
Naujausios
KOMENTARAS
Ar valgysime košę be sviesto?
Regina MUSNECKIENĖ
Praėjusią savaitę pasklido prieš rinkimus visai nepalanki žinia. Pieno perdirbimo įmonės ketina branginti sviestą, grietinę, varškę ir kitus produktus. Net 40 procentų!
Liaudis iš karto sumetė, jog sviesto pakelis kainuos apie du eurus. Nes jau dabar kainuoja daugiau kaip eurą. Už eurą ar šiek tiek pigiau gali nusipirkti tik tuomet, kai yra akcija.
Taigi, pašalpininkams, pensininkams, už minimumą dirbantiems ir kitiems varguoliams sviesto teks tepti dar ploniau, o iš europinių kruopų išvirtą košę valgyti visai be riebalo.
Pieno perdirbėjai viešoje erdvėje su džiaugsmu kalba, jog galės branginti kasdieniam vartotojo stalui reikalingus produktus. Esą sviestas jau brangsta Vokietijoje ir kitose Europos rinkose. Priežastis – padidėjusi žaliavinio pieno kaina.
Didžiausią pieno ūkį Kelmės rajone turintis Liudvikas Janušauskas patvirtina. Spalio mėnesį už pieną gaus tikrai maždaug 40–45 procentais daugiau. Tačiau kaina vis tiek nepasieks 2014 metų liepos mėnesio lygio, trūks apie poros euro centų.
Būtent nuo to laiko pradėjo kristi žaliavinio pieno kaina, nes Rusija paskelbė embargą lietuviškiems produktams.
Porą metų, kol perdirbėjai ieškojo naujų rinkų, pieno ūkiai buvo metodiškai žlugdomi. Ūkininkai dirbo pusvelčiui, veltui, o kartais ir nuostolingai.
„Karvė savęs neiššeria. Kaimo žmonės eina į darbą, kad iššertų karvę, o pensininkai su karve dalijasi pensija“, – situaciją taikliai apibūdina Šaukėnų seniūnijos žemės ūkio specialistė Valentina Briedienė.
Tie, kurie turėjo įsipareigojimų už gautą paramą, sukandę dantis toliau melžė ir tįsė pieną į priėmimo punktus. Kiti pardavė karves lenkams. Tie už gyvulius iš pradžių mokėjo neblogai, paskui – pradėjo naudotis situacija siūlydami kapeikas. Ūkininkai nusispjovė ir pardavė ištisas bandas į Uteną – mėsai.
Dabar perdirbėjai, matyt, atsitokėjo. Artėja žiema. Dalis karvių užtrūks. Ims trūkti ir pieno. Juolab kad pastatyta „Pieno. LT“ perdirbimo įmonė. Ji taip pat paims nemažai žaliavos. Konkurencija verčia pasistengti dėl savo partnerių.
Bet ne dėl visų vienodai. Antai minupiškis ūkininkas Irmantas Budraitis, laikantis 25 piendaves, prieš porą metų už žaliavos kilogramą gaudavo po 95 lito arba 27,5 euro cento. Šiandien perdirbėjai jam moka po 11 centų, žada pakelti dar keliais centais, tačiau žaliavos kaina sieks tik pusę priešembarginės kainos lygio.
Gal ūkininkas turėtų įsakyti karvei ėsti dvigubai mažiau, negu ėdė prieš dvejus metus?
Netrykšta entuziazmu ir kiti dar išlikę pieno ūkiai. Spontanišką perdirbėjų gerumą vertina su žemaitišku atsargumu: „Pažiūrėsime, kiek ilgai...“
Ir ar iš balos tas gerumas? Ne iš balos. Iš vartotojo kišenės!
Tad ir vėl sugrįžome prie sviesto ir sūrio kainų, kurias taip drastiškai užsimoję kelti perdirbėjai. Tvirčiausiai ant žemės stovintys ūkininkai logiškai samprotauja, jog šioks toks žaliavos pabranginimas yra priežastis kelti produktų kainas. Tačiau jos neturėtų kilti 40 procentų. Nes ne už visą žaliavą perdirbėjai moka 40 procentų brangiau. Be to, produktų pagaminimo sąnaudas sudaro ne vien žaliava. Yra daug sudedamųjų, kurios nebrango.
Perdirbėjai meta Vokietijos ir kitų Europos šalių kortą. Esą ten sviestas brangs 40 procentų. Gal ir brangs. Bet pažiūrėkime, kiek jis iki šiol kainavo. Kai lankausi Vokietijoje, 200 gramų pakelį gero sviesto, ne kokio riebalų mišinio, perku už 75 euro centus. Parodykite, kur rasti tokią kainą Lietuvoje.
Jeigu vokiečiams sviestas ir pabrangs 40 procentų, jis kainuos tiek pat, kiek pas mus dabar, kol dar nepabrangęs. O vokiečių algos ir pensijos bent jau tris kartus tikrai didesnės už lietuvaičių. Tai ar teisinga su Europa lygiuotis, o kartais ją ir lenkti kainomis, kol neprilygstame ir dar negreit prilygsime algomis?
Pieno produktai sudaro didelę dalį vaikų ir senų žmonių dienos raciono. Kainos šuolį labiausiai pajus pažeidžiamiausios gyventojų grupės: pensininkai ir vaikus auginančios šeimos. Maitinimas gali pabrangti darželiuose ir mokyklose.
Deja, pramonininkai su savo partneriais ir vartotojais mielai pasidalija tik nuostoliais. Pelnu dalytis nenori. Kaip juos pažaboti? Prekybos tinklai ketina derėtis. Valdžia kol kas tyli, nes užsiėmusi rinkimais.
Nebent patys senjorai, parašę kokį projektą, prisipirktų separatorių ir kalataukų. Užuot sveikatinęsi, keliavę, šokę ir dainavę arba muštravę smegenis Trečiojo amžiaus universitete, įkurtų įmonėlę, pirktų iš ūkininkų pieną ir muštų sviestą. Užtektų sau, anūkams ir proanūkiams. Dar kokį gniužulą ir parduotų.