Ne tik nykštukai veda Lietuvą iš doros kelio

Ne tik nykštukai veda Lietuvą iš doros kelio

Ne tik nykštukai veda Lietuvą iš doros kelio

Feliksas GRUNSKIS

 

Šakės–vaikiškai knygai?

Mūsų padangėje vėl didelis skandalas. Matyt, Lietuva be tokių dalykų jau gyventi negali?!

Paaiškėjo, jog iš italų kalbos verstoje ir pas mus išleistoje knygoje „Miško pasakos“ yra baisių dalykų. Mažiems vaikams skirtoje knygoje rašoma, jog nykštukai parodo ežiukui, kaip iš obuolių pasigaminti sidro. Nebūtų labai baisu, nes pasaulyje būna ir nealkoholinio sidro. Tačiau rašoma ir apie obuolinę degtinę–kalvadosą, kurio išgėrus galima sušilti. Šitokios alkoholio propagandos Marijos žemėje būti negali!

Todėl pranešama, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas pradėjo tyrimą dėl 2009 metais išleistos „Miško pasakų“ knygos.

Jeigu jau pranešė, vadinasi, knygos leidėjams gresia bauda, o knygai–pažangių piliečių pasmerkimas.

Mažiau susipratę ir į nuodėmes linkę lietuviai, vos pasklidus žiniai apie teismą knygai, ją bemat iš knygynų išpirko. Gal tikisi išmokti pasidaryti svaigalų?

Matyt, pranešimu apie tyrimą alkoholio kontrolieriai knygai bus padarę puikią reklamą. Kontroliuotųjų negalima pagirti ir už operatyvumą. Juk „Miško pasakos“ išleistos prieš keliolika metų ir tik prieš kelerius metus atspausdintos pakartotinai. Toks valdininkų neapsižiūrėjimas, ko gero, visus tuos metus skatino lietuvius girtauti? Raugti vyną ir slapta varyti degtinę?

Kuo viskas baigsis? Panašu, kad leidėjai bus nubausti, knyga uždrausta, iš bibliotekų išimta. Spėjama, kad sveiko gyvenimo priešininkai tokia padėtimi pasinaudos. Dar kartą atspausdins baisiąsias pasakas užsienyje, o kontrabandininkai jas veš į Lietuvą. Vėl atgims knygnešystė? Šį kartą–žalinga blaivybei. Todėl teks šunis mokyti užuosti ne tik narkotikus, bet ir kenksmingą mūsų visuomenei literatūrą?

Ši kontroliuotojų kova su vaikiška knyga turėtų išjudinti ir kitas tarnybas labiau kovoti su vis dar mūsų žemėje pasitaikančiomis negerovėmis.

Policija turėtų sukrusti

Negerų dalykų juk yra ne tik minimoje pasakų knygoje. Štai gyvas ir iki šiol neuždraustas lietuvių liaudies žaidimas, kuris žaidžiamas vaikų darželiuose, kaip pilkas karvelėlis moko žvirblį čiulbuonėlį aguonėles sėti. Pagavote mintį? Jeigu neuždrausime tokių linksmybių, be galo be krašto ir toliau kovosime su aguonų augintojais. Reikia užkirsti kelią narkotinių augalų sėjai, tada nereikės policininkams rudenį su dalgiais pakiemiais vaikščioti aguonų naikinti! Bandelės su aguonomis irgi akis bado: gali negerų minčių sukelti.

Yra tokia pasakėlė, kaip gaidelis ir vištytė išėjo į mišką riešutauti. Gaidelis įlipo į lazdyną ir riešutus skynė, o vištelė aplink bėgiojo ir prašė numesti nors vieną riešutėlį. Gaidelis metė riešutėlį ir išmušė vištytei akytę. Kaip toliau buvo su antra akyte–baisu ir rašyti. Dabar, įsigaliojus Smurto artimoje aplinkoje įstatymui, pasakėlę reika papildyti. Gaidelis turi būti 48 valandoms uždarytas į areštinę. Nesvarbu, kad vištelė pati smurtą išprovokavo. Po to gaidį nuteisti taip, kad iki gyvos galvos negalėtų artintis nei prie lazdyno, nei prie vištidės.

Gamtos apsauga

Dažnai išgirstame ne vienoje šeimoje ar visuomenės renginyje dainą, kaip išėjo tėvelis į mišką ir nušovė pelėdą. Po to tokio paties paukščio šauti išėjo motinėlė. Ir pasekę tėvų pavyzdžiu išėjo ir šaudė pelėdas visi tos šeimos vaikai. Pelėdą iškepė ir suvalgė. Taip šis paukštis atsidūrė Raudonojoje knygoje.

