Šiukšlininkai grimzta pažeidimų liūne

Šiukšlininkai grimzta pažeidimų liūne

Šiukšlininkai grimzta pažeidimų liūne

Savivaldybių auditoriai nustatė, kad Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Raimundas Jakutis ir jo pavaldiniai tarnybinius automobilius naudojo asmeninėms reikmėms. Brangiai pirko naudotus buldozerius, juos nuolat remontavo, o detalių pirko iš bendrovės „Grąžulas“, kurios vienas iš akcininkų yra pats R. Jakutis.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Su tarnybinėmis mašinomis – kaip su savo

Tyrimą pagal skundą atliko Joniškio rajono savivaldybės Audito skyriaus vedėja Nijolė Samoškienė, Šiaulių miesto savivaldybės Audito skyriaus vedėjos pavaduotoja Bronė Porakienė ir Radviliškio rajono savivaldybės Audito skyriaus vedėja Birutė Sitavičienė.

Tyrėjos nustatė, kad Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorius Raimundas Jakutis, jo pavaduotojas Vidmantas Komas ir įstaigos darbuotojas Zigmas Klimavičius asmeninėms reikmėms naudoja tarnybinius automobilius.

Važinėdamas iš namų Šiupyliuose (Šiaulių rajonas) į darbą Šiauliuose pirmyn ir atgal R. Jakutis su tarnybine „Citroen Kroser“ asmeninėms reikmėms per dieną pravažiuoja apie 50 kilometrų. V. Komas su „Honda CR-V“ iš Bubių – apie 40 kilometrų, Z. Klimavičius su „Citroen Berlingo“ iš Kuršėnų – apie 45 kilometrus.

Tyrimo metu nustatyta, kad minėtiems asmenims priskirtų automobilių kelionės lapuose nuo 2011 metų sausio 1 dienos iki 2011 metų gruodžio 31 dienos – nenurodoma, kiek kilometrų pravažiuota asmeninėms reikmėms. Nėra iš šių darbuotojų darbo užmokesčio išskaičiuotų sumų. Įstaigai ir mokesčių mokėtojams padaryta žala, audito duomenimis, gali siekti per 11 tūkstančių litų.

Privilegiją naudotis tarnybiniais automobiliais asmeninėms reikmėms R. Jakutis buvo suteikęs ir kitiems ŠRATC darbuotojams: Alvydui Putriūnui, Juozui Venclovai, Ritai Ivoškytei ir Andriui Misiūnui.

Tyrimo duomenimis, ŠRATC darbuotojai tarnybinius automobilius asmeninėms reikmėms naudojo neteisėtai, nes direktorius viršijo savo įgaliojimus, patvirtindamas įstaigos automobilių naudojimo asmeninėms reikmėms ir apmokestinimo tvarką. ŠRATC įstatuose numatyta, kad tai gali daryti valdyba.

Buldozerių pirkimo abrakadabra

Patikrinę Aukštrakių sąvartynui eksploatuoti skirto buldozerio viešųjų pirkimų medžiagą, auditoriai nustatė, kad ŠRATC direktorius viršijo savo įgaliojimus, nes jis pats savo įsakymu nurodė neskelbiamų derybų pirkimo būdą. Kokiu būdu pirkti buldozerį, nustatyti turėjo Pirkimo komisija.

Auditoriai nustatė, kad sudarant pirkimo – pardavimo sutartį su UAB „Keltuva“ buvo pakeistos pirkimo dokumentuose bei pasiūlyme nustatytos pirkimo sąlygos.

Bendra sandorio suma siekia 205 700 litų, nors valdybos posėdyje buvo pritarta preliminariai kainai nuo 170 000 iki 190 000 litų.

Kitas buldozeris iš įmonės „Kaslita“ taip pat pirktas nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo. ŠRATC Pirkimų komisija neparinko pirkimo būdo, nenustatė vertinimo kriterijų, nupirko buldozerį iš tiekėjo, nepateikusio dokumento apie siūlomos prekės techninius reikalavimus. Pagaliau nupirko buldozerį už didesnę (117 310 Lt) nei 100 tūkstančių litų sumą be įstaigos valdybos pritarimo.

Detales pirko iš savęs?

Auditorių duomenimis, ŠRATC įsigyta technika dirbo epizodiškai – maždaug pusę darbo laiko buvo remontuojama.

Detalių buldozeriams remontuoti ŠRATC pirko iš UAB „Grąžulas“, kurios akcininkas yra R. Jakutis. Tiekėjas pasirinktas telefoninės apklausos būdu, o dokumento suderinimo vizą rašė pats R. Jakutis.

2011 metais iš UAB „Grąžulas“ remonto medžiagų įsigyta už 37 161 litą.

Kadangi įsigyti buldozeriai apie pusę darbo laiko neveikė, technika sąvartynui tvarkyti be viešųjų pirkimų procedūrų nuomota iš kitų bendrovių. Technikos nuomos išlaidos siekia per 148 tūkstančius litus.

Tiria STT

Tyrimo duomenimis, ŠRATC nupirko cheminių medžiagų ir žvakinių filtrų filtratui valyti už didesnę nei 100 tūkstančių litų sumą be valdybos pritarimo. Nupirkta sieros rūgšties koncentracija neatitiko pirkimo sąlygose nustatytų reikalavimų.

Be to, išnagrinėję Aukštrakių ir Kairių sąvartynų filtrato valymo darbų ir cheminių medžiagų nurašymo aktus, auditoriai nustatė, kad atsakingi ŠRATC darbuotojai nesivadovavo patvirtintomis sunaudotų cheminių medžiagų nurašymo normomis. Nurašytų cheminių medžiagų vertė viršija leistiną nurašyti normą 139 171 litu.

ŠRATC vykdytą cheminių medžiagų įsigijimą ir nurašymą tiria STT Šiaulių valdybos ikiteisminio tyrimo skyrius.

Dalininkai tarsis, ką daryti

ŠRATC direktorius Raimundas Jakutis „Šiaulių kraštui“ negalėjo pakomentuoti tyrimo išvadų, nes sakė nesąs su jomis supažindintas.

Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas, atstovaujantis didžiausiam ŠRATC dalininkui – Šiaulių miesto savivaldybei – žinojo apie įstaigoje nustatytus pažeidimus.

„Tyrimo išvados pateiktos – visi dalininkai žino, pažeidimai labai dideli, žala mokesčių mokėtojams – ženkli“,– sakė J. Sartauskas.

Dėl pažeidimų prieš kelerius metus iš posto buvo pašalintas ankstesnis ŠRATC direktorius Regimantas Vėgelė.

Ar nekliba ir Raimundo Jakučio kėdė, Šiaulių miesto meras atsakyti negalėjo.

„Yra procedūros, direktorius turės pasiaiškinti. Ką daryti tarsimės neeiliniame dalininkų, tarp kurių yra visos Šiaulių apskrities savivaldybės. Nuotaikos blogos“,– neslėpė J. Sartauskas. Susirinkimas, turėjęs įvykti penktadienį, nukeltas į antradienį.

NAUDA: ŠRATC direktorius Raimundas Jakutis auditoriams pripažino, kad jis pats ir jo pavaldiniai tarnybiniais automibiliais vyksta į darbą ir iš jo į namus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

RYŠIAI: Buvusį Šiaulių rajono policijos komisarą Vidmantą Komą, dabar einantį ŠRATC direktoriaus pavaduotojo pareigas, su buvu siu Šiaulių rajono meru Raimundu Jakučiu sieja sena draugystė.

Jono TAMULIO nuotr.