
Naujausios
Šiaulių strategijoje – treji metai be ambicijų
Šiaulių miesto taryba patvirtino strateginį veiklos planą 2016–2018 metams. Patys politikai pasigenda ambicijų stabdyti gyventojų mažėjimą, pritraukti investicijų. Šiauliai pagal užsienio investicijas – paskutiniai tarp didžiųjų miestų. Bet planuojama jų pritraukti 2 eurais daugiau, nei iki šiol teko vienam gyventojui.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Poreikis lenkia galimybes
Pagal patvirtintą trejų metų planą, kuris laikomas svarbiausiu planavimo dokumentu, kasmet bus sudaromas Savivaldybės biudžetas.
Numatyti veiklos kriterijai, priemonės bei jų finansavimo poreikis pagal 12 veiklos programų. Jos apima visas savivaldybės veiklos sritis – kasdienę veiklą ir investicinius projektus.
Šiais metais lėšų poreikis – 130 milijonų eurų, 2017 metais – 280 milijonų, 2018 metais – 230 milijonų eurų.
2016 metų biudžetas planuojamas panašus kaip pernai – 85 milijonų eurų. Šiemet planuojama įgyvendinti 205 priemones, iš jų 40 yra naujos, likusios – tęstinės. Pernai 185 priemonės įgyvendintos, panaudota 115 mln. eurų.
Daugiausia lėšų, kaip paprastai, numatoma švietimo prieinamumo plėtrai (šiemet – 52 milijonai eurų, pernai buvo 45 milijonai eurų), socialinėms reikmėms (24,4 milijono eurų, pernai – 25,4 milijono eurų), miesto infrastruktūrai gerinti (10 milijonų eurų, pernai – 8,5 milijono eurų), Savivaldybės veiklos programai – 13,6 mln. eurų (pernai – 12 mln. eurų).
Kultūros programai – 4 milijonai eurų (pernai – 2,9 milijono), sporto – 5,5 milijono eurų (pernai – 3,7 milijono), aplinkos apsaugos – 4 milijonai eurų (pernai – 3,6 milijono eurų).
Palyginti su praėjusiais metais urbanistinės veiklos programos lėšos numatomos didinti dvigubai – iki 1,2 milijono eurų.
Bene labiausiai mažėja lėšos ekonominės plėtros programai – pernai buvo panaudota 9,6 milijono eurų šiemet planuojama 2,6 milijono eurų.
Investicijų planuojama 27 procentais mažiau.
Efektas – ir du eurai
Kaip keisis Šiauliai? Tai įvardyta ir deklaracijomis – kuriamas atviras, kūrybingas, konkurencingas miestas,– ir plano efekto kriterijais.
Efektas planuojamas minimalus.
Nenumatoma stabdyti Šiaulių traukimosi, o tik mažinti gyventojų pokyčio tempą. Planas „duos efektą“, jeigu per trejus metus miestas susitrauks dar 4 procentais.
Dabar Šiauliuose yra 104,5 tūkstančio gyventojų. Per pastarąjį dešimtmetį (2005–2015 metais) Šiauliuose gyventojų sumažėjo 16,6 procento (šalyje – 12,9 procento).
Pensininkai mieste sudaro apie ketvirtadalį gyventojų, 14–29 metų jaunimas –19 procentų. Planu užsibrėžta, jaunimo dalį didinti daugiau nei 14 procentų.
Investicijų efektas – vienam gyventojui jų būtų pritraukta 2 eurais daugiau, nei 2013 metais – iki 750 eurų. Iki šiol pagal investicijų pritraukimą Šiauliai atsilieka nuo kitų didžiųjų miestų.
Keliamas tikslas, jog šiauliečių vidutinis darbo užmokestis (bruto) sudarytų 700 eurų. 2014 metais vidutinis darbo užmokestis į rankas buvo tik 459 eurai (bruto – 583 eurai) – pats mažiausias tarp kitų didžiųjų miestų.
