kartu, turi vaikų, tad dėmesys puotai nebėra toks svarbus.

Vestuvinės nuotakų suknelės darbo dienomis – retesnis atvejis. Nuometais, suknelėmis su šleifais nuotakos puošiasi šeštadieniais.

Būna, kad jaunieji nori papuošti salę savo puokštėmis, kiti – pakeisti muziką, kad, pavyzdžiui, ne tik grotų Mendelsono maršas, bet skambėtų smuikas.

„Kartais mūsų paprašo ceremoniją organizuoti taip, kad iki santuokos registravimo vietos – stalo – nuotaką atvestų tėvas. Retas atvejis, bet būna, kai žmonės pasako savo sakinį – priesaikos žodelius“, – sako V. Melenienė.

Vedėja neišskiria nė vienos ypatingos poros ar nuotakos: tuokdama ji nusiteikia darbui ir žiūri tik į besituokiančiųjų akis.

Daugybę porų sutuokusi vedėja dažnai sulaukia klausimo, kurios nuotakos jai gražios: „Man gražios nuotakos – kai spindi jų akys, kai jos dega pasitikėjimu, eina iškėlusios galvas, jaučiasi mylimos ir vienintelės savo išrinktajam.“

Vieni klauso, kiti svajoja

Kartais per jaudulį jaunieji pamiršta žiedus, bet dažniau – asmens tapatybės dokumentus. Pasitaiko, kad į ceremoniją vėluoja, neateina svarbus svečias. Paprastai šios problemos išsprendžiamos greitai.

Nuotakos per ceremoniją, sako V. Melenienė, verkia dažnai. Ne tik nuotakos, bet ir mamos.

„Manau, šios ašaros – laimės, džiaugsmo. Kiti ašarą nubraukia dėl sentimentų, pasikeitusio gyvenimo tarpsnio, atėjusios brandos“, – sako V. Melenienė.

O kuri ceremonijos vieta jautriausia? „Priklauso nuo žmogaus. Vieni su dideliu dėmesiu klauso, jautriai reaguoja, stengiasi išgirsti kiekvieną žodį. Kiti svajoja, tuo metu gyvena prisiminimais. Treti susigraudina, kai pradeda sveikinti artimieji“, – sako V. Melenienė.

Kiekvienai porai V. Melenienė pataria šią svarbią, įsimintiną dieną visą dėmesį sutelkti į save, savo partnerį, į šventę. Kad jaunieji neskubėtų, mėgautųsi svarbia akimirka, nes tik tada išliks ryškūs prisiminimai, šventės pojūčiai.

„O visų svarbiausias patarimas – būti tvirtai apsisprendusiems žengti šį svarbų žingsnį ir tai daryti tik iš didelės meilės“, – neabejoja V. Melenienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PATARIMAS: Šiaulių civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vilma Melenienė pataria tuoktis tik iš didelės meilės.

SPYNOS: Šiauliuose nėra įsigalėjusi tradicija per vestuves kabinti spynas – gal todėl, kad mieste nėra tiltų. Bet keletas spynų yra užkabinta ant „Geležinės lapės“ nasrų prie Talkšos ežero.