Atrandant tolimą, bet ir artimą Pietų Afriką

Atrandant tolimą, bet ir artimą Pietų Afriką

Laiškas redakcijai

Atrandant tolimą, bet ir artimą Pietų Afriką

Vargu  ar kas Vyžuonose, Šiauliuose ar kitose Lietuvos vietose žino apie tai, kad vieni iš geriausių Pietų Afrikos Keiptauno (Cape Town) regiono vyndariai ir sūrio gamintojai yra iš Lietuvos kilusių palikuonys Diane Nurok bei Charles Back.

Lankant tolimą, žavingą ir įvairiaspalvę Pietų Afrikos Respubliką, užsukome į Fairview vynuogyną ir sūrinę, kurią gausiai lanko vietos ir užsienio turistai. Kasdien jų gaminamą vyną ir sūrį skoningai įrengtose degustavimo salėse ragauja 1500–2000 žmonių.

Pirmas dalykas, ką vyno ir sūrio gurmanai pastebi, tai ant sienų eksponuotą istoriją su Lietuvos vaizdais apie Charles Back šeimą, kilusią iš Vyžuonų, Utenos rajono, bei emigravusią į Pietų Afriką 1902 metais.

Nuo 1937 metų Back šeima įsigijo vynuogyną bei savo sunkiu darbu ir pasišventimu pasiekė aukščiausių pripažinimų tarp Pietų Afrikos vyndarių. Jų gaminamas vynas parduodamas ne tik Afrikoje, bet ir Europoje, Amerikoje, Kinijoje.

Ekspozicijoje patalpintos nuotraukos su Back šeimos malūno likučiais Vyžuonose, šio miestelio vaizdais. Greta kaba Back senelio ir paties Charles nuotraukos su pirmu juodaodžiu šalies prezidentu Nelson Mandela, kuris mėgdavo lankytis Back šeimos Fairview vynuogyne.

Dėl vasaros darbų ir rūpesčių labai retai su gausiais vynuogyno lankytojais bendraujantys Fairview savininkai nedelsiant pasirodė, kai vienai iš pardavėjų prisistačiau esąs lietuvis ir norintis pasveikinti tautiečius.

Charles ir Diane didžiuodamiesi esantys lietuvių palikuonys, mielai prisiminė savo kelionę į Vyžuonas, Šiaulius, Kryžių kalną ir Vilnių prieš ketverius metus. Jų akys žibėjo iš laimės matant ir kalbantis su lietuviais, didžiuojantis, kad jų šeimos kilusios iš turtingos ir didingos Lietuvos. Jie džiaugiasi Lietuvos nepriklausomybe bei didžiuojasi mūsų Tėvynės pasiekimais pasaulyje.

Kaip išskirtinį dėmesį mums, Charles pristatė naują vyną „Nurok“, kurio etiketę puošia Dianos nutapyto paveikslo vaizdai. Įsigyję „Nurok“ vyną, žmonės perskaito šią įdomią istoriją: XVII amžiaus pabaigoje priimantys katalikų tikėjimą lietuviai Šiauliuose pastatė didingą bažnyčią. Pagamintą daug sveriantį varpą žiemos metu vietiniai gyventojai gabeno upe. Ledas įlūžo ir varpas nuskendo. Vietiniai gyventojai negalėjo jo pasiekti. Jaunuolis vardu Wulf panėręs po ledu jį aptiko, stipria virve pririšo ir pagalbininkų dėka ištraukė varpą į krantą. Atsisakydamas bet kokių apdovanojimų, Wulf prašė tik vieno, kad žydams būtų leidžiama grįžti į Šiaulius. Jo noras buvo pateisintas, o miesto piliečiai davė jam Nurok vardą. Iš rusų kalbos tai reikštų nyrok – nardytojas. Nuo to laiko Wulf ir jo palikuonys buvo vadinami Nurok, o tarp žydų ir lietuvių įsigaliojo taika ir harmonija, kam ir skirtas „Nurok" vynas.

Kiek šiame pasakojime tiesos, sunku pasakyti. Tačiau žymiai svarbiau yra kitkas.

Tūkstančiams žmonių pristatoma Back šeimos lietuviška istorija vynuogyno ekspozicijoje ne tik liudija apie Charles ir Diane meilę tolimai Lietuvai, lietuvių toleranciją ir harmoniją santykiuose su žydais, bet ir reprezentuoja lietuvišką palikimą ir įnašą Pietų Afrikos Respublikos ekonomikai. Tūkstančiai Lietuvos žydų (litvakų) gyvena Pietų Afrikos Respublikoje.

Daugelis jų labai sėkmingai įsitvirtinę versle, paslaugų, finansų sektoriuje, yra įtakingi šalies politikai. Jie gali tapti tiltais bendradarbiavimui plėtoti tarp Lietuvos ir Pietų Afrikos Respublikos – 55 mln. gyventojų rinkos, 30 – tos Pasaulio ekonomikos, vienos iš BRICS šalių.

Belieka palinkėti, kad naujai atidaryta Lietuvos ambasada Pietų Afrikoje imtųsi šios prioritetinės veiklos, visų pirma siekiant įvesti bevizį režimą tarp dviejų šalių, o verslo ir politikos atstovai plėtotų ryšius su tolima, bet ir artima Pietų Afrikos Respublika.

Vygaudas Ušackas,

ambasadorius

Vyno rūsyje (kairėje) lietuvių kilmės garsūs Pietų Afrikos vyndariai Diane Nurok bei Charles Back; Loreta ir Vygaudas Ušackai.

Vynas „Nurok“ pristatomas romantine istorija iš XVII a. Šiaulių.