Ata­kuo­ja la­pės

Ata­kuo­ja la­pės

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Atakuoja lapės

„Čia jau ne lapių šeima, o lapių gentis mus puola“, – sakė į redakciją paskambinusi Šiaulių rajono Kuprių kaimo gyventoja. Nunešami ne tik viščiukai, bet ir nupenėtos vištos, antys, žąsys. Žmonės pinigus leidžia ginklų parduotuvėje, nes perka triukšmą keliančias petardas. Medžiotojai siūlo statyti tvoras, o seniūnas – rašyti raštą.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Apie pavojų klykė paukščiai

Kuprių kaimo gyventoja Zinaida Adomaitienė, važiuodama į Šiaulius, visuomet sustoja prie ginklų parduotuvės. Nusipirkti garsinių šaudyklių.

Pamiškėje gyvenantys žmonės jau nebesuskaičiuoja nuostolių, kuriuos pridarė rudakailės.

Ponia Zinaida turėjo didelį pulką vištų, žąsų, ančių. Pastebėjo, kad jų ėmė mažėti. Besiganantys paukščiai auginami laisvėje.

Tą kartą perskaičiavo, kad pritrūko dvidešimt penkių paukščių. Nei plunksnų, nei kraujo, nei kitų pėdsakų neaptiko. Ėmė stebėti atidžiau.

„Gyvename keli šimtai metrų nuo miško, aplink pievos ir laukai, nelabai ką pamatysi. Namuose nebejungiame nei televizoriaus, nei radijo. Atsidarėme langus, kad girdėtume, kas vyksta kieme“, – pasakojo šeimininkė.

Ilgai laukti nereikėjo: po kelių dienų apie pavojų pranešė patys paukščiai. Garsiai ėmusi kudakuoti višta ėmėsi gelbėti viščiukų.

Atbėgusi ponia Zinaida tepamatė į rugių lauką šmurkštelėjusią lapės uodegą. Pievoje liko gulėti du negyvi viščiukai.

Per vasaros mėnesius Adomaičiai neteko daugiau nei 20 viščiukų. Apgaili, kad lapė išsirenka ir papjauna pačius didžiausius ir gražiausius viščiukus, silpnų ir paliegusių nelietė. Prieš kelias dienas iš kiemo buvo išnešta didelė antis.

Lapės drąsa gąsdina

„Į kiemą drąsiai ateina didžiulė gražiausia lapė. Kieme yra keli šunys, bet ji jų nebijo. Rytas prasideda nuo šaudyklės – pagąsdinu lapes, tada jau išleidžiu paukščius į lauką, – pasakojo ponia Zinaida.– Kartą vijausi lapę, šalia manęs bėgo šuniukas, o ji dar sustojusi su viščiuku nasruose atsisuko pažiūrėti į mus.“

Vištai su viščiukais bei ančiai su ančiukais pastatė po aptvarą – į jį lapė neįlenda. Aplink sodybą dar krypuoja antys, žąsys.

„Matote, viduryje pilkas didelis žąsinas? Penkerių metų. Jis sargus, visus mažylius sužiūri, vedžiojasi. Kur jį į aptvarą įkiši, kai visą gyvenimą laisvėje buvo? Tokio nepjausi, gaila, mūsų kiemo simbolis“, – pasakojo moteris.

Paukščių šeimininkė bijo toliau išvažiuoti iš namų, ilgiau darbuotis namuose, nes tada reikia arba paukščius suvaryti į tvartą, arba sėdėti ir juos saugoti. Per dieną iššaudo 5 garsines šaudykles, kurių viena kainuoja apie 3 litus.

„Vyras jau juokiasi iš manęs, kad nuolat šaudau, rėkdama ant lapės, vejuosi ją laukais, šunis paleidžiu. O kaip išsaugoti paukščius? Gaila. Augini ne lapėms šerti“, – sakė ponia Zinaida.

Vaikams vištų nebeužaugins

Kitoje kaimo sodyboje po kiemą vaikštinėja vištos. Įvairiose vietose pririšti penki nedideli šunys, suaugęs vilkšunis sėdi aptvare. Šeimininkė patvirtino, kad lapės jos kieme taip pat dažnos viešnios.

