Kas suvaldys alkoholio upės tekėjimą?

Kas suvaldys alkoholio upės tekėjimą?

KO­MEN­TA­RAS

Kas su­val­dys al­ko­ho­lio upės te­kė­ji­mą?

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no Tri­ša­lė ta­ry­ba – sa­vi­val­dos, pro­fsą­jun­gų ir vers­lo at­sto­vai – tre­čia­die­nį, prieš pat rug­sė­jo 1-ąją, rin­ko­si spręs­ti al­ko­ho­lio var­to­ji­mo pro­ble­mų ra­jo­ne.

Ra­jo­no Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro spe­cia­lis­tė pa­tei­kė lyg ir džiu­gų fak­tą: mir­tin­gu­mas, su­si­jęs su al­ko­ho­lio var­to­ji­mu, ra­jo­ne yra ma­žes­nis nei ša­ly­je.

Tad gal rad­vi­liš­kie­čiai nė­ra di­džiau­si al­ko­ho­li­kai, jei ša­lies vi­dur­kio jie kol kas ne­persp­jau­na?

Ki­ta ver­tus, li­cen­ci­jų, lei­džian­čių pre­kiau­ti al­ko­ho­li­niais gė­ri­mais, vie­nam ra­jo­no gy­ven­to­jui ten­ka dau­giau nei ša­lies vi­dur­kis.

Biu­ro at­lik­ta ap­klau­sa taip pat pa­ro­dė, jog maž­daug ket­vir­ta­da­lis ra­jo­no penk­to­kų bent kar­tą gy­ve­ni­me jau yra ra­ga­vę al­ko­ho­lio.

Jei ti­kė­ti ap­klau­sos duo­me­ni­mis, šie fak­tai ver­čia su­ne­rim­ti.

***

Šį­kart po­sė­dy­je la­biau­siai „ka­bin­ti“ alaus ba­rai, ku­rie, kaip išaiš­kė­jo, kaip die­na nuo nak­ties ski­ria­si nuo vil­nie­tiš­kų. Nes vil­nie­tiš­ki esą kve­pia, ten ga­li­ma ne tik pa­de­gus­tuo­ti alaus, bet ir pa­do­riai pa­val­gy­ti.

O rad­vi­liš­kie­tiš­ki ir dvo­kia, ir už­kąs­ti ten be­veik nė­ra ko – vos trys alaus ba­rai ga­li at­šil­dy­ti su­šal­dy­tus pus­ga­mi­nius. Ki­tur nė­ra nė to.

Kaip pa­juo­kau­ta, nė­ra ir ne­rei­kia. Nes jei alu­ba­rio klien­tas su­ma­nys dar ir pa­val­gy­ti, jam, ne­duok­die, ne­beuž­teks skam­ban­čių­jų pa­pil­do­mam bo­ka­lui pa­ties stip­riau­sio alaus.

Tad ką da­ry­ti, kad pa­šal­pas ga­vę rad­vi­liš­kie­čiai ne­pra­šap­tų alu­ba­riuo­se, kol iš­ga­ruos pa­sku­ti­nis pa­šal­pi­nis cen­tas?

***

„Ne­tie­sa, kad gy­ven­to­jus gir­do alaus ba­rai. Sta­tis­ti­ka sa­ko, jog 95 pro­cen­tus al­ko­ho­lio jo mė­gė­jai įsi­gy­ja par­duo­tu­vė­se“, – pa­prieš­ta­ra­vo Tri­ša­lei ta­ry­bai pri­klau­san­tis vers­li­nin­kas, pa­ts už­sii­man­tis ba­rų vers­lu.

Ir pa­siū­lė, kaip alaus ba­rai ga­lė­tų pri­si­dė­ti prie tau­tos blai­vi­ni­mo idė­jos: trum­pin­ti al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų par­da­vi­mo lai­ką nuo 9 iki 21 va­lan­dos.

Esą tai jau ap­tar­ta su ra­jo­no ba­rų sa­vi­nin­kais ir jie su­tik­tų pri­si­jung­ti prie ak­ci­jos. Bet su są­ly­ga: jei tą pa­tį pa­da­rys ir par­duo­tu­vės bei di­die­ji pre­ky­bos cent­rai.

O di­die­ji pre­ky­bos cent­rai su­ti­ko da­ly­vau­ti ki­to­je ak­ci­jo­je: nuo rug­sė­jo 2 die­nos al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų per­kan­čių pir­kė­jų jie pra­šys pa­teik­ti as­mens do­ku­men­tą. Vien dėl to al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų apy­var­ta esą ga­li su­ma­žė­ti 10-15 pro­cen­tų. Tad jie sa­vo au­ką ant tau­tos blai­vi­ni­mo au­ku­ro kaip ir bus pa­dė­ję.

To­dėl trum­piau laips­niuo­tus gė­ri­mus pa­siū­lę par­da­vi­nė­ti rad­vi­liš­kie­čiai var­gu ar su­lauks „ma­xi­mų“ ir ki­tų pre­ky­bos ryk­lių pri­ta­ri­mo.

Dar klau­si­mas, ar su­tiks taip au­ko­tis ir tie ba­rai, ku­rie tau­tą gir­do nuo 5 va­lan­dos ry­to. Pa­vyz­džiui, „Vy­tu­rių“ alaus ba­ras Še­du­vo­je.

