
Naujausios
KOMENTARAS
Ką gali geros idėjos
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
Ar norite į kosmosą? Taip provokuoja ne NASA, o anykštėnai. Pernai kone visą Lietuvą pritraukę į Lajų taką, Anykščiai netapo vieno lankytino objekto miestu.
Be abejo – turistus, o ypač literatūros mylėtojus, šis miestas traukė jau daugybę metų. Dažnas dar mokyklinių laikų albumuose rastų nuotrauką prie Antano Baranausko klėtelės, Antano Vienuolio paminklo, Jono Biliūno kapo – „Laimės žiburio“ ar Arklio muziejuje Niūronyse. Ir, net sakyti neverta, prie Puntuko. Lankytinų objektų tarsi būtų pakakę ramiai registruoti lankytojų ekskursijas ir pateikti turistų srautų statistiką.
Bet Anykščiai laike bei garbingoje praeityje neįsišaldė. Ir praėjusių metų vasarą driokstelėjo Lajų taku, objektu, Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos apdovanojimų kategorijoje „Turizmo inovacijos įstaigose“ laimėjusiu pirmąją vietą.
Anykščiai, tik atidarius taką, nuo turistų antplūdžio trūkinėjo per siūles. Bet ir bloga reklama – žinios apie eiles, stovėjimo aikštelių, maitinimo įstaigų trūkumą – toliau garsino Lajų taką, į kurį lankytojai plūdo kaip į atlaidus. Asmenukei ant tako neatsispyrė ir pati Prezidentė. O šiemet jau pokštauta, kad yra dvi Lietuvos: ne tik tos, kurios jau buvo ar nebuvo „Lidl“ parduotuvėje, bet ir tos, kurios aplankė ar dar ne lajas.
Praėjo kiek daugiau nei metai, baigėsi vasaros atostogos, o Anykščiuose turistai ir toliau laukia eilėse.
Rudeninę šeštadienio popietę pliaupiantis lietus neišvaiko stovinčiųjų prie Anykščių menų inkubatoriaus. Čia prieš Kalėdas atidarytas „COSMOS Paukščių takas“ gundo kelias minutes nusikelti į kosmosą. Idėjos autoriai ir įgyvendintojai – du anykštėnai, kosmosą iš veidrodžių ir lempučių 16 kvadratinių metrų patalpoje sudėlioję per tris mėnesius.
Bilietas saugusiesiems – 2 eurai. Stovi ir senjorai, ir tėvai, ant rankų laikantys mažylius. Stovi valandą ir ilgiau, bet neniurna. Laukimą nuskaidrina išeinančiųjų veidai. Šypsosi – vadinasi, verta laukti.
Tarp savų – savos šnekos. Kažkas stovėjęs eilėje Luvre, kažkas – Ermitaže, kažkas – prie tų pačių Lajų tako. Bet niekas negalėjo rasti lankytino objekto Šiauliuose, prie kurio būtų tekę laukti valandą eilėje. Greičiau atvirkščiai – ekspozicijas su miesto svečiais apžiūrinėjo vienui vieni. Nebent dalyvavo iškilmingame atidaryme ar edukacijoje.
Šiauliai lyg ir kuria akcentus, bet jiems pritrūksta traukos, savitumo, kitoniškumo, kad įspūdis liktų ilgiau – ne tik praeinant pro šalį. Kad sulaukus laisvadienio norėtųsi atvažiuoti bent iš kito Lietuvos krašto.
Gal teisus istorikas Alfredas Bumblauskas, diskusijoje apie Šiaulių identitetą pasiūlęs pastatyti JAV prezidento A. Linkolno sostą ir į jį pasodinti 1 JAV cento kūrėją Davidą Brennerį? Tik kad ir vieno JAV cento įamžinimas sunkiai randa tinkamą vietą...
Arba – kada Šiauliuose matėte lankytino objekto bilietų pardavėją, suplukusią nuo savo darbo ir prašančią palikti jai bent kiek erdvės, kad galėtų įkvėpti oro?
Anykščiuose į „kosmosą“ bilietus parduodančios moters žandai net raudoni. Paatvirauja: niekas iš kolektyvo nenori, kad papultų dirbti savaitgalį. Dabar darbo dienomis ramiau. Bet vasarą kiekviena diena buvusi kaip savaitgalis. Tenka laviruoti su autobusais atvykstančiomis grupėmis, kad laukiantieji eilėje neįstrigtų iki begalybės. Kaip tyčia darbuotoja pamini vieną Šiaulių turizmo firmą, kuriai visko reikia čia ir dabar.
Juokais pasiūlome kelti savaitgalio bilieto kainą – kad ir iki 5 eurų. „Nepadės, žmonės mokės ir tiek“, – juokiasi moteris.
Po kiek daugiau nei valandos laukimo prie „kosmoso“ „vartų“, pagaliau ateina laikas 4 minutėms žvaigždynų begalybės pojūčio. Veidrodžių ir lempučių žaismė bei kosmoso garsai apgauna smegenis ir suteikia beribės visatos iliuziją. Ją nutraukia atidarytos durys ir tos pačios moters balsas, pasveikinantis sugrįžus iš kosmoso.
Kas toliau? Kelionė siauruku iki Rubikių ežero ir Rubikių apžvalgos bokštas? Labirintų parkas, kuriame galima klaidžioti po karklų, kukurūzų, veidrodžių labirintus? Kalitos kalnas su vasaros rogučių trasa? Šeimyniškėlių piliakalnis, dar vadinamas Mindaugo Voruta, su mediniu apžvalgos bokštu ir viduramžių pilies kiemu? Planuojama, kad jau kitąmet čia iškils ir medinė XIII amžiaus Vorutos pilis.
Ne vienas keliautojas Šiaulius pavadina miestu prie Kryžių kalno. Nepanašu, kad Anykščių lauktų tik miesto su Lajų taku šlovė.
Akivaizdu, kad sujudę turistai suteikė postūmį ir verslui. Jei pernai dejuota, kad trūksta maitinimo įstaigų, šiemet Anykščių verslininkai padirbėjo ir gurgiančių pilvų maršo nereikia klausytis.
Kad nebūtų per saldu, pabaigai – šaukštelis deguto lyg medus turistus traukiančiam miestui.
Kavinukė ant Šventosios upės kranto. Pro langą matyti fontanai, Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios bokštai. Tik langai, pro kuriuos atsiveria panorama, labiau primena Žemaitijos klasikės apdainuotą Vingių šeimos gryčią: apmusiję, apausti voratinkliais, kurių nemenki savininkai supasi vakaro ramybėje.
Paskutinis kelionės akcentas – Anykščių krašto vynas. Musė – vyno taurėje. Padavėja ramiai paima taurę, nusineša prie baro ir... kartu su barmenu pasikikendami „išžvejoja“ laimikį laukan. Ta pati taurė sugrįžta ant stalo.
Kaip tik pro purviną langą matyti serenčiais pakrantėje išrašytas užrašas „Čia gera sugrįžti!“