Tūkstančiui gyventojų dabar tenka per 35 ūkio subjektus, planuojama, jog teks 40.
Be diskusijų
Miesto Taryboje planas patvirtintas be didesnių diskusijų. Bet balsavimas rodė, jog abejonių planas sukėlė ne tik opozicijai. Už balsavo 13 Tarybos narių, o susilaikė net 11 politikų.
„Skambūs žodžiai, bet mažai atitinka gyventojų, verslo ir investuotojų lūkesčius, – teigė per Tarybos posėdį opozicijos lyderis Denis Michalenko. – Ne tik emigracija, bet ir vidinė migracija didžiulė, nė neskatiname jaunimo likti Šiauliuose. Plane nėra solidaus požiūrio į Šiaulių universitetą. Priemonių masiniam sportui skatinti, lengvatų taikymo verslui plėtoti.“
Opozicija pastebėjo, jog daugiau nei milijonu eurų palyginti su praėjusiais metais šiemet planuojama pačios Savivaldybės veiklai. Kodėl?
Atsakyta, jog vien teisinėms išlaidoms reikės 400 tūkstančių eurų, plius reikės lėšų Šiaulių 780 metų sukakčiai minėti.
Daug lėšų bus skiriama Šiaulių oro uosto įmonei išlaikyti ir investuoti į jos infrastruktūrą, įrangą. Šiais metais – 298 tūkstančiai eurų, 2017 metais – per 309 tūkstančius eurų, 2018 metais – per 173 tūkstančius eurų.
Toliau seikėjami pinigai nutrauktam Menų inkubatoriaus projektui. Vien šiais metais – per 300 tūkstančių eurų (iš jų 200 tūkstančių eurų – skola, kurią gali prisiteisti rangovai, 100 tūkstančių eurų – nebaigtam pastatui konservuoti).
Ambicijų nėra
Šiaulių meras Artūras Visockas žiniasklaidai komentavo, jog strateginio veiklos plano akcentai – „mažinti socialinę atskirtį, įtraukti tuos žmones, kurie nori prisidėti, ir gerinti miesto infrastruktūrą, kuri apleista“.
Bet dar Tarybos posėdžio išvakarėse Finansų ir ekonomikos komitete kilo klausimai dėl investicijų pritraukimo, efekto kriterijų.
„Nė nesiekiame sustabdyti gyventojų mažėjimo, – sakė Tarybos narys Justinas Sartauskas. – 10 procentų gyventojų mažėja – blogai, o 4 procentais sumažės – bus gerai? Ar tai ambicija?“
Jokių ambicijų nerodantis siekis investicijų rodiklį padidinti nuo 748 eurų iki 750 eurų.
„Atrodo, kad gatves išsišluosime ir investuotojai patys ateis“, – kritikavo Jonas Bartkus, Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas. Jis pabrėžė, jog situacija su investiciniais projektais liūdna, nes „stalčiai tušti“ – nėra parengtų techninių projektų.
„Dėl visokių įtarinėjimų korupcija jie į "stalčius" nebuvo rengiami, todėl nėra ką iš stalčių ištraukti, – priminė J. Bartkus.– Dabar dvejus metus jie bus daromi, kad stalčiuje atsirastų, o realiai bus pradėti vykdyti tik 2017 metais – taip ir kadencija baigsis.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ATSAKOMYBĖ: Nėra atsakingų už žlugusį Menų inkubatoriaus projektą, o jis toliau kainuos – 300 tūkstančių eurų reikia skolai už rangos darbus grąžinti ir pastatui konservuoti.
STRATEGIJA: Jonas Bartkus, Tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas: „Kaip instrumentą situacijai pakeisti galėjome panaudoti šį planą, bet nepanaudojome. Tai reikės padaryti rengiant strateginės plėtros planą 2016–2024 metams.“
KRITIKA: Denis Michalenko, Tarybos opozicijos lyderis, mano, jog planas neatitinka gyventojų ir verslo lūkesčių.