
Naujausios
Šiluma pinga, bet gali brangti, o vanduo neatpigs
Šiaulių miesto savivaldybės didžiųjų įmonių – bendrovių „Šiaulių energija“, „Šiaulių vandenys“, „Busturas“ bei „Šiaulių gatvių apšvietimas“ – vadovai vakar žiniasklaidai pristatė pusmečio rezultatus, vykdomus projektus ir kainų prognozes.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Iniciatyva – prieš šventę
Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis artėjant miesto gimtadieniui inicijavo spaudos konferenciją didžiųjų įmonių veiklai pristatyti.
Išskyrus „Busturą“, kitos trys dirba pelningai, bet prognozuojama, kad ir „Busturas“ gali iškopti iš nuostolio.
Pats E. Bivainis pabrėžė, jog „Šiaulių energija“, „Šiaulių vandenys“, „Busturas“ yra tarp didžiausių mokesčių mokėtojų šalyje. „Busturas“ – ir tarp daugiausia darbuotojų turinčių įmonių.
Apšvietimo projektai
Bendrovės „Šiaulių gatvių apšvietimas“ vadovas Edmundas Laugalis koncentravosi į šiemet atliktus darbus.
Apšvietimas įrengtas Talkšos ežero pakrantėje, Jaunimo centre. Apšvietimo tinklų kapitalinis remontas atliktas S. Sondeckio ir Kražių gatvėse. Šviesiau tapo prie Savivaldybės ir „Juventos“ progimnazijos.
Išmanusis šviesoforas įrengtas intensyvaus eismo Aušros–Tilžės–Pakruojo gatvių sankryžoje.
Bendrovė 89 procentus darbų atlieka pagal Savivaldybės užsakymus. Šiais metais pirmą pusmetį grynojo pelno uždirbo 39 tūkstančius eurų. Tai dvigubai daugiau nei pernai pirmą pusmetį, tada grynojo pelno gauta 18 tūkstančių eurų.
Šiluma pigo, bet žiemą brangtų
Bendrovė „Šiaulių energija“ pagal pelnus ir toliau yra lyderė tarp Savivaldybės įmonių. Per septynis šių metų mėnesius neaudituotas pelnas (prieš mokesčius) sudarė 2,3 milijono eurų.
„Metų pabaigoje bendrojo pelno bus apie 3 milijonus eurų, – prognozavo bendrovės vadovas Česlovas Kasputis. – Jis priklausys nuo žiemos sąlygų, biokuro ir dujų kainų.“
Šiluma vasarą pigo, nes pigo biokuras. Rugsėjį, atsižvelgus į kuro kainas, šiluma vėl atpiginta – 1,93 procento.
Dabar šilumos kaina yra 6 procentais mažesnė nei pernai tuo laiku. Č. Kasputis pabrėžė, jog pagal šilumos kainą Šiaulius vasarą lenkia tik Klaipėda, bet žiemą mažesnės kainos nežadėjo.
„Šilumos kaina gali didėti 2–3 procentais, – sakė Č. Kasputis. – Biokuro dabar perkame, kad užtektų iki metų pabaigos, žiemą jis brangesnis, bet šildymo sezonu didės dujų dalis šilumos gamyboje.“
Informavo, jog šildymo sezonui 100 procentų yra parengti šilumos gamybos šaltiniai ir 70 procentų šilumos punktų.
Č. Kasputis pasidžiaugė, jog šiais metais gyventojų skola sumažėjo 15 procentų ir dabar sudaro apie 1 milijoną eurų. Daugiausia skolingi socialiai remtini vartotojai, kurių skolas jis pavadino beviltiškomis. Savivaldybė antri metai bendrovei nėra skolinga, atsiskaito už paslaugas laiku.
Šiais metais investuojama į šilumos trasų atnaujinimą. Zoknių trasos su miestu sujungtos ir jie bus pradėti šildyti iš Pietinės katilinės.
Iš viso 5 projektai yra pateikti ES paramai gauti. Įmonė pati prisidės 50 procentų lėšų, investuos iš pelno.
