Iš valstybės – į savo kišenę

Iš valstybės – į savo kišenę

KOMENTARAS

Iš valstybės – į savo kišenę

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Šia savaitę Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui įteikė daugiau nei 30 tūkstančių gyventojų pasirašytą kreipimąsi į Vyriausybę. Ir paprašė savo protesto parašus perduoti sveikatos ministrui Vyteniui Povilui Andriukaičiui, prieš kelis mėnesius užkūrusiam pirtį privačioms gydymo įstaigoms.

Pacientų organizacijų atstovai ragina ministrą nepriimti sprendimų, kurie pacientams apribotų pasirinkimo galimybes, o privačioms gydymo įstaigoms nebeleistų pretenduoti į privalomo sveikatos draudimo fondo lėšas.

V. P. Andriukaitis prieš trejetą mėnesių, dar nė neapšilęs kojų ministro poste, kirto: būtina suvaldyti neribotą privačių medicinos įstaigų kėsinimąsi į ribotą Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą.

Ministras viešai argumentavo, kad privačios įstaigos, viliodamos pacientus įvairiomis nuolaidomis, reklamuojasi, esą teikia nemokamas paslaugas. Jų įvardijamos nemokamos paslaugos yra finansuojamos iš PSDF, kaip ir viešosiose gydymo įstaigose.

V. P. Andriukaitis mano, kad privačios sveikatos priežiūros įstaigos gali pretenduoti į tų paslaugų teikimą, kurių nepajėgios teikti viešosios medicinos įstaigos ir tik už tai gauti PSDF lėšas.

Po šių ministro užmojų kilo aktyvus pasipriešinimas, o ministras buvo kaltinamas norintis sugrąžinti sveikatos priežiūrą į sovietinius laikus.

„Šiaulių kraštas“ ne vienos Šiauliuose veikiančios privačios gydymo įstaigos prašė pakomentuoti, ką čia sugalvojo ministras ir kaip tai atsilieps privačioms gydymo įstaigoms ir jų pacientams. Neatsirado nė vieno privačios įstaigos vadovo, kuris norėtų kalbėti šia tema. Stebino žurnalistus, kodėl tylima?

Atsakymą šią savaitę davė Valstybinė mokesčių inspekcija, pričiupusi su „nuskendusiu“ privačioje kišenėje beveik milijonu litų vienos privačios Šiaulių gydymo įstaigos vadovą. Paaiškėjo, kad vadovo turtus sukrovė Ligonių kasos, buvo nustatytas mokesčių vengimo būdas.

Sveikatos priežiūros įstaiga įsigijo baldų komplektą, kilimus, MP3 grotuvą, slidinėjimo drabužius, ne vieną porą batų, stalo teniso ir futbolo stalus, statybines medžiagas, mokėta už maisto prekes, pirkti dviračiai. Tačiau visas tas gėris pirktas ne įstaigai, o buvo skirtas įstaigos savininko asmeniniams poreikiams tenkinti.

Paaiškėjo, kad apie 90 procentų visų pas vadovą „nusėdusių“ pinigų – Ligonių kasų įstaigai pervestos lėšos ir tik mažiau nei dešimtadalį užsidirbo įstaiga iš kitų šaltinių.

Tai tik vienas atvejis, ir tik vienas milijonas. O kiek tokių privačių sveikatos priežiūros įstaigų ir tokių vadovų susidarytų per visą Lietuvą?

Ar neteisus ministras V. P. Andriukaitis dėl privačių gydymo įstaigų apetitų pažabojimo? Ir ar viską supranta pacientų organizacijos, jeigu jos tikrai atstovauja pacientų interesams?