„Pavasarį nusipirkau 45 viščiukus. Dabar liko apie 10. Jei tokiu tempu lapės pjaus ir toliau, vaikams iki rudens neužauginsiu nė vienos vištos“, – ašaras braukė senolė.

Moteris rodo į vištų aptvarą. Čia pat purpteli višta ant tvoros. Patupėjusi apsidairė ir išskrido į laisvę. Sunkiai vaikštanti moteris apgailestavo, kad sveikata nebeleidžia lakstyti ir gaudyti išskridusių vištų.

„Tik nusisuk, tuoj vištos nebelieka. Iš rugių lauko lapė išlenda, šunų nebijo. Gal jos čia netoliese kokį urvą turi?“ – svarstė vištų šeimininkė, prisiminusi, kad neseniai laukuose matė sudraskytą kiškį.

Budėti prie miško visą dieną negali

Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijai „Aitra“ atstovaujantis Algirdas Tamošiūnas neslėpė, kad šio kaimo problema yra žinoma – tai jų prižiūrimi plotai. Patikino, kad lapės yra medžiojamos.

„Kalbėjomės su pamiškėje gyvenančiais žmonėmis apie problemą. Kitą dieną buvo sumedžioti du lapiukai. Užvakar nušauta dar viena lapė. Reiks paskambinti, pasakyti“, – sakė medžiotojas.

A. Tamošiūnas siūlė šeimininkams akyliau saugoti savo turtą nuo plėšrūnų. „Negalime sėdėti prie miško ir budėti visą parą. Visi medžiotojai turime darbus, namus, o į teritorijas einame pakaitomis vakarais ar kas antrą vakarą“, – sakė vyras.

Medžiotojas pasakoja, kad lapių sumedžioja skirtingai: per sezoną 10 ar 15. Kelerius metus iš eilės po 5-6. Patikino, kad lapės – labai gudrūs gyvūnai ir visada siekia savo tikslo.

„Patarimas paprastas – apsitverti paukščius“, – siūlė A. Tamošiūnas.

Seniūnas laukia rašto

Šiaulių rajono savivaldybės kaimiškosios seniūnijos seniūnas Jonas Obrikas sakė, kad Kuprių pamiškės gyventojai turėtų pirmiausia ateiti į seniūniją ir surašyti problemą, išvardyti patirtus nuostolius.

„Anoniminių skundų netiriame. Reikia viską surašyti, nes mes kitaip negalime. Sudarysime komisiją ir vykdysime tyrimą. Komisija priims sprendimą, ką toliau daryti“, – tokią išeitį mato seniūnas. Per beveik trejus  jo darbo metus nėra buvę atvejų, kad ateitų žmonės su tokiomis problemomis. Bet J. Obrikas patikino: visiems, kurie kreipsis raštu, bus suteikta pagalba.

GUDRUOLĖS: Medžiotojai tikina, kad lapės – labai gudrūs gyvūnai ir visada siekia savo tikslo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PAVOJUS: Laisvėje vaikštančios vištos neretai pačios sulenda į rugių laukus, kur ir gali tykoti pavojus.

RŪPESTIS: Kuprių kaimo gyventoja Zinaida Adomaitienė patikino, kad lapės gerokai praretino jos paukščių pulką.

BAIDYKLĖS: Baidyklės iš lauko išlendančioms lapėms menkai rūpi.

MEDŽIOKLĖ: Pamiškėje, keli šimtai metrų nuo sodybos, įrengtas medžiotojų stebėjimo bokštelis. Medžiotojai tikino, kad per kelias dienas buvo nušauti du lapiukai ir suaugusi lapė.

LAISVĖ: Žąsys Adomaičių sodyboje vaikšto laisvos.

SAUGA: Ančiukus išperėjusiai ančiai buvo sukonstruotas nuo lapės turintis apsaugoti aptvaras.

SKRYDIS: Vištos iš beveik dviejų metrų aptvaro išskrenda.