Ne­bū­kim vaik­žu­džiais

Ne­bū­kim vaik­žu­džiais

Nebūkim vaikžudžiais

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Kodėl stebimės, kad vaikžudys, sumetęs į šulinį du savo vaikus, nesuvokia, ką padarė ir neatgailauja? Nebe laikas iš jo reikalauti adekvačių reakcijų. Reikalaukime reakcijos iš savęs.

Jeigu dar turime bent kiek nuovokos, kaip gyventi ir kaip kurti asmeninį ir savo šalies gyvenimą, kaip padaryti, kad kas mėnesį Lietuva nekrūpčiotų nuo sužvėrėjusių bepročių. O kiek dar panašių, bet tylių istorijų aukų jau yra po žeme?

Ar savo kaime, laiptinėje, giminėje žinote žmogų, kuris geria savaitėmis, mėnesiais? Ar jį pažinojote anksčiau, kol jis dar negėrė kasdien? Ar pažinojote jo tėvus, jo šeimą, kurioje jis augo? Ar jo tėvai irgi gėrė ir jis augo taip, kaip auga jo vaikai? Ar mėlynes slepia jo žmona, taip, kaip slėpė jo girta nėščia motina? O kiek tokių žmonių pažįstate? Jie gyvena šalia mūsų.

Sakysite – kaltas alkoholis? Per lengvai išsprendėte lygtį su keliais nežinomaisiais.

Ar jums neatrodo, kad alkoholis yra tik pasekmė. Priežastys yra žymiai giliau ir toliau. Seime, Vyriausybėje, alkoholio lobistų portfeliuose, ne milijonuose, o milijarduose.

Absurdiškos dabar atrodo diskusijos, ar reikia uždrausti alkoholį degalinėse: oi, kas bus, jei degalų prekiautojų pelnas bus ne, pavyzdžiui, devyniolika milijonų, o tik du?

Po to, kai šulinyje žuvo vaikeliai, bus sudaryta kažkokia vyriausybinė komisija. Gal net lankstinukų išleis. Gal kažkuris iš įstatymleidžių net išpūs akis – gal tikrai alkoholis Lietuvoje per lengvai prieinamas? Bet jis tuoj bus nutildytas. Iš ko gyvens partijos, iš ko lobs įstatymų leidybos šuleriai, jeigu imsi dabar ir apribosi alkoholio prieinamumą, uždrausi iš miltelių maišyti stiprų, bet pigų birzgalą?

Juk sugrius visa Lietuvos ekonomika, jeigu alkoholis bus pardavinėjamas tik specializuotose parduotuvėse ir tik tam tikru laiku! Iš ko gyvens kaimų parduotuvės, jei ne konteineriais kas savaitę į kaimą vežamas stiprus alus? Iš ko gyvens miesto parduotuvės, jeigu ne protą atimantis birzgalas?

Ar esate užsukę į parduotuvę vos tik jai atsidarius? Prie kasos paprastai nusidriekia eilė: pensininkų, kurie išrankiojo vakar nukainotas prekes, ir – alkoholikų, kurie perka pigiausią degtinę ar stiprų alų.

Turbūt dar visi prisimena, kaip valdžia kovojo su „bambaliais“ – uždraudė dviejų litrų talpas alui, sidrui ir kitam „brudui“ su laipsniais. Ar sumažėjo alkoholio perkamumas? Pasiklauskit bet kurios pardavėjos. Užtat dabar litras kainuoja maždaug tiek, kiek kainavo du litrai.

Prisimename, kaip buvo prognozuojama krepšinio mirtis, kai vos užsiminta apie alkoholio reklamos draudimą krepšinio varžybų transliacijų metu. Nepastebėjau, kad būtų surengtos krepšinio ar kokio aludario laidotuvės.

Pigaus alkoholio gamintojams net kabinami „medaliai“, kad Lietuvoje nebėra alkoholio kontrabandos, „bobučių“. Tačiau, tikinama, kad jų tuoj pat atsirastų, jeigu iš parduotuvių lentynų dingtų pigus alkoholis. Neatsirastų, jei ant skandalų ir nelaimių mielių išpopuliarėjusio ministro S. Skvernelio pavaldiniai dirbtų savo darbą. Korupcija veši ten, kur jai leidžiama vešėti.

Kaip padėti tam, kuris dar nieko nenužudė, bet jau beveik neišsiblaivo, sugyventinei į kailį užmeta, geria prie vaikų?

Kviesti policiją kiekvieno išgėrimo ar skandalo atveju? Jeigu būtume Norvegija ar Vokietija – taip. O jeigu Lietuva?

Kaimynai, nebeapsikentę girtaujančios šeimynėlės, kurioje jau geria trečia karta ir auga ketvirtoji, dažniau tarianti ne žodį „mama“, o „bambalis“, iškvietė policiją. Girtaujama prie vaikų, ar girti žmonės gali prižiūrėti mažamečius vaikus, kurių vienas dar net nevaikšto?

Policija atvažiuoja. Girtai motinai pataria sugyventi su kaimynais ir per langą parodo, iš kurios trobos kaimynai skundžiasi. Rytą kaimynai rado nuleistas automobilio padangas. Ar jie jaučiasi saugūs, ar jie dar praneš policijai, kad kaimynystėje – „valpurgijos“ naktis ir verkia vaikai? Ar kaimynai bus kalti, kad jie matė, bet niekam nepranešė, kol neįvyko baisi nelaimė?

Kitoje kaimo troboje sugėrovai langus daužė. „Nukentėjusieji“ iškvietė policiją. Pareigūnai važiavo beveik 20 kilometrų dėl šio įvykio. Tačiau kaimynai, radę neišgertų butelių, toliau sėdo gerti ir net pamiršo kvietę policiją. Pareigūnai patarė susitaikyti. „Kaimynai“ susitaikė prie butelio.

Ar ne taip auginamas pareigūnų abejingumas? Jie nesuinteresuoti pradėti tyrimų ir „nesiteršti“ rankų iki to momento, kol kas nors nenužudo kelių kaimo žmonių ar nesumeta vaikų į šulinį.

Pakruojo rajono Pašvitinio seniūnė yra pasakojusi, kad jų seniūnijoje kelios šeimos sutiko užsikoduoti nuo alkoholio. „Kodų“ išlaidas apmokėjo savivaldybė. Ar to negali daryti kitur? Ar to negali daryti valstybė? Gal tai kainuos mažiau negu išmokos žudikų aukoms laidoti.

Naujųjų metų šventė kai kuriuose namuose dar tikrai nesibaigė. Vieni geria tyliai, kiti švaistosi peiliais ir tebegano „baltus arklius“.

Ar gali suvokti tie, kurių neguvų protelį visiškai sunaikino H2COH, kad alkoholis yra nuodai, alkoholis keičia asmenybę, atima protą, sukelia agresiją?

Ar vis dėlto blaivieji jiems turi padėti? Taip padėsime ir sau.

Antraip visi būsime vaikžudžiai.