Po­sė­dy­je da­ly­va­vę ki­ti darb­da­viai su­ti­ko: anks­ty­vas al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų par­da­vi­mo lai­kas jiems ne­re­tai tam­pa ne­men­ka rykš­te, kai į dar­bą ei­nan­tis dar­buo­to­jas spė­ja iš ry­to „pa­da­ry­ti po gra­mą“.

***

Ne­si­no­ri ti­kė­ti, kad gir­tau­jan­čių­jų bei švęs­ti su al­ko­ho­liu mė­gi­nan­čių paaug­lių pro­ble­mą pa­dės iš­spręs­ti ir pa­teik­tas as­mens do­ku­men­tas.

Jei su­ge­ba­ma apei­ti įsta­ty­mą, už­drau­du­sį al­ko­ho­li­niais gė­ri­mais pre­kiau­ti rug­sė­jo 1-ąją, Moks­lo ir ži­nių die­ną, at­si­ras ir ge­rų dė­džių, ku­rie su­tiks ne­pil­na­me­čiams pa­rū­pin­ti al­ko­ho­lio, pa­tei­kę sa­vo do­ku­men­tą.

Pa­šal­pas gau­nan­tys ir jas per gerk­lę pra­lei­džian­tys kai­mo gir­tuok­lė­liai į pre­ky­bos cent­rus net ir nei­na. Jiems už­ten­ka sa­vo kai­mo par­duo­tu­vės, ku­rio­je ga­li­ma „bam­ba­lį“ gau­ti ir sko­lon – pre­ky­ba „ant bar­go“, sko­li­nin­ką įra­šius į juo­dą­jį są­ra­šą, kai­muo­se dar ga­na ga­ji.

Tą pa­ro­dė po­li­ci­jos, Sa­vi­val­dy­bės, Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos, Mo­kes­čių ins­pek­ci­jos at­sto­vų šie­met ra­jo­ne vyk­dy­ti rei­dai po kai­mo par­duo­tu­ves.

Jei mo­ti­na su vai­ku ant ran­kų su­ge­ba nu­si­pirk­ti „bam­ba­lį“ stip­rio­jo alaus, tai ji su­ge­bės iš ki­še­nės iš­si­trauk­ti ir as­mens do­ku­men­tą. Tik ar su­ge­bės ši mo­te­ris pa­ro­dy­tą do­ku­men­tą sau­giai pa­dė­ti at­gal?

Ti­kė­ki­mės, kad ge­ros va­lios me­mo­ran­du­mai, ap­ri­bo­ji­mai, drau­di­mai kruo­pe­lė prie kruo­pe­lės pri­si­dės prie tau­tos blai­vi­ni­mo.

O gal rei­kė­tų į al­ko­ho­liz­mo pro­ble­mą pa­žvelg­ti ir per ki­tą pri­zmę, ne vien drau­di­mų?

Įdo­mia veik­la už­siė­męs paaug­lys ne­si­tri­na va­ka­rais par­kuo­se, ap­si­ka­bi­nęs skar­di­nę sid­ro.

Dar­bo tu­rin­tis žmo­gus ne­ga­li sau leis­ti nuo ry­to iki va­ka­ro tarš­kin­ti alaus bo­ka­lų.

Atė­ju­sie­ji į šven­tę be al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų ži­no, kad jo­je ne­gaus nu­si­pirk­ti jau įpras­tu ta­pu­sio pu­to­jan­čio alaus, to­dėl tu­ri ką veik­ti ir be jo – dau­giau lai­ko lie­ka pa­bū­ti kar­tu su šei­ma, vai­kais.

Jei tą iš anks­to ži­no­tų ir atė­ju­sie­ji žiū­rė­ti krep­ši­nio ar ki­tų rung­ty­nių, gal ma­žiau bū­tų muš­ty­nių?

Bau­bu ta­pu­si Nor­ve­gi­jos vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­ba „Bar­ne­ver­net“ tik­rai ne­pag­los­ty­tų šei­mos, ku­ri ma­ža­me­čio aki­vaiz­do­je ger­tų laips­nių tu­rin­tį gė­ri­mą.

Mums tai nor­ma­lus reiš­ki­nys: vie­na­me kam­ba­ry­je vyks­ta vai­kų gim­ta­die­nio šven­tė, ki­ta­me jį su vi­sa rei­kia­ma at­ri­bu­ti­ka šven­čia tė­vai.

Tad, ko ge­ro, vien as­mens do­ku­men­to pa­ro­dy­mas ir trum­piau par­duo­da­mi gė­ri­mai su laips­niais vis pla­tė­jan­čios al­ko­ho­lio upės ne­sus­tab­dys. Bet­gi už mė­gi­ni­mą nie­kas per na­gus ne­duo­da. Po sto­vin­čiu ak­me­niu van­duo ne­bė­ga.

Žiū­rėk, mi­li­met­ras po mi­li­met­ro gal pa­jėg­sim pa­ju­dė­ti į prie­kį – nors kiek to­liau nuo dau­giau­sia pa­sau­ly­je ge­rian­čios tau­tos eti­ke­tės.