Kodėl pro pirštus į tokius dainavimus žiūrėjo ir žiūri mūsų gamtos sergėtojai? Dabar prisieina pelėdas bei apuokus už europinius pinigus veisti gyvosios gamtos kampeliuose ir paaugusius paleisti į miškus. Atkurti apuokų populiaciją Lietuvai ir Europai kainuoja milijonus. Taip ir toliau bus, kol laisvai skambės dainos apie pelėdų šaudymus ir kepimus.

Gamtosaugininkai turėtų atkreipti dėmesį ir į vieną Martyno Vainilaičio eilėraštį, kuriame yra tokios eilutės: Du peliukai girnas kalė,/ O pelytės miežius malė. /Miežius malė, darė alų/ -Prašom, katine, prie stalo!/ Merk putelėn du ūsus./ Gal nebūsi toks baisus.

Galima pamanyti, kad alus yra toks gėrimas, kuris nuteikia raminamai: sėja gėrį ir taiką. Galima įtarti, jog pelės specialiai katinams daro alų, juos nugirdo, o tai jau netinkamas, žiaurus elgesys su gyvūnais. Eilėraštis aiškiai kenksmingas jaunajai kartai: gali paskatinti taip išgirtą alų virti.

Visa laimė, kad mūsų visuomenė jau bunda. Pabandytų koks pilietis katiną alumi nugirdyti, tokį baisų žmogų keliolika dienų linksniuotų visi laikraščiai ir televizijos!

Pažaboti žiniasklaidą

Televizijų žiniose, kai vaikai nemiega, turi būti uždrausta rodyti konfiskuotus samanės varymo aparatus. Vaikiškose galvelėse gali įstrigti tokio įrenginio vaizdas ir iš jo kilti sumanymas paaugus pačiam virti samanę.

Vaikams skirtose švietimo programose turi būti aiškinama, kad degtinė ir vynas negaminami fabrikuose, o alkoholį pikti kaukai atneša ir paslepia kopūstuose. Nors galima aiškinti, kad vieną ar kitą butelį atneša ir gandrai.

Yra ir daugiau keistinų dalykų. Pavyzdžiui, reikėtų liautis pasakoti, jog Kūčių naktį vanduo virsta vynu. O tokių legendų girdėjome per radijus ir televizijas praėjusių Kalėdų išvakarėse.

Daugeliui pasakų reikėtų nubraukti pabaigas: alų, midų gėriau–per barzdą varvėjo... Tokių pasakų prisiklausę ir prisiskaitę vaikai vėliau kiekvieną įvykį ar darbelį stengsis pažymėti išgertuvėmis.

Ko gero, svarbiausia neberodyti ir neberašyti apie Seimo narių išdaigas. Nes gali susidaryti nuomonė, jog Seimo nariams, kadangi turi neliečiamybę, galima keliolika kartų greitį viršyti ar policininkų nurodymų neklausyti ir už tai neatsakyti. Vaikams Seimas gali atrodyti tarsi pasakų karalystė, kur gyvena nebaudžiami išminčiai. O tokiais pagal dabartinį vaizdą tampama vos paprastam mirtingajam peržengus Seimo rūmų slenkstį. Todėl per kiekvienus rinkimus pulkai žmonių nori papulti į šventą parlamentą.

Matome, kaip kenkia valstybei visokios pasakos ir kitokie dalykai. Reikia, oi reikia šioje srityje dar griežtesnės rankos. Vienas alkoholio kontrolės departamentas tvarkos nepadarys. Reikėtų platesnių pajėgų. Galėtų šia kryptimi daugiau prakaito išlieti ne ministerijos, bet ir specialiosios tarnybos. Juk pastarosios turi šiuolaikinės technikos ir gali slapta pasižiūrėti, kas ką skaito, pasiklausyti, kas ką dainuoja. Ir užkardyti! Ir išvesti su antrankiais! Vardan tos Lietuvos!

Felikso Grunskio nuotr.

 

VAIZDELIS: Ežiukui nepatariama eiti į svečius, kad neišmoktų negerų dalykų. Katinas gali kitą kartą pasiūlyti ne tik pieno, bet ir kefyro, kuriame jau alkoholio yra. Taip ežiukas gali nusiristi į girtuoklystės liūną, kuriame ne tik žvėreliai, bet ir žmonės pražūna.