
Naujausios
KOMENTARAS
Kas suvaldys alkoholio upės tekėjimą?
Laima AGANAUSKIENĖ
Radviliškio rajono Trišalė taryba – savivaldos, profsąjungų ir verslo atstovai – trečiadienį, prieš pat rugsėjo 1-ąją, rinkosi spręsti alkoholio vartojimo problemų rajone.
Rajono Visuomenės sveikatos biuro specialistė pateikė lyg ir džiugų faktą: mirtingumas, susijęs su alkoholio vartojimu, rajone yra mažesnis nei šalyje.
Tad gal radviliškiečiai nėra didžiausi alkoholikai, jei šalies vidurkio jie kol kas neperspjauna?
Kita vertus, licencijų, leidžiančių prekiauti alkoholiniais gėrimais, vienam rajono gyventojui tenka daugiau nei šalies vidurkis.
Biuro atlikta apklausa taip pat parodė, jog maždaug ketvirtadalis rajono penktokų bent kartą gyvenime jau yra ragavę alkoholio.
Jei tikėti apklausos duomenimis, šie faktai verčia sunerimti.
***
Šįkart posėdyje labiausiai „kabinti“ alaus barai, kurie, kaip išaiškėjo, kaip diena nuo nakties skiriasi nuo vilnietiškų. Nes vilnietiški esą kvepia, ten galima ne tik padegustuoti alaus, bet ir padoriai pavalgyti.
O radviliškietiški ir dvokia, ir užkąsti ten beveik nėra ko – vos trys alaus barai gali atšildyti sušaldytus pusgaminius. Kitur nėra nė to.
Kaip pajuokauta, nėra ir nereikia. Nes jei alubario klientas sumanys dar ir pavalgyti, jam, neduokdie, nebeužteks skambančiųjų papildomam bokalui paties stipriausio alaus.
Tad ką daryti, kad pašalpas gavę radviliškiečiai neprašaptų alubariuose, kol išgaruos paskutinis pašalpinis centas?
***
„Netiesa, kad gyventojus girdo alaus barai. Statistika sako, jog 95 procentus alkoholio jo mėgėjai įsigyja parduotuvėse“, – paprieštaravo Trišalei tarybai priklausantis verslininkas, pats užsiimantis barų verslu.
Ir pasiūlė, kaip alaus barai galėtų prisidėti prie tautos blaivinimo idėjos: trumpinti alkoholinių gėrimų pardavimo laiką nuo 9 iki 21 valandos.
Esą tai jau aptarta su rajono barų savininkais ir jie sutiktų prisijungti prie akcijos. Bet su sąlyga: jei tą patį padarys ir parduotuvės bei didieji prekybos centrai.
O didieji prekybos centrai sutiko dalyvauti kitoje akcijoje: nuo rugsėjo 2 dienos alkoholinių gėrimų perkančių pirkėjų jie prašys pateikti asmens dokumentą. Vien dėl to alkoholinių gėrimų apyvarta esą gali sumažėti 10-15 procentų. Tad jie savo auką ant tautos blaivinimo aukuro kaip ir bus padėję.
Todėl trumpiau laipsniuotus gėrimus pasiūlę pardavinėti radviliškiečiai vargu ar sulauks „maximų“ ir kitų prekybos ryklių pritarimo.
Dar klausimas, ar sutiks taip aukotis ir tie barai, kurie tautą girdo nuo 5 valandos ryto. Pavyzdžiui, „Vyturių“ alaus baras Šeduvoje.
Posėdyje dalyvavę kiti darbdaviai sutiko: ankstyvas alkoholinių gėrimų pardavimo laikas jiems neretai tampa nemenka rykšte, kai į darbą einantis darbuotojas spėja iš ryto „padaryti po gramą“.
***
Nesinori tikėti, kad girtaujančiųjų bei švęsti su alkoholiu mėginančių paauglių problemą padės išspręsti ir pateiktas asmens dokumentas.
Jei sugebama apeiti įstatymą, uždraudusį alkoholiniais gėrimais prekiauti rugsėjo 1-ąją, Mokslo ir žinių dieną, atsiras ir gerų dėdžių, kurie sutiks nepilnamečiams parūpinti alkoholio, pateikę savo dokumentą.
Pašalpas gaunantys ir jas per gerklę praleidžiantys kaimo girtuoklėliai į prekybos centrus net ir neina. Jiems užtenka savo kaimo parduotuvės, kurioje galima „bambalį“ gauti ir skolon – prekyba „ant bargo“, skolininką įrašius į juodąjį sąrašą, kaimuose dar gana gaji.
Tą parodė policijos, Savivaldybės, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Mokesčių inspekcijos atstovų šiemet rajone vykdyti reidai po kaimo parduotuves.
Jei motina su vaiku ant rankų sugeba nusipirkti „bambalį“ stipriojo alaus, tai ji sugebės iš kišenės išsitraukti ir asmens dokumentą. Tik ar sugebės ši moteris parodytą dokumentą saugiai padėti atgal?
Tikėkimės, kad geros valios memorandumai, apribojimai, draudimai kruopelė prie kruopelės prisidės prie tautos blaivinimo.
O gal reikėtų į alkoholizmo problemą pažvelgti ir per kitą prizmę, ne vien draudimų?
Įdomia veikla užsiėmęs paauglys nesitrina vakarais parkuose, apsikabinęs skardinę sidro.
Darbo turintis žmogus negali sau leisti nuo ryto iki vakaro tarškinti alaus bokalų.
Atėjusieji į šventę be alkoholinių gėrimų žino, kad joje negaus nusipirkti jau įprastu tapusio putojančio alaus, todėl turi ką veikti ir be jo – daugiau laiko lieka pabūti kartu su šeima, vaikais.
Jei tą iš anksto žinotų ir atėjusieji žiūrėti krepšinio ar kitų rungtynių, gal mažiau būtų muštynių?
Baubu tapusi Norvegijos vaiko teisių apsaugos tarnyba „Barnevernet“ tikrai nepaglostytų šeimos, kuri mažamečio akivaizdoje gertų laipsnių turintį gėrimą.
Mums tai normalus reiškinys: viename kambaryje vyksta vaikų gimtadienio šventė, kitame jį su visa reikiama atributika švenčia tėvai.
Tad, ko gero, vien asmens dokumento parodymas ir trumpiau parduodami gėrimai su laipsniais vis platėjančios alkoholio upės nesustabdys. Betgi už mėginimą niekas per nagus neduoda. Po stovinčiu akmeniu vanduo nebėga.
Žiūrėk, milimetras po milimetro gal pajėgsim pajudėti į priekį – nors kiek toliau nuo daugiausia pasaulyje geriančios tautos etiketės.