
Naujausios
Dizaineris laimėjo bylą prieš Savivaldybę
Šiaulių miesto savivaldybė teisme pralošė bylą dėl dizaineriui Viliui Puronui skirtos 216 eurų baudos už iškabintą socialinį plakatą „Šiauliai universitetinis miestas“. Savivaldybės neteisėti veiksmai mokesčių mokėtojams kainuos – advokatui jau atseikėta 1 050 eurų ir suma dar negalutinė. „Ne iš miesto, o iš savo kišenės privalo mokėti tie, kurie inicijavo sprendimus, – įsitikinęs V. Puronas. – Reikalauju, kaip šiaulietis.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Sprendimas galutinis
Šiaulių apygardos teismas rugsėjo 13 dieną netenkino Savivaldybės apeliacinio skundo ir paliko nepakeistą V. Puronui palankią Šiaulių apylinkės teismo šių metų liepos 29 dienos nutartį. Pagal ją V. Puronui Savivaldybės iškelta administracinės teisės pažeidimų byla nutraukta.
Apygardos teismo nutartis įsigaliojo nuo paskelbimo ir yra neskundžiama.
„Šiaulių kraštas“ rašė, jog Savivaldybė V. Puroną nubaudė 216 eurų bauda už iškabintą socialinį plakatą „Šiauliai universitetinis miestas“.
Savivaldybės Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Dagys pasirašė nutarimą, kuriuo V. Puroną pripažino pažeidus administracinės teisės nuostatas ir Savivaldybės priimtus aktus dėl išorinės reklamos. Esą dizaineris tyčia įrengė ir skleidė išorinę reklamą, neturėdamas tam Savivaldybės leidimo.
Gegužės mėnesį Savivaldybė pati nukabino plakatą. Išardė ant Tilžės g.151 daugiabučio sienos įrengtą tentą, kuriame plakatas buvo iškabintas.
Savivaldybė veikė neteisėtai
V. Puronas dėl jam skirtos 216 eurų baudos Savivaldybę apskundė teismui.
Teismas nustatė, jog V. Purono veiksmai nepažeidė nė vieno teisės aktų punkto, o Savivaldybė neturėjo teisinio pagrindo iškelti dizaineriui administracinės teisės pažeidimo bylą.
Reklamos įstatymas suteikia Savivaldybei teisę nustatyti tik išorinės reklamos, susijusios su ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla, tvarką. Socialinės reklamos šis įstatymas nereglamentuoja.
Pirmos instancijos teisme Savivaldybės atstovai bandė gintis, jog plakatas „Šiauliai universitetinis miestas“ – komercinė-ūkinė reklama. Plakate buvo universiteto logotipas, taip esą skatinta stoti į universitetą.
Bet teismas priėjo prie išvados, jog tai – socialinė reklama, kuriai administracinė teisė netaikoma.
Pabrėžė, jog „tentu su užrašu miesto centre „Šiauliai universitetinis miestas“ yra siekiama išimtinai informuoti visuomenę ir reprezentuoti miestą, o ne skatinti ją naudotis paslaugomis“.
Apeliaciniame skunde bandyta akcentuoti, jog pats reklamos įrenginys buvo neteistas. Bet ir aukštesnės instancijos teismas šį argumentą pripažino nepagrįstu.
Nustatyta, jog su Savivaldybe reklaminio tento įrengimas suderintas dar 2002 metais ir leidimas galiojo iki 2014 metų sausio 1 dienos.
Taip pat konstatuota, jog byloje nepateikta duomenų, jog po šios datos įrenginyje būtų eksploatuojama išorinė reklama, reglamentuojama Reklamos įstatymo.
Po Tarybos sprendimo
Miesto Taryba pernai spalio mėnesį ir šių metų vasario mėnesį priimtais sprendimais nustatė, jog Savivaldybės leidimo reikia ne tik įrengti komercinei-ūkinei išorinei reklamai, kaip numato Reklamos įstatymas, bet ir socialinei ar politinei reklamai.
Kad Savivaldybė viršijo savo kompetenciją ir nesilaikė teisės aktų, prieš tris mėnesius įžvelgė Vyriausybės atstovė apskrityje Asta Jasiūnienė. Ji yra surašiusi miesto Tarybai teikimą keisti tvarką, bet teikimas Taryboje iki šiol nesvarstytas.
Būtų nepagailėję nė 8 000 eurų
Savivaldybė pirko advokato paslaugas bylinėtis su V. Puronu. Pagal sudarytą sutartį yra įsipareigojusi mokėti iki 8 000 tūkstančių eurų.
„Tiek tikrai nemokėsime“, – tikino „Šiaulių kraštui“ Laura Staponkienė, Teisės skyriaus vedėja. Bet ji nepaneigė, jog sutartyje būtent tokia suma yra įvardyta.
Advokatui jau sumokėta 1 050 eurų. Iš jų 800 eurų – už „pirmą teismą“ ir 250 eurų – už apeliacinio skundo surašymą.
Kiek reikės mokėti už paslaugas praloštoje apeliacinėje byloje, dar neaišku. „Sąskaitų dar nepateikė“, – informavo vedėja.
V. Puronas mano, jog pinigai Savivaldybės advokatui turi būti mokami ne iš miesto biudžeto.
„Iš savo kišenės turėtų mokėti tie veikėjai ir valdininkai, kurie darė neteisėtus veiksmus, – įsitikinęs jis. – Reikalauju to, kaip šiaulietis – vadovaujuosi mero šūkiu „Aš – Šiauliai“.
Jam, pensininkui, 216 eurų – didžiulė suma. Bet yra šokiruotas, kad Savivaldybė dėl jų kovodama, buvo pasirengusi pakloti net 8 000 eurų.
„Aš buvau priverstas kovoti prieš savo Savivaldybę ir jokio džiaugsmo dėl pergalės nejaučiu, – sakė jis. – Nuolat buvau žeminamas dėl savo kūrinių ir ši mano byla – tik biurokratinių intrigų uodega. Meras gal dabar pirštu galėtų parodyti, kas inspiravo tą žaidimą ir kas už jį turėtų atsakyti?“
Vienintelis dalykas, kuriuo džiaugiasi, kad sukurtas precedentas ir kitiems kūrėjams gintis nuo „valdininkėlių“. „Pasirodo, galima laimėti net prieš samdytus advokatus, kuriems negailima tūkstančių eurų“, – sakė V. Puronas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PRETEKSTAS: Viliaus Purono plakatas „Šiauliai universitetinis miestas“, kaip neva neteisėtas, nuimtas šį pavasarį, o dizaineris nubaustas 216 eurų bauda.
REAKCIJA: Dizaineris Vilius Puronas šokiruotas, kad Savivaldybė, kovodama dėl poros šimtų eurų baudos, advokatui buvo pasirengusi pakloti tūkstančius eurų.