Iš 270 kilometrų trasų kol kas atnaujinta apie 22 procentus, po projektų įgyvendinimo atnaujintų dalis didės iki 33 procentų.
Investicijos – į trasas
„Šiaulių vandenys“ pirmą pusmetį uždirbo 410 tūkstančių eurų grynojo pelno. Bendrovės generalinis direktorius Jonas Matkevičius prognozavo, jog metai bus baigti su 650 tūkstančių eurų pelnu.
Pirmą pusmetį pardavimai iš vandens tiekimo didėjo 1,2 procento, nuotekų tvarkymo – 2 procentais. Pajamos iš viso sudarė 4,3 milijono eurų. Iš viso centralizuoto vandentiekio ir nuotekų abonentų yra 52 tūkstančiai. 98 proc. gyventojų gali naudotis centralizuota sistema.
Pardavimai didėja gyventojų sąskaita, bet pardavimai verslo įmonėms ir toliau mažėjo. Šiauliuose tik 6–7 procentai įmonių naudojasi centralizuotų vandentiekiu. Palyginimui, Panevėžyje – 32 procentai.
Investuojama į tinklų renovaciją. Už 10 milijonų eurų planuojama renovuoti 39 kilometrus vamzdynų – centre, pietiniame mikrorajone. Bus atliekama ir paviršinių vandenų tinklų renovacija.
Šiauliuose vandens kaina dabar yra didžiausia tarp didžiųjų šalies miestų. Ji yra patvirtinta iki 2019 metų ir mažinti jos nesirengiama.
„Išliks stabili“, – sakė J. Matkevičius.
„Busturas“ optimizuos darbuotojus
„Busturo“ naujasis direktorius Vaidas Seirackas dalyvavo konferencijoje, bet veiklos nepristatinėjo. Jo pavaduotojas Silvas Gedaminskas didžiausiu pasiekimu įvardijo nuo birželio baigtą įdiegti e.bilieto sistemą.
E.bilieto vartotojų yra 61 tūkstantis. Vien per birželį–liepą išdalyta 36 tūkstančiai e.bilieto kortelių.
Pirmą pusmetį „Busturas“ patyrė 68 tūkstančius eurų nuostolio. Bet S. Gedaminsko tvirtinimu, metų pabaigoje jo gali ir nebūti, nes liepos mėnesį jau uždirbta 38 tūkstančiai eurų pelno.
„Busturas“ sąnaudas tikisi sumažinti perėmęs bilietų kontrolės funkciją į savo rankas iš privačios bendrovės „Dorsimus“. Jai per metus sumokėdavo 150 tūkstančių eurų.
Ketina mažinti ir darbuotojų, kurių dabar yra 400. Bet ne vairuotojų, o aptarnaujančio personalo sąskaita.
Kaip gali keistis bilietų kainos?
„Vienkartiniai bilietai gali brangti, o nuolatinius bilietus pigintume, kad paskatintume nuolatinius keleivius, – sakė Savivaldybės administracijos direktorius E. Bivainis. – Įmonėms, kurios perka 100–200 nuolatinių bilietų savo darbuotojams, galėtų būti taikomos nuolaidos.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PROBLEMA: Jonas Matkevičius, bendrovės „Šiaulių vandenys“ generalinis direktorius, konstatuoja, jog toliau mažėja vandens pardavimai miesto įmonėms – tik 6-7 procentai jų naudojasi centralizuotu vandentiekiu.
APŠVIETIMAS: Edmundas Laugalis, bendrovės „Šiaulių gatvių apšvietimas“ direktorius, vardijo atliktus darbus, kurių užsakovė – Savivaldybė.
PELNAS: Česlovas Kasputis, bendrovės „Šiaulių energija“ generalinis direktorius, prognozuoja, jog įmonės pelnas metų pabaigoje sudarys apie 3 milijonus eurų.
PRADŽIA: „Busturo“ naujasis generalinis direktorius Vaidas Seirackas dar negalėjo pristatyti įmonės veiklos.