
Naujausios
Naisių gandrai neteko vieno jauniklio
Vaizdo kameromis stebimas Naisių (Šiaulių rajonas) gandrų lizdas patuštėjo — snapais kalena ne keturi, o trys jaunikliai. Silpniausias gandriukas buvo rastas negyvas po gandralizdžiu.
Janina VANSAUSKIENĖ
Gandriukai kenčia kaitrą
Pastarosiomis dienomis saulės atokaitoje termometro stulpelis rodė daugiau nei trisdešimt laipsnių. Tokiame karštyje gyvena ir televizijos kameromis stebimi gandrai, įsikūrę gandralizdyje ūkininkų Virginijaus ir Manto Plakių sodyboje netoli Naisių.
Vos tik išsiritusius gandriukus savo kūnų dengę nuo lietaus, prasidėjus karščiams jie dabar pakaitomis savo šešėliu vaikus dengia nuo saulės kaitros.
Pirmadienio rytą sodybos šeimininkas ponas Virginijus prie stulpo su gandralizdžiu rado negyvą gandriuką.
„Nuo pirmųjų savo gyvenimo dienų jauniausias gandriukas atrodė silpnesnis. Jį dažnai nustumdavo vyresnieji, kai kuris nors iš tėvų juos maitindavo,“ — pasakojo ūkininkas Mantas Plakys.
Sodybos šeimininkas spėja, kad silpniausią jauniklį pribaigė kaitra. Nes užmetęs žvilgsnį į gandralizdį, jis neretai suabejoja, ar ir likusieji bėra gyvi.
„Gandriukai vidudieniais prieš saulę guli tarsi nualpę, ant lizdo krašto ištempę kaklus,“— apie mažyliams tekusį išbandymą karščiu kalbėjo M. Plakys.
Pora užaugindavo po du gandriukus
M. Plakys pasakoja, kad tėvų sodyboje gandrai jau peri apie keturiolika metų. Prieš kelis metus prie gandralizdžio irgi rado negyvą jauniklį. Tada gandrai buvo išperėję tris jauniklius.
Sodyboje įsikūrę gandrai kasmet dažniausiai užaugindavo po du jauniklius.
Ūkininkas gandrus stebi ne ir palypėjęs prie kameros ant grūdų saugyklos. Vyrui pavyko nufotografuoti lizdą, kai jame buvo sudėti 5 kiaušiniai.
„Galima manyti, kad iš vieno kiaušinio jauniklis neišsirito. Prisimenu prieš kelis metus esu matęs po gandralizdžiu sudužusių kiaušinių. Nors šiemet to nepastebėjome, gali būti, kad gandrai išmetė kiaušinį, penktajam jaunikliui neleisdami išsiristi“, — spėjo ūkininkas.
Internautai nerimavo dėl transliacijos
Vakar internautai vieni kitiems dar teberašė apie nelaimę Naisių gandrų šeimoje. Ryte kelioms valandoms dėl ryšio gedimo buvo sustabdyta vaizdo transliacija internetu.
„Neseniai susisiekėme su lenkais, internetu transliuojančiais gandrų poros gyvenimą Varšuvoje. Jiems transliacijas teko nutraukti, nes pora neteko visų keturių jauniklių. Tyrimai parodė, kad paukščiai žuvo dėl infekcijos, kurią su užkrėstu maistu iš miesto atnešė tėvai“, — “Šiaulių kraštui“ pasakojo naisiškis Ramūnas Karbauskis, inicijavęs gandralizdžio netoli Naisių stebėjimą kameromis.
Specialisto komentaras
— Gamtoje vyksta natūralus atrankos procesas. Gandrai paprastai iš lizdo išmeta silpniausią, tačiau nebūtinai mažiausią ar jauniausią vadoje. Taip paukščiai elgiasi dėl nepalankių mitybos sąlygų. Užėjus karščiams, pievose gandrai mažiau randa maisto. Dėl prastos mitybos paliegę jaunikliai miršta ir tik tada būna išmetami iš lizdo.
ŠEŠĖLIS: Gandras nuo saulės kaitros jauniklius dengė savo šešėliu. Gandriukai jau kalena snapais.
PASTEBĖJIMAS: Ūkininkas Mantas Plakys sako, kad sodybos gandrų pora iki šiol užaugindavo tik po du jauniklius.
Jono TAMULIO nuotr.